Träna på RealBridge inför SM Lag semifinalen
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
47 | 616 | 44,25 | Rune Abrahamsson | Rune Abrahamsson | Örnsköldsviks BA | Örnsköldsviks BA |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Kjell Ericsson, mot Roger Ahlbom - Bo Sundell | Rond 1, som Väst, med Kjell Ericsson, mot Roger Ahlbom - Bo Sundell |
1 | 4♦ | Ö | +1 | ♣K | -150 | 7 | 29 | 29 | ♠10982♥7♦108764♣E65 | ♠E♥EKD92♦D9532♣74 | ♠10982♥7♦108764♣E65 | 7 | 29,17 | 7 |
2 | 6♠ | V | +1 | ♦E | -1010 | 23 | 96 | 96 | ♠Ekn98752♥3♦-♣ED1082 | ♠K1064♥102♦K53♣K965 | ♠Ekn98752♥3♦-♣ED1082 | 30 | 62,50 | 30 |
Rond 2, som Nord, med Mylene Encontro, mot Ulf Westlin - Pierre Winberg | Rond 2, som Nord, med Mylene Encontro, mot Ulf Westlin - Pierre Winberg |
3 | 4♠ | Ö | +1 | ♦E | -650 | 4 | 17 | 17 | ♠-♥kn98763♦6♣K109874 | ♠kn3♥K52♦EKkn10832♣2 | ♠-♥kn98763♦6♣K109874 | 34 | 47,22 | 34 |
4 | 4♥ | N | +1 | ♦4 | 650 | 19 | 79 | 79 | ♠83♥EK93♦87♣Ekn543 | ♠EKkn94♥D1064♦102♣K10 | ♠83♥EK93♦87♣Ekn543 | 53 | 55,21 | 53 |
Rond 3, som Nord, med Matti Lepistö, mot Micke Almgren - Johan Vikström | Rond 3, som Nord, med Matti Lepistö, mot Micke Almgren - Johan Vikström |
5 | 3♠ | S | +1 | ♣7 | 170 | 19 | 79 | 79 | ♠E532♥8632♦D10♣642 | ♠Kkn1094♥7♦K743♣ED5 | ♠E532♥8632♦D10♣642 | 72 | 60,00 | 72 |
6 | 2NT | V | +1 | ♠3 | -150 | 6 | 25 | 25 | ♠K43♥K62♦874♣Kkn83 | ♠109652♥kn98♦D5♣E75 | ♠K43♥K62♦874♣Kkn83 | 78 | 54,17 | 78 |
Rond 4, som Öst, med Mats Johansson, mot Leif Linder - Micke Almgren | Rond 4, som Öst, med Mats Johansson, mot Leif Linder - Micke Almgren |
7 | 4♥ | Ö | –1 | ♣7 | 100 | 1 | 4 | 4 | ♠EDkn6♥K965♦84♣kn92 | ♠1052♥Ekn43♦Ekn1053♣K | ♠EDkn6♥K965♦84♣kn92 | 79 | 47,02 | 79 |
8 | 2♥ | V | = | ♥kn | -110 | 7 | 29 | 29 | ♠642♥8754♦E753♣Kkn | ♠Ekn♥ED62♦kn962♣E65 | ♠642♥8754♦E753♣Kkn | 86 | 44,79 | 86 |
Rond 5, som Väst, med Peter Huotila, mot Kent Maltein - Mats Åsenlund | Rond 5, som Väst, med Peter Huotila, mot Kent Maltein - Mats Åsenlund |
9 | 3NT | Ö | +4 | ♣5 | -720 | 11 | 46 | 46 | ♠Ekn1054♥-♦KD1086♣ED2 | ♠K6♥K10842♦E73♣K97 | ♠Ekn1054♥-♦KD1086♣ED2 | 97 | 44,91 | 97 |
10 | 2♠ | N | +2 | ♣E | 170 | 3 | 13 | 13 | ♠kn865♥K84♦K875♣D4 | ♠92♥kn9652♦kn10♣EK52 | ♠kn865♥K84♦K875♣D4 | 100 | 41,67 | 100 |
Rond 6, som Öst, med Tommy Andersson, mot Jonas Engström - Johan Vikström | Rond 6, som Öst, med Tommy Andersson, mot Jonas Engström - Johan Vikström |
11 | 1NT | N | –2 | ♦E | -100 | 20 | 83 | 83 | ♠72♥kn765♦EKkn10♣K32 | ♠EKD5♥D104♦82♣10754 | ♠72♥kn765♦EKkn10♣K32 | 120 | 45,45 | 120 |
12 | 4♠ | Ö | = | ♥10 | -420 | 12 | 50 | 50 | ♠EDkn964♥2♦D985♣ED | ♠K52♥8765♦Ekn2♣832 | ♠EDkn964♥2♦D985♣ED | 132 | 45,83 | 132 |
Rond 7, som Väst, med Johan Vikström, mot Adam Folke - Christer Eriksson | Rond 7, som Väst, med Johan Vikström, mot Adam Folke - Christer Eriksson |
13 | 4♥ | S | +2 | ♣8 | 680 | 6 | 25 | 25 | ♠K102♥E105♦K1052♣1098 | ♠98♥82♦Ekn9743♣632 | ♠K102♥E105♦K1052♣1098 | 138 | 44,23 | 138 |
14 | 3NT | S | +1 | ♥4 | 430 | 5 | 21 | 21 | ♠E94♥543♦542♣K752 | ♠D10872♥K62♦103♣Dkn4 | ♠E94♥543♦542♣K752 | 143 | 42,56 | 143 |
Rond 8, som Öst, med Mats Åsenlund, mot Jesper Rundin - Peter Swensson | Rond 8, som Öst, med Mats Åsenlund, mot Jesper Rundin - Peter Swensson |
15 | 4♦ | N | –2 | ♣5 | -200 | 24 | 100 | 100 | ♠Kkn6♥9642♦E3♣KD42 | ♠874♥kn1073♦D2♣Ekn103 | ♠Kkn6♥9642♦E3♣KD42 | 167 | 46,39 | 167 |
16 | 3NT | Ö | +2 | ♠4 | -660 | 9 | 38 | 38 | ♠EK4♥Dkn832♦E6♣E72 | ♠7♥E74♦K109854♣Kkn5 | ♠EK4♥Dkn832♦E6♣E72 | 176 | 45,83 | 176 |
Rond 9, som Öst, med Jesper Rundin, mot Leif Linder - Helena Strömberg | Rond 9, som Öst, med Jesper Rundin, mot Leif Linder - Helena Strömberg |
17 | 2♥ | V | +1 | ♠8 | -140 | 15 | 63 | 63 | ♠54♥kn42♦EK8♣109763 | ♠Kkn32♥KD1095♦D4♣D8 | ♠54♥kn42♦EK8♣109763 | 191 | 46,81 | 191 |
18 | 2♠ | Ö | +1 | ♦3 | -140 | 10 | 42 | 42 | ♠KDkn943♥E1076♦73♣K | ♠-♥kn8532♦10642♣ED72 | ♠KDkn943♥E1076♦73♣K | 201 | 46,53 | 201 |
Rond 10, som Syd, med Thomas Bergström, mot Marcus Hjelte - Mats Johansson | Rond 10, som Syd, med Thomas Bergström, mot Marcus Hjelte - Mats Johansson |
19 | 2♣ | S | +1 | ♠5 | 110 | 9 | 38 | 38 | ♠EK4♥8♦Kkn1097♣K1054 | ♠kn98♥Dkn1073♦3♣Ekn32 | ♠EK4♥8♦Kkn1097♣K1054 | 210 | 46,05 | 210 |
20 | 5♠ | N | +1 | ♠6 | 680 | 19 | 79 | 79 | ♠kn1096♥5♦Dkn10832♣D8 | ♠EK874♥-♦E765♣Ekn62 | ♠kn1096♥5♦Dkn10832♣D8 | 229 | 47,71 | 229 |
Rond 11, som Öst, med Lars Marjoniemi, mot Kent Sjöberg - Peter Ventura | Rond 11, som Öst, med Lars Marjoniemi, mot Kent Sjöberg - Peter Ventura |
21 | 3NT | V | = | ♠2 | -400 | 15 | 63 | 63 | ♠D6♥E2♦8743♣Ekn1096 | ♠Kkn4♥Kkn♦D105♣D8543 | ♠D6♥E2♦8743♣Ekn1096 | 244 | 48,41 | 244 |
22 | 3NT | N | +2 | ♥kn | 460 | 13 | 54 | 54 | ♠ED63♥kn103♦1084♣1042 | ♠9542♥876♦2♣KD965 | ♠ED63♥kn103♦1084♣1042 | 257 | 48,67 | 257 |
Rond 12, som Väst, med Helena Strömberg, mot Christer Bjäring - Peter Huotila | Rond 12, som Väst, med Helena Strömberg, mot Christer Bjäring - Peter Huotila |
23 | 1NT | S | +1 | ♠4 | 120 | 13 | 54 | 54 | ♠Kkn53♥D94♦643♣K54 | ♠8742♥E52♦E72♣kn98 | ♠Kkn53♥D94♦643♣K54 | 270 | 48,91 | 270 |
24 | 2♥ | V | +1 | ♣2 | -140 | 16 | 67 | 67 | ♠1075♥EK10764♦2♣D64 | ♠E862♥D8♦E10743♣kn8 | ♠1075♥EK10764♦2♣D64 | 286 | 49,65 | 286 |
Rond 13, som Nord, med Claes Bodin, mot Tommy Andersson - Anna-Mari Öhlén | Rond 13, som Nord, med Claes Bodin, mot Tommy Andersson - Anna-Mari Öhlén |
25 | 3♣ | S | +1 | ♦E | 130 | 11 | 46 | 46 | ♠Dkn52♥8♦642♣Ekn965 | ♠EK3♥K965♦kn10♣K1084 | ♠Dkn52♥8♦642♣Ekn965 | 297 | 49,50 | 297 |
26 | 3NT | V | +2 | ♣9 | -660 | 9 | 38 | 38 | ♠kn873♥6♦532♣kn10954 | ♠E1092♥D82♦K94♣D82 | ♠kn873♥6♦532♣kn10954 | 306 | 49,04 | 306 |
Rond 14, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Hans Kvick - Staffan Hedman | Rond 14, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Hans Kvick - Staffan Hedman |
27 | 3♣ | Ö | +1 | ♥6 | -130 | 4 | 17 | 17 | ♠D9♥65♦E109643♣D63 | ♠Ekn65♥K932♦D852♣8 | ♠D9♥65♦E109643♣D63 | 310 | 47,84 | 310 |
28 | 3NT | N | –3 | ♠6 | -300 | 0 | 0 | 0 | ♠EDkn108♥742♦107♣Ekn7 | ♠76♥K65♦KDkn82♣D53 | ♠EDkn108♥742♦107♣Ekn7 | 310 | 46,13 | 310 |
Rond 15, som Väst, med Christer Bjäring, mot Anders Vikström - Carina Westlin | Rond 15, som Väst, med Christer Bjäring, mot Anders Vikström - Carina Westlin |
29 | 3♣ | N | +1 | ♦K | 130 | 13 | 54 | 54 | ♠92♥K108642♦765♣K8 | ♠E754♥95♦KDkn8♣kn74 | ♠92♥K108642♦765♣K8 | 323 | 46,41 | 323 |
30 | 6♣ | S | = | ♠K | 920 | 8 | 33 | 33 | ♠KD972♥9♦D1095♣D75 | ♠8♥kn5432♦kn8764♣108 | ♠KD972♥9♦D1095♣D75 | 331 | 45,97 | 331 |
Rond 16, som Nord, med Peter Ventura, mot Kjell Ericsson - Claes Bodin | Rond 16, som Nord, med Peter Ventura, mot Kjell Ericsson - Claes Bodin |
31 | 2♠ | S | +1 | ♣2 | 140 | 22 | 92 | 92 | ♠D1092♥E9543♦kn42♣3 | ♠K853♥kn6♦K109♣EKD6 | ♠D1092♥E9543♦kn42♣3 | 353 | 47,45 | 353 |
32 | 3NT | Ö | –1 | ♣2 | 100 | 12 | 50 | 50 | ♠D983♥5432♦EKkn84♣- | ♠54♥D1086♦106♣Kkn872 | ♠D983♥5432♦EKkn84♣- | 365 | 47,53 | 365 |
Rond 17, som Öst, med Hans Kvick, mot Andreas Westman - Bo Sundström | Rond 17, som Öst, med Hans Kvick, mot Andreas Westman - Bo Sundström |
33 | 4♠ | S | +2 | ♣kn | 480 | 0 | 0 | 0 | ♠K865♥64♦D1095♣E94 | ♠2♥kn8753♦K84♣kn1086 | ♠K865♥64♦D1095♣E94 | 365 | 46,09 | 365 |
34 | 3NT | V | +1 | ♥3 | -430 | 14 | 58 | 58 | ♠E♥K65♦K1097♣KDkn95 | ♠kn8743♥D974♦ED♣103 | ♠E♥K65♦K1097♣KDkn95 | 379 | 46,45 | 379 |
Rond 18, som Syd, med Torsten Åstrand, mot Daniel Eriksson - Lars Marjoniemi | Rond 18, som Syd, med Torsten Åstrand, mot Daniel Eriksson - Lars Marjoniemi |
35 | 4♠ | S | –1 | ♠5 | -50 | 8 | 33 | 33 | ♠KD103♥D54♦kn96♣kn86 | ♠Ekn86♥E7♦K1087♣ED10 | ♠KD103♥D54♦kn96♣kn86 | 387 | 46,07 | 387 |
36 | 3♣ | N | = | ♠D | 110 | 12 | 50 | 50 | ♠E65♥kn4♦D87♣K8642 | ♠K108♥9763♦K2♣ED73 | ♠E65♥kn4♦D87♣K8642 | 399 | 46,18 | 399 |
Rond 19, som Nord, med Micke Melander, mot Erik Norman - Mats Häll | Rond 19, som Nord, med Micke Melander, mot Erik Norman - Mats Häll |
37 | 6♣ | V | = | ♣2 | -920 | 8 | 33 | 33 | ♠D98♥1084♦D862♣762 | ♠kn72♥K9752♦105♣kn43 | ♠D98♥1084♦D862♣762 | 407 | 45,83 | 407 |
38 | 3NT | S | +2 | ♠4 | 460 | 12 | 50 | 50 | ♠kn2♥KDkn7♦Ekn10754♣K | ♠D106♥E96♦KD9♣D984 | ♠kn2♥KDkn7♦Ekn10754♣K | 419 | 45,94 | 419 |
Rond 20, som Öst, med Bengt Eriksson, mot Kristian Karlsson - Mats Åsenlund | Rond 20, som Öst, med Bengt Eriksson, mot Kristian Karlsson - Mats Åsenlund |
39 | 3♠ | Ö | –1 | ♣E | 100 | 14 | 58 | 58 | ♠EK1076♥K♦D75♣10754 | ♠kn32♥kn73♦EK106♣632 | ♠EK1076♥K♦D75♣10754 | 433 | 46,26 | 433 |
40 | 3NT | Ö | = | ♣3 | -400 | 19 | 79 | 79 | ♠K8♥KD64♦92♣Kkn984 | ♠7643♥E109♦EKD63♣10 | ♠K8♥KD64♦92♣Kkn984 | 452 | 47,08 | 452 |
Rond 21, som Väst, med Christer Eriksson, mot Mikael Fahlander - Mylene Encontro | Rond 21, som Väst, med Christer Eriksson, mot Mikael Fahlander - Mylene Encontro |
41 | 3NT | N | +1 | ♥7 | 430 | 1 | 4 | 4 | ♠kn9642♥kn76♦E82♣73 | ♠ED3♥K10952♦D975♣kn | ♠kn9642♥kn76♦E82♣73 | 453 | 46,04 | 453 |
42 | 4♠ | V | +1 | ♦8 | -650 | 17 | 71 | 71 | ♠E73♥Kkn65♦EK♣D875 | ♠KD1082♥E108♦kn52♣109 | ♠E73♥Kkn65♦EK♣D875 | 470 | 46,63 | 470 |
Rond 22, som Syd, med Ann-Katrin Vikström, mot Staffan Hedman - Roger Ahlbom | Rond 22, som Syd, med Ann-Katrin Vikström, mot Staffan Hedman - Roger Ahlbom |
43 | 3♥ | V | = | ♣8 | -140 | 10 | 42 | 42 | ♠kn863♥1085♦732♣EK7 | ♠ED9754♥6♦K1086♣82 | ♠kn863♥1085♦732♣EK7 | 480 | 46,51 | 480 |
44 | 2♠ | Ö | = | ♦9 | -110 | 8 | 33 | 33 | ♠E42♥10842♦kn96♣KD10 | ♠K7♥D96♦K52♣E9852 | ♠E42♥10842♦kn96♣KD10 | 488 | 46,21 | 488 |
Rond 23, som Väst, med Johan Pettersson, mot Carina Westlin - Mikael Fahlander | Rond 23, som Väst, med Johan Pettersson, mot Carina Westlin - Mikael Fahlander |
45 | 2♦ | S | +2 | ♠6 | 130 | 5 | 21 | 21 | ♠Kkn765♥985♦97♣D82 | ♠ED98♥7642♦E2♣E109 | ♠Kkn765♥985♦97♣D82 | 493 | 45,65 | 493 |
46 | 4♥ | Ö | –1 | ♣8 | 50 | 4 | 17 | 17 | ♠4♥D76♦Ekn9852♣K43 | ♠ED762♥EK853♦64♣D | ♠4♥D76♦Ekn9852♣K43 | 497 | 45,02 | 497 |
Rond 24, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Tommy Andersson - Helena Strömberg | Rond 24, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Tommy Andersson - Helena Strömberg |
47 | 3NT | N | +4 | ♦10 | 720 | 15 | 63 | 63 | ♠D8762♥kn86♦1082♣72 | ♠10♥942♦D7♣kn1098654 | ♠D8762♥kn86♦1082♣72 | 512 | 45,39 | 512 |
48 | 1NT | S | +2 | ♦3 | 150 | 6 | 25 | 25 | ♠K843♥E73♦D10♣kn972 | ♠kn65♥1084♦K43♣E1043 | ♠K843♥E73♦D10♣kn972 | 518 | 44,97 | 518 |
Rond 25, som Nord, med Micke Almgren, mot Dan Bylund - Kent Maltein | Rond 25, som Nord, med Micke Almgren, mot Dan Bylund - Kent Maltein |
49 | 1NT | Ö | +1 | ♠7 | -120 | 24 | 100 | 100 | ♠K52♥E54♦83♣D9762 | ♠76♥D983♦KD65♣1083 | ♠K52♥E54♦83♣D9762 | 542 | 46,09 | 542 |
50 | 3NT | N | –1 | ♦10 | -100 | 5 | 21 | 21 | ♠K97♥E9642♦KD9♣kn8 | ♠1085♥53♦75♣EK10643 | ♠K97♥E9642♦KD9♣kn8 | 547 | 45,58 | 547 |
Rond 26, som Väst, med Lennart Bylund, mot Mylene Encontro - Bengt Eriksson | Rond 26, som Väst, med Lennart Bylund, mot Mylene Encontro - Bengt Eriksson |
51 | 3♣ | Ö | = | ♥3 | -110 | 7 | 29 | 29 | ♠K843♥EKD9♦72♣E74 | ♠1096♥7♦K105♣Dkn9865 | ♠K843♥EKD9♦72♣E74 | 554 | 45,26 | 554 |
52 | 2♠ | V | –2 | ♠2 | 200 | 2 | 8 | 8 | ♠EDkn83♥Dkn43♦Kkn♣86 | ♠1095♥7♦1082♣Ekn10432 | ♠EDkn83♥Dkn43♦Kkn♣86 | 556 | 44,55 | 556 |
Rond 27, som Väst, med Kristian Karlsson, mot Thomas Bergström - Christer Eriksson | Rond 27, som Väst, med Kristian Karlsson, mot Thomas Bergström - Christer Eriksson |
53 | 4♥ | Ö | = | ♦10 | -420 | 10 | 42 | 42 | ♠Kkn♥ED86♦72♣Kkn1095 | ♠82♥Kkn72♦EKDkn♣732 | ♠Kkn♥ED86♦72♣Kkn1095 | 566 | 44,50 | 566 |
54 | 3♦ | Ö | –1 | ♥10 | 100 | 11 | 46 | 46 | ♠K8653♥kn5♦D984♣E4 | ♠E72♥KD4♦K753♣972 | ♠K8653♥kn5♦D984♣E4 | 577 | 44,52 | 577 |
Rond 28, som Öst, med Kent Maltein, mot Jesper Rundin - Carina Sjöblom | Rond 28, som Öst, med Kent Maltein, mot Jesper Rundin - Carina Sjöblom |
55 | 5♠x | S | = | ♦4 | 850 | 4 | 17 | 17 | ♠9♥Dkn107♦EKDkn872♣6 | ♠5♥EK9632♦43♣10952 | ♠9♥Dkn107♦EKDkn872♣6 | 581 | 44,02 | 581 |
56 | 5♥ | V | +1 | ♠D | -480 | 16 | 67 | 67 | ♠E108♥7632♦kn♣K10864 | ♠K43♥EDkn105♦EKD10♣5 | ♠E108♥7632♦kn♣K10864 | 597 | 44,42 | 597 |
Rond 29, som Syd, med Pierre Winberg, mot Hans Kvick - Johan Pettersson | Rond 29, som Syd, med Pierre Winberg, mot Hans Kvick - Johan Pettersson |
57 | 4♥ | S | –1 | ♠D | -50 | 13 | 54 | 54 | ♠963♥EKD109♦KD973♣- | ♠EK♥kn7♦2♣ED987543 | ♠963♥EKD109♦KD973♣- | 610 | 44,59 | 610 |
58 | 2♠ | Ö | +3 | ♠E | -200 | 6 | 25 | 25 | ♠E10♥K843♦1063♣8764 | ♠kn97♥kn52♦EKkn95♣D2 | ♠E10♥K843♦1063♣8764 | 616 | 44,25 | 616 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior