SM Par Mixed

Allmänt

SM Par Mixed spelas i form av kval, återkval och final.

Kval arrangeras av distriktsförbunden. Antal par från respektive distrikt som kvalar till final beror på antal deltagande par i distriktskvalet.

Återkvalet (”Sista dansen”) spelas vid Bridgefestivalen, dagen före finalen, och ger vem som helst en sista chans att kvala till finalen. Minst 2 platser står till förfogande, och det exakta antalet bestäms på plats.

Final (52 par) spelas onsdag till torsdag vid Bridgefestivalen.

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

   År Vinnare
2020 INSTÄLLT P.G.A. COVID-19
2019 Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik
2018 Ylva Pyykkö - Anders Erikson
2017 Lena Johansson - Leif Johansson
2016 Sara Asplund Sivelind - Daniel Sivelind
2015 Catrin Wahlestedt - Thomas Andersson
2014 Ylva Strandberg - Tore Stormo
2013 Pia Andersson - Arne Larsson
2012 Lena Kärrstrand Nilsland - Mats Nilsland
2011 Maria Klingspor - Carl Ragnarsson
2010 Sara Sivelind Asplund - Daniel Sivelind
2009 Jaenita Johansson - John-Erik Hörnfeldt
2008 Pia Andersson - Arne Larsson
2007 Ylva Strandberg - Thomas Magnusson
2006 Maria Klingspor - Carl Ragnarsson
2005 Pia Andersson - Arne Larsson
2004 Marita Tengå – Thomas Magnusson
2003 Cecilia Rimstedt – Bo-Lennart Grähs
2002 Maria Klingspor - Carl Ragnarsson
2001 Pia Andersson - Arne Larsson
2000 Andrea Sandberg – Peter Nordén
1999 Gullvi Högberg – Per-Arne Svensson
1998 Björg Karlsson – Kent Karlsson
1997 Ylva Karlsson-Uisk – Atho Uisk
1996 Inga Wästeby - Krister Persson
1995 Ann Rimstedt - Peter Fredin
1994 (Inget mästerskap spelades - övergångsår till SM-vecka/Bridgefestival
1993 Pia Andersson - Arne Larsson
1992 Lisbeth Åström - Tommy Bergdahl
1991 Lisbeth Åström - Tommy Bergdahl
1990 Madeleine Swanström - Tommy Gullberg
1989 Pia Andersson - Arne Larsson
1988 Alice Andersson - Kjell Andersson
1987 Donna Unnskog - Lars Andersson
1986 Catarina Midskog - Sven Åke Bjerregård
1985 Anna-Lisa Jonasson - Mats Jonasson
1984 Britt Nygren - Bengt Nygren
1983 Pia Andersson - Peter Andersson
1982 Christina Pettersson - Per Haglund
1981 Birgit Westman - Erik Franzén
1980 Marianne Stensen - Hans Göthe
1979 May Moore - Anders Brunzell
1978 Lisbeth Nilsson - Lars Nordin
1977 Ulla-Britta Andersson - Bert Sjödin
1976 Iris Pettersson - Arne Blomqvist
1975 Anna-Lisa Jonasson - Mats Jonasson
1974 Siv Zachrisson - Sture Ekberg
1973 Ulla Kruse - Henry Jägare
1972 Margit Stigen - Björn Lindsjö
1971 Margit Stigen - Björn Lindsjö
1970 Ragnhild Jonsson - Elof Billefjord
1969 Anna Strömberg - Åke Svensson
1968 Gunilla Linton - Sture Ekberg
1967 Gunilla Järpner - Sture Ekberg
1966 Ulla-Britta Lundman - Sven-Erik Berglund
1965 Britta Werner - Åke Hjertstrand
1964 Britt Blom - Olle Holmgren
1963 Caisa Nyström - Sture Ekberg
1962 Birgit Wennersten - Bo Lindahl
1961 Lillemor Wennberg - Tom Wennberg
1960 Louise Thålin - Sven Holmqvist
1959 Inga-Lisa Larsson - Didrik Nissén
1958 Tyra Ryd - Tage Åström
1957 Gunnel Hjertstrand - Bengt Hellman
1956 Marit Stigen - Jan Wohlin
1955 Iris Blomén - Lars Erik Blomén
1954 Karin Eriksson - Gustaf Eriksson