Guldgruvan - Final C
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
15 | 355 | 46,71 | Inger Hultstrand - Annika Forsberg | Inger Hultstrand Annika Forsberg | Örebridgen | Örebridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Marie Johansson - Henrik Sällberg | Rond 1, som N-S, mot Marie Johansson - Henrik Sällberg |
1 | 1NT | S | +2 | ♥4 | 150 | 17 | 85 | 85 | ♠D1095♥kn10♦Kkn42♣K53 | ♠E6♥KD92♦D1083♣D62 | ♠D1095♥kn10♦Kkn42♣K53 | 17 | 85,00 | 17 |
2 | 2♥ | N | –3 | ♣9 | -300 | 2 | 10 | 10 | ♠K10♥K10432♦K10♣Ekn62 | ♠kn542♥5♦kn874♣K754 | ♠K10♥K10432♦K10♣Ekn62 | 19 | 47,50 | 19 |
Rond 2, som N-S, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte | Rond 2, som N-S, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte |
3 | 3♦ | S | +2 | ♠K | 150 | 5 | 25 | 25 | ♠kn10♥EDkn53♦D4♣kn852 | ♠E982♥K♦EK1052♣764 | ♠kn10♥EDkn53♦D4♣kn852 | 24 | 40,00 | 24 |
4 | 1NT | Ö | –2 | ♠5 | 200 | 7 | 35 | 35 | ♠kn32♥109♦K103♣Ekn853 | ♠10954♥Ekn7♦ED7♣D107 | ♠kn32♥109♦K103♣Ekn853 | 31 | 38,75 | 31 |
Rond 3, som Ö-V, mot Per Clarin - Stefan Ekman | Rond 3, som Ö-V, mot Per Clarin - Stefan Ekman |
5 | 3♥ | Ö | –1 | ♦5 | 50 | 6 | 30 | 30 | ♠KD762♥EK432♦D♣52 | ♠kn8♥kn7♦E10743♣K1098 | ♠KD762♥EK432♦D♣52 | 37 | 37,00 | 37 |
6 | 4♠ | N | = | ♥2 | 420 | 9 | 45 | 45 | ♠4♥D9832♦ED73♣E103 | ♠9♥K1064♦92♣987542 | ♠4♥D9832♦ED73♣E103 | 46 | 38,33 | 46 |
Rond 4, som N-S, mot Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg | Rond 4, som N-S, mot Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg |
7 | 3♠ | S | +2 | ♥3 | 200 | 2 | 10 | 10 | ♠Kkn95♥972♦54♣E1082 | ♠ED107432♥8♦E982♣9 | ♠Kkn95♥972♦54♣E1082 | 48 | 34,29 | 48 |
8 | 5♣ | S | +2 | ♠8 | 440 | 14 | 70 | 70 | ♠Dkn1097♥-♦10962♣ED75 | ♠-♥E953♦EKD♣kn108432 | ♠Dkn1097♥-♦10962♣ED75 | 62 | 38,75 | 62 |
Rond 5, som Ö-V, mot Bo Sundström - Emma Sundström | Rond 5, som Ö-V, mot Bo Sundström - Emma Sundström |
9 | 6♦ | N | = | ♣K | 920 | 10 | 50 | 50 | ♠1098753♥10943♦5♣K9 | ♠KD6♥D875♦2♣Ekn742 | ♠1098753♥10943♦5♣K9 | 72 | 40,00 | 72 |
10 | 3NT | S | –2 | ♣D | -200 | 20 | 100 | 100 | ♠E642♥kn1052♦982♣65 | ♠107♥K98♦K653♣Dkn92 | ♠E642♥kn1052♦982♣65 | 92 | 46,00 | 92 |
Rond 6, som N-S, mot Krzystof Michailcsyk - Romuald Grudzinski | Rond 6, som N-S, mot Krzystof Michailcsyk - Romuald Grudzinski |
11 | 3NT | Ö | +1 | ♣3 | -430 | 7 | 35 | 35 | ♠Dkn965♥kn862♦4♣K72 | ♠3♥K953♦876♣D10943 | ♠Dkn965♥kn862♦4♣K72 | 99 | 45,00 | 99 |
12 | 1♠ | S | –2 | ♦2 | -200 | 3 | 15 | 15 | ♠kn♥Dkn1084♦kn109873♣3 | ♠EK862♥E97♦KD♣D84 | ♠kn♥Dkn1084♦kn109873♣3 | 102 | 42,50 | 102 |
Rond 7, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin | Rond 7, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin |
13 | 4♠ | S | +1 | ♦3 | 650 | 19 | 95 | 95 | ♠D7♥E75♦KD107♣D743 | ♠E1096542♥K10♦95♣E8 | ♠D7♥E75♦KD107♣D743 | 121 | 46,54 | 121 |
14 | 1NT | S | –2 | ♣K | -100 | 2 | 10 | 10 | ♠KDkn2♥D1053♦532♣94 | ♠863♥kn6♦EKkn7♣E762 | ♠KDkn2♥D1053♦532♣94 | 123 | 43,93 | 123 |
Rond 8, som N-S, mot Ulf Backman - Sabina Sahlin | Rond 8, som N-S, mot Ulf Backman - Sabina Sahlin |
15 | 3NT | V | = | ♠2 | -400 | 10 | 50 | 50 | ♠K98632♥kn1085♦kn62♣- | ♠1075♥2♦KD4♣D98732 | ♠K98632♥kn1085♦kn62♣- | 133 | 44,33 | 133 |
16 | 2♣ | S | –1 | ♠7 | -50 | 5 | 25 | 25 | ♠kn62♥EK954♦743♣54 | ♠D853♥2♦KD9♣KDkn107 | ♠kn62♥EK954♦743♣54 | 138 | 43,12 | 138 |
Rond 9, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - H. O. Thulin | Rond 9, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - H. O. Thulin |
17 | 5♦ | Ö | = | ♥8 | -400 | 16 | 80 | 80 | ♠E53♥E103♦kn10953♣E4 | ♠kn♥2♦KD8764♣D10963 | ♠E53♥E103♦kn10953♣E4 | 154 | 45,29 | 154 |
18 | 2♠ | V | = | ♦5 | -110 | 17 | 85 | 85 | ♠852♥kn1087♦E102♣kn72 | ♠Kkn743♥32♦K♣ED1094 | ♠852♥kn1087♦E102♣kn72 | 171 | 47,50 | 171 |
Rond 10, som N-S, mot Håkan Svensson - Hans Johansson | Rond 10, som N-S, mot Håkan Svensson - Hans Johansson |
19 | 5NT | N | +1 | ♥7 | 490 | 0 | 0 | 0 | ♠K9♥Kkn3♦KD96♣Kkn52 | ♠ED1084♥ED1084♦E♣73 | ♠K9♥Kkn3♦KD96♣Kkn52 | 171 | 45,00 | 171 |
20 | 4♥ | N | = | ♠2 | 620 | 16 | 80 | 80 | ♠D♥Kkn543♦Kkn87♣kn102 | ♠104♥D6♦ED63♣EK643 | ♠D♥Kkn543♦Kkn87♣kn102 | 187 | 46,75 | 187 |
Rond 11, som Ö-V, mot Julia Borg - Allan Nouri Otman Farha | Rond 11, som Ö-V, mot Julia Borg - Allan Nouri Otman Farha |
21 | 4♠ | Ö | –1 | ♣10 | 50 | 6 | 30 | 30 | ♠D108652♥8763♦6♣E2 | ♠K3♥E♦EDkn9875♣654 | ♠D108652♥8763♦6♣E2 | 193 | 45,95 | 193 |
22 | 3♠ | V | = | ♥2 | -140 | 11 | 55 | 55 | ♠EKD10♥3♦10986♣K1095 | ♠kn9643♥Ekn65♦7♣642 | ♠EKD10♥3♦10986♣K1095 | 204 | 46,36 | 204 |
Rond 12, som N-S, mot Vera Enbarr - Olle Wistbacka | Rond 12, som N-S, mot Vera Enbarr - Olle Wistbacka |
23 | 3♠ | S | –1 | ♣E | -100 | 9 | 45 | 45 | ♠E976♥ED105♦3♣D1065 | ♠kn1042♥8♦E1062♣kn842 | ♠E976♥ED105♦3♣D1065 | 213 | 46,30 | 213 |
24 | 1NT | Ö | = | ♦5 | -90 | 11 | 55 | 55 | ♠107♥kn9♦KDkn86♣kn852 | ♠Dkn95♥KD4♦10952♣K9 | ♠107♥kn9♦KDkn86♣kn852 | 224 | 46,67 | 224 |
Rond 13, som Ö-V, mot Magnus Wegestål - Johan Andersson | Rond 13, som Ö-V, mot Magnus Wegestål - Johan Andersson |
25 | 5♠ | Ö | –1 | ♣K | 100 | 1 | 5 | 5 | ♠E8762♥kn102♦E64♣E3 | ♠Kkn10♥K976♦K87532♣- | ♠E8762♥kn102♦E64♣E3 | 225 | 45,00 | 225 |
26 | 2♥ | Ö | +1 | ♠D | -140 | 5 | 25 | 25 | ♠653♥E1097♦53♣EK74 | ♠Kkn107♥K843♦Kkn87♣10 | ♠653♥E1097♦53♣EK74 | 230 | 44,23 | 230 |
Rond 14, som N-S, mot Uladzislau Tsitavets - Jakub Bereza | Rond 14, som N-S, mot Uladzislau Tsitavets - Jakub Bereza |
27 | 2♠ | V | +2 | ♣D | -170 | 11 | 55 | 55 | ♠D52♥kn73♦kn98♣Dkn32 | ♠kn63♥106♦ED1076♣K64 | ♠D52♥kn73♦kn98♣Dkn32 | 241 | 44,63 | 241 |
28 | 2♥ | V | = | ♠10 | -110 | 10 | 50 | 50 | ♠1097♥Kkn5♦kn9♣Kkn754 | ♠K642♥87♦ED1072♣103 | ♠1097♥Kkn5♦kn9♣Kkn754 | 251 | 44,82 | 251 |
Rond 15, som Ö-V, mot Ulf Westlin - Henry Johansson | Rond 15, som Ö-V, mot Ulf Westlin - Henry Johansson |
29 | 6♠ | Ö | –1 | ♥2 | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠EDkn76♥kn♦kn8♣Ekn953 | ♠K10832♥E106♦KD♣D76 | ♠EDkn76♥kn♦kn8♣Ekn953 | 254 | 43,79 | 254 |
30 | 3NT | V | = | ♥2 | -400 | 1 | 5 | 5 | ♠KD4♥1065♦EK762♣D10 | ♠kn1065♥E98♦kn84♣EK4 | ♠KD4♥1065♦EK762♣D10 | 255 | 42,50 | 255 |
Rond 16, som Ö-V, mot Adam Stokka - Emanuel Unge | Rond 16, som Ö-V, mot Adam Stokka - Emanuel Unge |
31 | 3♥ | N | +1 | ♦E | 170 | 3 | 15 | 15 | ♠D73♥10♦EKD1032♣975 | ♠K65♥E865♦965♣kn106 | ♠D73♥10♦EKD1032♣975 | 258 | 41,61 | 258 |
32 | 3NT | V | = | ♠8 | -600 | 11 | 55 | 55 | ♠K74♥1032♦3♣EKD965 | ♠EDkn♥K8♦kn76542♣kn7 | ♠K74♥1032♦3♣EKD965 | 269 | 42,03 | 269 |
Rond 17, som Ö-V, mot Anders Freij - Mats Mårtensson | Rond 17, som Ö-V, mot Anders Freij - Mats Mårtensson |
33 | 3NT | V | = | ♦K | -400 | 15 | 75 | 75 | ♠KD652♥K985♦52♣96 | ♠E4♥E62♦E1093♣K1083 | ♠KD652♥K985♦52♣96 | 284 | 43,03 | 284 |
34 | 2♠ | N | +4 | ♦kn | 230 | 8 | 40 | 40 | ♠9852♥KD84♦kn6♣D98 | ♠E7♥E1097♦109532♣104 | ♠9852♥KD84♦kn6♣D98 | 292 | 42,94 | 292 |
Rond 18, som N-S, mot Tomas Blomster - Peter Håkansson | Rond 18, som N-S, mot Tomas Blomster - Peter Håkansson |
35 | 3♦ | N | = | ♣3 | 110 | 12 | 60 | 60 | ♠KD94♥Dkn♦Kkn742♣94 | ♠kn6♥K952♦ED105♣1052 | ♠KD94♥Dkn♦Kkn742♣94 | 304 | 43,43 | 304 |
36 | 3NT | Ö | –1 | ♠6 | 100 | 19 | 95 | 95 | ♠Dkn853♥109♦kn952♣kn6 | ♠E96♥6543♦K8♣K1072 | ♠Dkn853♥109♦kn952♣kn6 | 323 | 44,86 | 323 |
Rond 19, som Ö-V, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson | Rond 19, som Ö-V, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson |
37 | 3NT | V | +1 | ♠9 | -430 | 15 | 75 | 75 | ♠Kkn32♥9♦EDkn973♣63 | ♠E7♥EDkn75♦65♣K954 | ♠Kkn32♥9♦EDkn973♣63 | 338 | 45,68 | 338 |
38 | 2♠ | S | –3 | ♦E | -150 | 17 | 85 | 85 | ♠82♥Ekn985♦1095♣Kkn10 | ♠E1093♥1074♦EK86♣82 | ♠82♥Ekn985♦1095♣Kkn10 | 355 | 46,71 | 355 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior