ÖMBF BBO - Partävling med hcp
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 294,9 | 55,85 | Eva Hydén - Raine Harju | Eva Hydén Raine Harju | 14,9 | Filbyter Bridge | Filbyter Bridge |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Ingegärd Andersson - Dan Sundström | Rond 1, som Ö-V, mot Ingegärd Andersson - Dan Sundström |
1 | 6♠ | Ö | = | ♥K | -980 | 19 | 86 | 86 | ♠EKDkn7643♥7♦94♣K4 | ♠2♥D962♦E53♣ED873 | ♠EKDkn7643♥7♦94♣K4 | 19 | 86,36 | 19 |
Rond 2, som Ö-V, mot Ingegärd Andersson - Dan Sundström | Rond 2, som Ö-V, mot Ingegärd Andersson - Dan Sundström |
2 | 3NT | Ö | –3 | ♥3 | 150 | 0 | 0 | 0 | ♠D1076♥Ekn♦EKD♣E843 | ♠kn9842♥97♦kn8♣Dkn96 | ♠D1076♥Ekn♦EKD♣E843 | 19 | 43,18 | 19 |
Rond 3, som Ö-V, mot Eva Törngren - Anita Bergenfors | Rond 3, som Ö-V, mot Eva Törngren - Anita Bergenfors |
3 | 3NT | N | +1 | ♥4 | 430 | 15 | 68 | 68 | ♠D652♥K9742♦1042♣8 | ♠kn108♥D108♦Kkn9♣10976 | ♠D652♥K9742♦1042♣8 | 34 | 51,52 | 34 |
Rond 4, som Ö-V, mot Eva Törngren - Anita Bergenfors | Rond 4, som Ö-V, mot Eva Törngren - Anita Bergenfors |
4 | 3NT | Ö | –1 | ♦9 | 100 | 2 | 9 | 9 | ♠82♥Ekn107♦KD6♣E952 | ♠EK97654♥D9♦8♣K103 | ♠82♥Ekn107♦KD6♣E952 | 36 | 40,91 | 36 |
Rond 5, som Ö-V, mot Beryl Johnsson - Karin Hamqvist | Rond 5, som Ö-V, mot Beryl Johnsson - Karin Hamqvist |
5 | 3♠ | V | = | ♦K | -140 | 12 | 55 | 55 | ♠D10976♥K9765♦-♣Dkn8 | ♠EK43♥842♦1097♣EK3 | ♠D10976♥K9765♦-♣Dkn8 | 48 | 43,64 | 48 |
Rond 6, som Ö-V, mot Beryl Johnsson - Karin Hamqvist | Rond 6, som Ö-V, mot Beryl Johnsson - Karin Hamqvist |
6 | 4♥ | V | +1 | ♦K | -650 | 14 | 64 | 64 | ♠kn973♥kn10763♦E2♣K3 | ♠EK6♥KD82♦kn3♣Ekn84 | ♠kn973♥kn10763♦E2♣K3 | 62 | 46,97 | 62 |
Rond 7, som Ö-V, mot Ros-Mari Koch - Arne Stockman | Rond 7, som Ö-V, mot Ros-Mari Koch - Arne Stockman |
7 | 5♦ | S | +1 | ♠3 | 620 | 13 | 59 | 59 | ♠EKkn952♥1063♦kn5♣32 | ♠D873♥kn54♦1083♣654 | ♠EKkn952♥1063♦kn5♣32 | 75 | 48,70 | 75 |
Rond 8, som Ö-V, mot Ros-Mari Koch - Arne Stockman | Rond 8, som Ö-V, mot Ros-Mari Koch - Arne Stockman |
8 | 4♥ | V | –1 | ♦9 | 50 | 5 | 23 | 23 | ♠EKkn953♥K♦E62♣762 | ♠D4♥Ekn10743♦KD♣kn105 | ♠EKkn953♥K♦E62♣762 | 80 | 45,45 | 80 |
Rond 9, som Ö-V, mot Viveca Rappe - Siv Gustavsson | Rond 9, som Ö-V, mot Viveca Rappe - Siv Gustavsson |
9 | 1NT | N | +2 | ♥9 | 150 | 18 | 82 | 82 | ♠8532♥95♦9853♣1076 | ♠kn96♥E643♦Kkn10♣Kkn3 | ♠8532♥95♦9853♣1076 | 98 | 49,49 | 98 |
Rond 10, som Ö-V, mot Viveca Rappe - Siv Gustavsson | Rond 10, som Ö-V, mot Viveca Rappe - Siv Gustavsson |
10 | 3NT | N | = | ♣D | 600 | 5 | 23 | 23 | ♠9873♥542♦D♣Dkn1098 | ♠kn65♥D963♦EK652♣5 | ♠9873♥542♦D♣Dkn1098 | 103 | 46,82 | 103 |
Rond 11, som Ö-V, mot Christer Weidenblad - Göran Forss | Rond 11, som Ö-V, mot Christer Weidenblad - Göran Forss |
11 | 1NT | S | +2 | ♦8 | 150 | 3 | 14 | 14 | ♠kn10♥D108♦Kkn1062♣K32 | ♠KD873♥K752♦83♣kn6 | ♠kn10♥D108♦Kkn1062♣K32 | 106 | 43,80 | 106 |
Rond 12, som Ö-V, mot Christer Weidenblad - Göran Forss | Rond 12, som Ö-V, mot Christer Weidenblad - Göran Forss |
12 | 2♦ | Ö | = | ♠5 | -90 | 20 | 91 | 91 | ♠kn62♥9642♦EK106♣K8 | ♠K8♥E105♦kn9843♣kn64 | ♠kn62♥9642♦EK106♣K8 | 126 | 47,73 | 126 |
Rond 13, som Ö-V, mot Ulla Lexén - Anita Nyrén | Rond 13, som Ö-V, mot Ulla Lexén - Anita Nyrén |
13 | 2♠ | N | –1 | ♣D | -100 | 9 | 41 | 41 | ♠K105♥Dkn8♦1042♣Dkn105 | ♠E8♥K973♦KD9873♣2 | ♠K105♥Dkn8♦1042♣Dkn105 | 135 | 47,20 | 135 |
Rond 14, som Ö-V, mot Ulla Lexén - Anita Nyrén | Rond 14, som Ö-V, mot Ulla Lexén - Anita Nyrén |
14 | 1NT | V | = | ♥E | -90 | 10 | 45 | 45 | ♠E103♥1062♦EKD103♣42 | ♠KD♥kn54♦kn86♣Dkn1076 | ♠E103♥1062♦EKD103♣42 | 145 | 47,08 | 145 |
Rond 15, som Ö-V, mot Berit Jonsson - Lennart Jonsson | Rond 15, som Ö-V, mot Berit Jonsson - Lennart Jonsson |
15 | 4♠ | V | +1 | ♦K | -450 | 15 | 68 | 68 | ♠Kkn♥E5♦65♣KDkn10742 | ♠ED10642♥kn63♦E2♣83 | ♠Kkn♥E5♦65♣KDkn10742 | 160 | 48,48 | 160 |
Rond 16, som Ö-V, mot Berit Jonsson - Lennart Jonsson | Rond 16, som Ö-V, mot Berit Jonsson - Lennart Jonsson |
16 | 3♣ | V | +1 | ♦kn | -130 | 19 | 86 | 86 | ♠KD42♥KD10♦82♣EK108 | ♠1076♥53♦E54♣Dkn764 | ♠KD42♥KD10♦82♣EK108 | 179 | 50,85 | 179 |
Rond 17, som Ö-V, mot Margareta Bertilsson - Annica Liewenborg | Rond 17, som Ö-V, mot Margareta Bertilsson - Annica Liewenborg |
17 | 2NT | Ö | +1 | ♠2 | -150 | 16 | 73 | 73 | ♠64♥K8♦EK87643♣86 | ♠Ekn10♥D9632♦kn♣ED74 | ♠64♥K8♦EK87643♣86 | 195 | 52,14 | 195 |
Rond 18, som Ö-V, mot Margareta Bertilsson - Annica Liewenborg | Rond 18, som Ö-V, mot Margareta Bertilsson - Annica Liewenborg |
18 | 2NT | N | –3 | ♦D | -300 | 21 | 95 | 95 | ♠98♥63♦Dkn10763♣E32 | ♠KDkn10♥K1074♦85♣kn104 | ♠98♥63♦Dkn10763♣E32 | 216 | 54,55 | 216 |
Rond 19, som Ö-V, mot Iréne Lindh - Ingebrit Lood | Rond 19, som Ö-V, mot Iréne Lindh - Ingebrit Lood |
19 | 4♠ | Ö | –1 | ♦4 | 100 | 4 | 18 | 18 | ♠10875♥kn♦kn982♣Kkn72 | ♠EKD6♥ED104♦E5♣1065 | ♠10875♥kn♦kn982♣Kkn72 | 220 | 52,63 | 220 |
Rond 20, som Ö-V, mot Iréne Lindh - Ingebrit Lood | Rond 20, som Ö-V, mot Iréne Lindh - Ingebrit Lood |
20 | 1NTx | N | –2 | ♦6 | -500 | 22 | 100 | 100 | ♠EK5♥Ekn8♦E876♣1042 | ♠kn82♥D93♦532♣Kkn97 | ♠EK5♥Ekn8♦E876♣1042 | 242 | 55,00 | 242 |
Rond 21, som Ö-V, mot Bo Ytterström - Sven Andersson | Rond 21, som Ö-V, mot Bo Ytterström - Sven Andersson |
21 | 4♥ | N | +1 | ♦kn | 650 | 6 | 27 | 27 | ♠Kkn972♥kn♦kn10986♣42 | ♠106♥9632♦E32♣KD53 | ♠Kkn972♥kn♦kn10986♣42 | 248 | 53,68 | 248 |
Rond 22, som Ö-V, mot Bo Ytterström - Sven Andersson | Rond 22, som Ö-V, mot Bo Ytterström - Sven Andersson |
22 | 3NT | N | = | ♥5 | 400 | 9 | 41 | 41 | ♠8♥D9853♦K95♣E542 | ♠Dkn9762♥10742♦7♣D6 | ♠8♥D9853♦K95♣E542 | 257 | 53,10 | 257 |
Rond 23, som Ö-V, mot Åke Spets - Anne-Sophie Edbladh | Rond 23, som Ö-V, mot Åke Spets - Anne-Sophie Edbladh |
23 | 2NT | V | –1 | ♥5 | 100 | 7 | 32 | 32 | ♠104♥EKkn104♦K9♣10643 | ♠EKkn75♥7♦10873♣Kkn9 | ♠104♥EKkn104♦K9♣10643 | 264 | 52,17 | 264 |
Rond 24, som Ö-V, mot Åke Spets - Anne-Sophie Edbladh | Rond 24, som Ö-V, mot Åke Spets - Anne-Sophie Edbladh |
24 | 3NT | Ö | +2 | ♥E | -460 | 16 | 73 | 73 | ♠D76♥9♦Ekn7♣D98762 | ♠Ekn2♥KD72♦K54♣Ekn3 | ♠D76♥9♦Ekn7♣D98762 | 280 | 53,03 | 280 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior