BBO Skane Lund/Lomma/Bjarred
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 329,9 | 57,27 | Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Siv Jönsson Gunnar Jönsson | 20,3 | Bjärreds BK | Bjärreds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 2, som N-S, mot Mats Mårtensson - Nicolae Östner | Rond 2, som N-S, mot Mats Mårtensson - Nicolae Östner |
3 | 3♥ | S | +1 | ♠kn | 170 | 2 | 6 | 6 | ♠E53♥K82♦kn107♣Ekn43 | ♠6♥Ekn1094♦D96♣K652 | ♠E53♥K82♦kn107♣Ekn43 | 2 | 6,06 | 2 |
4 | 1♣ | N | +4 | ♠8 | 150 | 10 | 33 | 33 | ♠Ekn2♥EKD4♦4♣KDkn105 | ♠D954♥kn5♦kn10863♣97 | ♠Ekn2♥EKD4♦4♣KDkn105 | 12 | 18,18 | 12 |
Rond 3, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 3, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
5 | 1NT | S | +3 | ♦3 | 180 | 23 | 76 | 76 | ♠kn5♥kn843♦K1054♣EKkn | ♠KD1032♥E96♦2♣10932 | ♠kn5♥kn843♦K1054♣EKkn | 35 | 35,35 | 35 |
6 | 2♠ | N | = | ♥4 | 110 | 12 | 40 | 40 | ♠E9432♥3♦EK1093♣K7 | ♠107♥E2♦kn872♣kn8653 | ♠E9432♥3♦EK1093♣K7 | 47 | 35,61 | 47 |
Rond 4, som Ö-V, mot Sten Sjunnesson - Marie Lindborg | Rond 4, som Ö-V, mot Sten Sjunnesson - Marie Lindborg |
7 | 3♣ | N | +2 | ♥K | 150 | 24 | 80 | 80 | ♠95♥KDkn74♦ED83♣83 | ♠kn1042♥96♦K10742♣72 | ♠95♥KDkn74♦ED83♣83 | 71 | 43,03 | 71 |
8 | 5♦ | N | +1 | ♣10 | 420 | 27 | 90 | 90 | ♠kn8♥10862♦8♣1076543 | ♠972♥kn943♦75♣EKDkn | ♠kn8♥10862♦8♣1076543 | 98 | 49,49 | 98 |
Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
9 | 4♥ | V | –1 | ♦4 | 100 | 22 | 73 | 73 | ♠Kkn64♥53♦Dkn9♣Ekn65 | ♠7♥EKDkn976♦76♣1043 | ♠Kkn64♥53♦Dkn9♣Ekn65 | 120 | 51,95 | 120 |
10 | 3NT | N | +3 | ♥7 | 690 | 22 | 73 | 73 | ♠10876♥7642♦86♣KD9 | ♠Dkn932♥Dkn953♦10♣105 | ♠10876♥7642♦86♣KD9 | 142 | 53,79 | 142 |
Rond 6, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Annette Wald Gärdenfors | Rond 6, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Annette Wald Gärdenfors |
11 | 2♦ | S | = | ♠3 | 90 | 20 | 66 | 66 | ♠E8♥E843♦K9♣87653 | ♠D10943♥kn2♦1085♣ED9 | ♠E8♥E843♦K9♣87653 | 162 | 54,55 | 162 |
12 | 4♠ | Ö | +2 | ♥K | -480 | 16 | 53 | 53 | ♠KD642♥-♦E1072♣Ekn75 | ♠Ekn985♥6♦KD964♣D10 | ♠KD642♥-♦E1072♣Ekn75 | 178 | 53,94 | 178 |
Rond 7, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson | Rond 7, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson |
13 | 3NT | S | = | ♥8 | 600 | 24 | 80 | 80 | ♠kn10843♥1053♦6♣kn1082 | ♠762♥Kkn82♦E75♣K97 | ♠kn10843♥1053♦6♣kn1082 | 202 | 55,65 | 202 |
14 | 2NT | V | +2 | ♥7 | -180 | 10 | 33 | 33 | ♠753♥986♦E97543♣10 | ♠ED9♥ED♦KDkn108♣D96 | ♠753♥986♦E97543♣10 | 212 | 53,54 | 212 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lars Becklén - Kent Hermansson | Rond 8, som Ö-V, mot Lars Becklén - Kent Hermansson |
15 | 4♥x | Ö | –1 | ♦D | 100 | 17 | 56 | 56 | ♠EK62♥EKkn742♦10♣84 | ♠10975♥65♦763♣Dkn63 | ♠EK62♥EKkn742♦10♣84 | 229 | 53,38 | 229 |
16 | 3NT | V | –1 | ♠kn | 100 | 9 | 30 | 30 | ♠5♥7♦D952♣Dkn98652 | ♠K732♥EK83♦E1074♣E | ♠5♥7♦D952♣Dkn98652 | 238 | 51,52 | 238 |
Rond 9, som Ö-V, mot Rasmus Andersson - Ulf Andersson | Rond 9, som Ö-V, mot Rasmus Andersson - Ulf Andersson |
17 | 3♥ | S | –2 | ♦E | -100 | 17 | 56 | 56 | ♠Ekn1062♥973♦kn♣KD63 | ♠974♥Kkn♦ED1098643♣- | ♠Ekn1062♥973♦kn♣KD63 | 255 | 51,52 | 255 |
18 | 5NT | V | –2 | ♠4 | 100 | 3 | 10 | 10 | ♠D10853♥E3♦7♣EKkn63 | ♠EK6♥D87♦EDkn654♣10 | ♠D10853♥E3♦7♣EKkn63 | 258 | 48,86 | 258 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior