Scheelespelen 2024 - 3B
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
18 | 133 | 34,64 | Gun Gyldén - Sven-Olof Eriksson | Gun Gyldén Sven-Olof Eriksson | Arboga BK - Köpings BS | Arboga BK Köpings BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Monica Essén - Herman Essén | Rond 1, som N-S, mot Monica Essén - Herman Essén |
1 | 3NT | S | –1 | ♥4 | -50 | 2 | 13 | 13 | ♠ED96♥ED8♦ED9♣1098 | ♠kn105♥1073♦543♣D765 | ♠ED96♥ED8♦ED9♣1098 | 2 | 12,50 | 2 |
2 | 4♠ | N | = | ♠3 | 620 | 11 | 69 | 69 | ♠EKkn105♥EDkn3♦43♣E7 | ♠D72♥5♦K1092♣D9654 | ♠EKkn105♥EDkn3♦43♣E7 | 13 | 40,62 | 13 |
Rond 2, som N-S, mot Berith Abrahamsson - Irene Eriksson | Rond 2, som N-S, mot Berith Abrahamsson - Irene Eriksson |
3 | 4♠ | S | = | ♦kn | 420 | 2 | 13 | 13 | ♠Ekn10♥D98♦10932♣ED3 | ♠KD632♥5♦ED8654♣4 | ♠Ekn10♥D98♦10932♣ED3 | 15 | 31,25 | 15 |
4 | 3NT | S | –1 | ♦2 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠107643♥ED♦Ekn10♣D63 | ♠kn8♥K1053♦K7♣kn9754 | ♠107643♥ED♦Ekn10♣D63 | 16 | 25,00 | 16 |
Rond 3, som N-S, mot Ulla Wikström - Jane Silvanius | Rond 3, som N-S, mot Ulla Wikström - Jane Silvanius |
5 | 4♣ | V | +2 | ♠E | -170 | 12 | 75 | 75 | ♠EDkn9874♥-♦9432♣63 | ♠1063♥E542♦K86♣1085 | ♠EDkn9874♥-♦9432♣63 | 28 | 35,00 | 28 |
6 | 3NT | S | –4 | ♦2 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn1063♥Kkn9♦94♣K76 | ♠8752♥E43♦kn83♣ED2 | ♠Ekn1063♥Kkn9♦94♣K76 | 28 | 29,17 | 28 |
Rond 4, som N-S, mot Martina Thornton - Gunilla Seth | Rond 4, som N-S, mot Martina Thornton - Gunilla Seth |
7 | 1♦ | S | +1 | ♠kn | 90 | 0 | 0 | 0 | ♠KD6♥E97643♦32♣96 | ♠E5♥5♦E874♣Ekn10854 | ♠KD6♥E97643♦32♣96 | 28 | 25,00 | 28 |
8 | 3♠ | N | –3 | ♥6 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠K1098♥E942♦K864♣4 | ♠Ekn54♥Kkn87♦kn7♣kn83 | ♠K1098♥E942♦K864♣4 | 28 | 21,88 | 28 |
Rond 5, som N-S, mot Thomas Brandell - Elisabeth Brandell | Rond 5, som N-S, mot Thomas Brandell - Elisabeth Brandell |
9 | 3NT | S | = | ♥2 | 400 | 12 | 75 | 75 | ♠4♥EKD63♦764♣K1085 | ♠EK1032♥74♦E102♣E74 | ♠4♥EKD63♦764♣K1085 | 40 | 27,78 | 40 |
10 | 4♥ | Ö | –4 | ♣E | 400 | 16 | 100 | 100 | ♠10984♥K1054♦Kkn7♣74 | ♠65♥D72♦D952♣E853 | ♠10984♥K1054♦Kkn7♣74 | 56 | 35,00 | 56 |
Rond 6, som N-S, mot Thomas Ålander - Christina Kronlund | Rond 6, som N-S, mot Thomas Ålander - Christina Kronlund |
11 | 3NT | V | –1 | ♠2 | 50 | 13 | 81 | 81 | ♠kn10642♥D5♦98♣D754 | ♠K873♥kn976♦10742♣E | ♠kn10642♥D5♦98♣D754 | 69 | 39,20 | 69 |
12 | 3NT | S | = | ♣5 | 600 | 2 | 13 | 13 | ♠KD7♥102♦K952♣KD107 | ♠kn95♥E9853♦E83♣Ekn | ♠KD7♥102♦K952♣KD107 | 71 | 36,98 | 71 |
Rond 7, som N-S, mot Kerstin Hallgren - Annika Steisjö | Rond 7, som N-S, mot Kerstin Hallgren - Annika Steisjö |
13 | 3NT | V | +2 | ♥E | -660 | 0 | 0 | 0 | ♠D62♥E5♦KD964♣D53 | ♠10853♥10982♦1083♣107 | ♠D62♥E5♦KD964♣D53 | 71 | 34,13 | 71 |
14 | 6♥ | Ö | –3 | ♣3 | 150 | 16 | 100 | 100 | ♠E632♥4♦95♣K98642 | ♠kn85♥kn1087♦D10863♣3 | ♠E632♥4♦95♣K98642 | 87 | 38,84 | 87 |
Rond 8, som N-S, mot Inger Nygren - Matti Rattik | Rond 8, som N-S, mot Inger Nygren - Matti Rattik |
15 | 4♣ | S | –3 | ♠E | -300 | 0 | 0 | 0 | ♠D654♥K1076♦Ekn6♣75 | ♠3♥83♦1052♣EDkn10962 | ♠D654♥K1076♦Ekn6♣75 | 87 | 36,25 | 87 |
16 | 4♠ | N | = | ♦9 | 420 | 12 | 75 | 75 | ♠KD107532♥2♦kn8♣Ekn2 | ♠Ekn6♥107♦E65♣D8543 | ♠KD107532♥2♦kn8♣Ekn2 | 99 | 38,67 | 99 |
Rond 9, som N-S, mot Sven Mårtensson - Ewa Eriksson | Rond 9, som N-S, mot Sven Mårtensson - Ewa Eriksson |
17 | 3NT | S | –4 | ♦K | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠kn543♥4♦92♣KDkn974 | ♠EKD♥kn982♦E853♣108 | ♠kn543♥4♦92♣KDkn974 | 99 | 36,40 | 99 |
18 | 5♥ | N | –3 | ♠kn | -300 | 2 | 13 | 13 | ♠D86♥EDkn9864♦-♣1097 | ♠K4♥K107♦D109♣Kkn643 | ♠D86♥EDkn9864♦-♣1097 | 101 | 35,07 | 101 |
Rond 10, som N-S, mot Anki Landarv - Bo Landarv | Rond 10, som N-S, mot Anki Landarv - Bo Landarv |
19 | 4♠ | Ö | +2 | ♣10 | -680 | 2 | 13 | 13 | ♠K54♥kn954♦5♣K8542 | ♠106♥KD10872♦EDkn10♣10 | ♠K54♥kn954♦5♣K8542 | 103 | 33,88 | 103 |
20 | 3NT | S | = | ♥5 | 600 | 2 | 13 | 13 | ♠Dkn1063♥kn874♦104♣E10 | ♠E2♥E109♦EDkn3♣KD65 | ♠Dkn1063♥kn874♦104♣E10 | 105 | 32,81 | 105 |
Rond 11, som N-S, mot Inger Gerle - Johan Englund | Rond 11, som N-S, mot Inger Gerle - Johan Englund |
21 | 4♥ | V | +2 | ♠9 | -480 | 3 | 19 | 19 | ♠kn1093♥D2♦KD2♣E1097 | ♠K8652♥kn♦kn983♣Dkn8 | ♠kn1093♥D2♦KD2♣E1097 | 108 | 32,14 | 108 |
22 | 2NT | S | –2 | ♦E | -100 | 3 | 19 | 19 | ♠kn10763♥KD1085♦4♣kn6 | ♠D5♥E4♦97632♣EK74 | ♠kn10763♥KD1085♦4♣kn6 | 111 | 31,53 | 111 |
Rond 12, som N-S, mot Inger Mörk - Eva Nilsson | Rond 12, som N-S, mot Inger Mörk - Eva Nilsson |
23 | 4♠ | Ö | –2 | ♣3 | 200 | 16 | 100 | 100 | ♠2♥EDkn♦864♣EK8762 | ♠953♥7653♦EKkn2♣53 | ♠2♥EDkn♦864♣EK8762 | 127 | 34,51 | 127 |
24 | 1♥ | V | +1 | ♣3 | -110 | 6 | 38 | 38 | ♠kn3♥D6♦K1053♣K9543 | ♠952♥E102♦E764♣D82 | ♠kn3♥D6♦K1053♣K9543 | 133 | 34,64 | 133 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior