Maxi:s Julbordstävling 2021
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
28 | 340,4 | 44,32 | Ola Ström - Anders Persson | Ola Ström Anders Persson | -27,6 | Laholms BK | Laholms BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 3, som Ö-V, mot Eva Lena Glimne - Greger Sundgren | Rond 3, som Ö-V, mot Eva Lena Glimne - Greger Sundgren |
1 | 3♠ | Ö | = | ♦2 | -140 | 8 | 25 | 25 | ♠ED10875♥EK52♦9♣K2 | ♠K♥kn9876♦E5♣kn9763 | ♠ED10875♥EK52♦9♣K2 | 8 | 25,00 | 8 |
2 | 2♠ | V | +4 | ♣10 | -230 | 12 | 38 | 38 | ♠KD732♥943♦10♣Dkn85 | ♠E864♥2♦EKDkn3♣K74 | ♠KD732♥943♦10♣Dkn85 | 20 | 31,25 | 20 |
Rond 4, som Ö-V, mot Björn Sundberg - Agneta Hägerström | Rond 4, som Ö-V, mot Björn Sundberg - Agneta Hägerström |
3 | 3NT | Ö | –4 | ♥E | 400 | 0 | 0 | 0 | ♠76♥K863♦E543♣Kkn8 | ♠EKD102♥D♦K109♣10753 | ♠76♥K863♦E543♣Kkn8 | 20 | 20,83 | 20 |
4 | 1NT | V | +1 | ♥6 | -120 | 10 | 31 | 31 | ♠Dkn7♥108♦Ekn109♣7653 | ♠K43♥E953♦32♣EKkn8 | ♠Dkn7♥108♦Ekn109♣7653 | 30 | 23,44 | 30 |
Rond 5, som Ö-V, mot Karl-Otto Waara - Maria Andreasson | Rond 5, som Ö-V, mot Karl-Otto Waara - Maria Andreasson |
5 | 5♣ | V | –2 | ♥4 | 100 | 16 | 50 | 50 | ♠753♥KDkn7♦ED84♣104 | ♠6♥E9853♦10♣Kkn7652 | ♠753♥KDkn7♦ED84♣104 | 46 | 28,75 | 46 |
6 | 3♠ | N | –1 | ♦8 | -50 | 26 | 81 | 81 | ♠8♥K73♦876543♣kn83 | ♠kn95♥Ekn108♦Ekn♣K972 | ♠8♥K73♦876543♣kn83 | 72 | 37,50 | 72 |
Rond 6, som Ö-V, mot Ing-Britt Andersson - Ingrid Carlsson | Rond 6, som Ö-V, mot Ing-Britt Andersson - Ingrid Carlsson |
7 | 4♥ | S | = | ♣3 | 620 | 8 | 25 | 25 | ♠Kkn85♥1052♦Ekn86♣94 | ♠D94♥94♦942♣Dkn763 | ♠Kkn85♥1052♦Ekn86♣94 | 80 | 35,71 | 80 |
8 | 4♠ | S | = | ♦8 | 420 | 18 | 56 | 56 | ♠74♥D107♦76543♣E85 | ♠1086♥92♦E98♣D10432 | ♠74♥D107♦76543♣E85 | 98 | 38,28 | 98 |
Rond 7, som Ö-V, mot Bengt Söderquist - Gunilla Petersson | Rond 7, som Ö-V, mot Bengt Söderquist - Gunilla Petersson |
9 | 4♠ | V | –2 | ♥E | 200 | 2 | 6 | 6 | ♠ED7♥53♦ED1074♣D94 | ♠Kkn109♥D974♦95♣K105 | ♠ED7♥53♦ED1074♣D94 | 100 | 34,72 | 100 |
10 | 3♦ | V | = | ♣3 | -110 | 23 | 72 | 72 | ♠763♥E1032♦kn876♣84 | ♠K94♥kn97♦EKD10♣KD7 | ♠763♥E1032♦kn876♣84 | 123 | 38,44 | 123 |
Rond 8, som Ö-V, mot Christin Larsson - Ulf Persson | Rond 8, som Ö-V, mot Christin Larsson - Ulf Persson |
11 | 4♥ | V | –1 | ♣E | 50 | 22 | 69 | 69 | ♠kn92♥E1098♦ED982♣2 | ♠K1043♥K765♦1053♣83 | ♠kn92♥E1098♦ED982♣2 | 145 | 41,19 | 145 |
12 | 2NT | V | +2 | ♣E | -180 | 23 | 72 | 72 | ♠Kkn93♥Ekn7♦kn874♣85 | ♠D106♥KD42♦K62♣Kkn9 | ♠Kkn93♥Ekn7♦kn874♣85 | 168 | 43,75 | 168 |
Rond 9, som Ö-V, mot Bengt Larsson - Kerstin Pettersson | Rond 9, som Ö-V, mot Bengt Larsson - Kerstin Pettersson |
13 | 5♣x | Ö | –2 | ♥E | 500 | 16 | 50 | 50 | ♠83♥K3♦kn8♣ED98532 | ♠KD106♥96♦653♣K1074 | ♠83♥K3♦kn8♣ED98532 | 184 | 44,23 | 184 |
14 | 4♥ | Ö | = | ♠E | -420 | 24 | 75 | 75 | ♠K3♥EKkn7♦E10975♣D6 | ♠65♥8532♦2♣Ekn10974 | ♠K3♥EKkn7♦E10975♣D6 | 208 | 46,43 | 208 |
Rond 10, som Ö-V, mot Göran Carlsson - Arne Persson | Rond 10, som Ö-V, mot Göran Carlsson - Arne Persson |
15 | 3♦ | Ö | –4 | ♠7 | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠1098♥KD9763♦Kkn♣94 | ♠KD3♥E108♦1082♣KD103 | ♠1098♥KD9763♦Kkn♣94 | 208 | 43,33 | 208 |
16 | 3♦x | N | –2 | ♥E | -300 | 31 | 97 | 97 | ♠64♥EK109♦kn9642♣D5 | ♠1085♥Dkn83♦5♣EK963 | ♠64♥EK109♦kn9642♣D5 | 239 | 46,68 | 239 |
Rond 11, som N-S, mot Göran Johansson - Gunilla Johansson | Rond 11, som N-S, mot Göran Johansson - Gunilla Johansson |
17 | 2♥x | S | –3 | ♣7 | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠D108542♥EK53♦9♣32 | ♠97♥D94♦D84♣Dkn984 | ♠D108542♥EK53♦9♣32 | 239 | 43,93 | 239 |
18 | 3NT | Ö | –1 | ♠3 | 50 | 31 | 97 | 97 | ♠Kkn72♥D5♦105♣98732 | ♠98653♥kn102♦K82♣E6 | ♠Kkn72♥D5♦105♣98732 | 270 | 46,88 | 270 |
Rond 12, som N-S, mot Lennart Nordberg - Anders Hantoft | Rond 12, som N-S, mot Lennart Nordberg - Anders Hantoft |
19 | 4♦x | Ö | = | ♣kn | -710 | 0 | 0 | 0 | ♠kn82♥753♦765♣ED105 | ♠E107♥ED942♦kn10♣kn64 | ♠kn82♥753♦765♣ED105 | 270 | 44,41 | 270 |
20 | 4♠ | N | –2 | ♥9 | -200 | 6 | 19 | 19 | ♠Dkn1075♥32♦K763♣E5 | ♠93♥K6♦E109♣KD9764 | ♠Dkn1075♥32♦K763♣E5 | 276 | 43,12 | 276 |
Rond 1, som Ö-V, mot Ulf Backman - Kristina Sahlin | Rond 1, som Ö-V, mot Ulf Backman - Kristina Sahlin |
21 | 2NT | N | –1 | ♠3 | -100 | 26 | 81 | 81 | ♠K93♥K764♦Ekn9♣D87 | ♠D10652♥D52♦D4♣kn106 | ♠K93♥K764♦Ekn9♣D87 | 302 | 44,94 | 302 |
22 | 4♠x | S | –2 | ♦E | -300 | 32 | 100 | 100 | ♠K75♥Kkn1083♦653♣Dkn | ♠D♥76542♦EKD104♣K7 | ♠K75♥Kkn1083♦653♣Dkn | 334 | 47,44 | 334 |
Rond 2, som Ö-V, mot Lars Pålsson - Kenneth Augustsson | Rond 2, som Ö-V, mot Lars Pålsson - Kenneth Augustsson |
23 | 3NT | V | = | ♠4 | -600 | 16 | 50 | 50 | ♠72♥EDkn86♦K♣K9865 | ♠E53♥5♦E9754♣EDkn3 | ♠72♥EDkn86♦K♣K9865 | 350 | 47,55 | 350 |
24 | 2♠ | Ö | +2 | ♦K | -170 | 18 | 56 | 56 | ♠E8764♥K72♦kn52♣107 | ♠Dkn109♥ED1053♦73♣KD | ♠E8764♥K72♦kn52♣107 | 368 | 47,92 | 368 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior