Junior-SM Lag

JSM Lag 2018 spelas 26-27 maj, ort inte bestämd. Anmälan

Allmänt

SM Lag Junior spelas som direktfinal utan föregående kvalificering.

Spelform:Serie där alla möter alla.
Brickantal: Beroende på antal deltagande lag.

Vid färre än 6 lag ställs tävlingen in.

Systemnivå: B

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

     År Vinnare Spelare
2017 Sannas änglar Linus Dahlström - Simon Ekenberg
Sanna Clementsson - Alexander Sandin
2016 Ekenboda Ola Rimstedt - Simon Ekenberg
Castor Mann- Erik Hansson
2015 Hans-Ove Crew Mikael Rimstedt - Adam Stokka
Johan Karlsson - Alexander Sandin
2014 Gullberg Mikael Grönkvist- Kristian Barstad Ellingsen
Ola Rimstedt - Johan Säfsten
2013 Hult Adam Stokka - Olle Sandström
Simon Hult - Simon Ekenberg
2012 Kapten Krok Crew Simon Ekenberg - Daniel Gullberg
Johan Karlsson - Simon Hult
2011 Guldberg Cecilia Rimstedt - Mikael Grönkvist
Daniel Gullberg - Johan Karlsson
2010 Underdogs Robin Björkstrand - Simon Bech
Peter Berndtsson - Erik Fryklund
2009 Iceland Juniors Cecilia Rimstedt - Mikael Grönkvist
Erik Arvidsson- Simon Bech
2008 Malmölaget Simon Granath - Sofia Olofsson
Erik Ahlgren - Markus Hedström
2007 Ingen vet Eric Arvidsson - Björn Thalén
Peter Berndtsson - Sandra Rimstedt
Erik Fryklund - Fredrik Alfredsson
2006 Thalén Björn Thalén - Karl Asplund
Simon Bech - Andreas Jansson
Eric Arvidsson
2005 Sivelind Sara Sivelind - Emma Sjöberg
Cecilia Rimstedt - Sandra Rimstedt
2004 Sivelind Daniel Sivelind - Sara Sivelind
Kjell Ericsson - Daniel Svensson
2003 Andersson Tommy Andersson - Björn Andersson
Stefan Hellström - Tommy Larsson
2002 Upmark Johan Upmark - Jessica Larsson
P-O Cullin - Göran Linerudt
2001 Upmark Johan Upmark - P-O Cullin
Johann Dischler - Tobias Törnqvist
2000 Nyström Peter Strömberg - Fredrik Nyström
Magnus Melander - NichlasEliazohn
Tobias Törnqvist
1999 Nyström Thomas Larsson - Nichlas Eliazohn -
Fredrik Nyström - Peter Strömberg
Magnus Melander - Tommy Jansson
1998 Nyström Thomas Larsson - Magnus Melander
Olle Wademark - Nichlas Eliazohn
Fredrik Nyström
1997 Björnlund Anders Erikson - Fredrik Björnlund
Roger Wiklund - Thommy Johansson
1996 De Knijff Anders Erikson - Fredrik Björnlund
Leif Sundström - Tommy Jansson
Martin de Knijff - Tomas Börgesson
1995 De Knijff Martin de Knijff - Henrik Andreasson
Fredrik Björnlund - Mats Börjesson
Anders Erikson - Leif Sundström
1994 Sundström Johanna Sundström - Niklas Sandqvist
Martin Flodén - Kim Lichtenstein - Anders Bondesson
1993 Börgesson Per Börgesson - Andreas Persson
Fredrik Thunberg - Peter Carlsson
1992 Fredin Peter Fredin - Martin de Knijff
Niklas Sandqvist - Stefan Haglund
1991 Fredin Peter Fredin - Martin de Knijff
Niklas Sandqvist - Ulf Nilsson
1990 Ebenius Claes Ågren - Johan Ebenius
Petter Melin - Tomas Börgesson
1989 Fredin Peter Gregorsson - Jesper Törnlund
Peter Fredin - Ulf Nilsson
1988 Mattsson Peter Gregorsson - Jesper Törnlund
Magnus Eriksson - Hans Mattsson
1987 Åhman Ola Åhman - Göran Lindberg
Håkan Finnsson - Jonas Nordin
1986 Åhlén Nils Åhlén - Michael Kubista
Stefan Rebner - Niklas Karlsson
1985 Rimstedt Ronny Ovesson Ejnell - Peter Norrhede
Ann Rimstedt - Magnus Eriksson
1984 Åhlén Nils Åhlén - Michael Kubista
Stefan Andreasson - Niklas arlsson
1983 Sylvan Lars Carnestedt - Johan Sylvan
Carl-Erik Tovås - Frederic Wrang
1982 Öhrn Torkel Petersson - Tommy Petersson
Benny Karlsson - Leif Öhrn
1981 Fallenius Björn Fallenius - Christopher Posselwhite
Lennart Tenland - Peter Andersson
1980 Stockholm Mats Axdorph - Johnny Östberg
Staffan Schmidt - Christer Bjäring
1979 Jämtland Kenneth Fredriksson - Jöns Johansson
Gunnar Ulander - Kjell Carlsson
1978 Örebro Göran Petersson - Inge Pettersson
Sune Björling - Henry Franzén
1977 Pia Pia Andersson - Peter Görnandt
Anders Wirgren - Leif Olofsson
1976 Nilsland Mats Nilsland - Heidi Jönsson
Jim Nielsen - Jill Mellström