BBO-Skåne-onsdag
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 385,4 | 58,39 | Christian Frisk - Lars G Svensson | Christian Frisk Lars G Svensson | BK Bridgehuset | BK Bridgehuset |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Claes Nilsson - Rutger Persson | Rond 1, som N-S, mot Claes Nilsson - Rutger Persson |
1 | 3♥ | S | = | ♠E | 140 | 12 | 42 | 42 | ♠kn1082♥K102♦72♣kn1098 | ♠4♥EDkn76♦D108♣EK42 | ♠kn1082♥K102♦72♣kn1098 | 12 | 38,71 | 12 |
2 | 2♥ | Ö | +2 | ♠K | -170 | 13 | 46 | 46 | ♠932♥K105♦43♣kn7654 | ♠KDkn75♥E7♦9762♣K9 | ♠932♥K105♦43♣kn7654 | 25 | 40,32 | 25 |
Rond 2, som N-S, mot Stig Unoson - Ann Bellander | Rond 2, som N-S, mot Stig Unoson - Ann Bellander |
3 | 3♠ | S | = | ♦7 | 140 | 16 | 57 | 57 | ♠kn106542♥D9♦64♣Ekn6 | ♠K8♥EK104♦D93♣K1043 | ♠kn106542♥D9♦64♣Ekn6 | 41 | 44,09 | 41 |
4 | 3♣ | V | +1 | ♦8 | -130 | 10 | 35 | 35 | ♠KD87♥kn8♦Dkn9832♣3 | ♠96♥K976♦K54♣kn852 | ♠KD87♥kn8♦Dkn9832♣3 | 51 | 41,13 | 51 |
Rond 3, som N-S, mot Anders Freij - Mats Mårtensson | Rond 3, som N-S, mot Anders Freij - Mats Mårtensson |
5 | 5♠ | N | = | ♥5 | 650 | 17 | 60 | 60 | ♠EKD9743♥2♦K1064♣10 | ♠kn82♥D107♦E72♣D874 | ♠EKD9743♥2♦K1064♣10 | 68 | 43,87 | 68 |
6 | 3NT | N | = | ♠2 | 400 | 24 | 85 | 85 | ♠D1086♥Kkn10874♦109♣2 | ♠K♥-♦Ekn76532♣EK954 | ♠D1086♥Kkn10874♦109♣2 | 92 | 49,46 | 92 |
Rond 4, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo | Rond 4, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo |
7 | 2NT | N | –1 | ♥6 | -100 | 20 | 71 | 71 | ♠K♥D85♦K942♣K9742 | ♠Dkn75♥K9742♦ED10♣6 | ♠K♥D85♦K942♣K9742 | 112 | 51,61 | 112 |
8 | 3♦x | Ö | –6 | ♥3 | 1400 | 28 | 100 | 100 | ♠Kkn3♥Ekn1076♦kn864♣9 | ♠E762♥K83♦ED♣Ekn73 | ♠Kkn3♥Ekn1076♦kn864♣9 | 140 | 56,45 | 140 |
Rond 5, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 5, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
9 | 3NT | Ö | +1 | ♥5 | -630 | 5 | 17 | 17 | ♠E984♥E10♦8♣kn97653 | ♠Dkn32♥K7654♦97♣84 | ♠E984♥E10♦8♣kn97653 | 145 | 51,97 | 145 |
10 | 3NT | N | +1 | ♣2 | 630 | 22 | 78 | 78 | ♠87542♥Ekn74♦63♣EK | ♠Dkn♥D10♦Ekn109542♣kn5 | ♠87542♥Ekn74♦63♣EK | 167 | 53,87 | 167 |
Rond 6, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt | Rond 6, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt |
11 | 2♠ | N | = | ♦4 | 110 | 25 | 89 | 89 | ♠K98752♥K2♦Dkn9♣D8 | ♠103♥kn1073♦E7532♣Kkn | ♠K98752♥K2♦Dkn9♣D8 | 192 | 56,30 | 192 |
12 | 3♦ | N | +2 | ♦6 | 150 | 6 | 21 | 21 | ♠KD986♥EK9♦E1087♣7 | ♠E4♥kn65♦K953♣K952 | ♠KD986♥EK9♦E1087♣7 | 198 | 53,23 | 198 |
Rond 7, som N-S, mot Gunilla Pfannenstill - Monika Stenmo | Rond 7, som N-S, mot Gunilla Pfannenstill - Monika Stenmo |
13 | 2♥ | Ö | –1 | ♣9 | 100 | 19 | 67 | 67 | ♠D10982♥D75♦E6♣D72 | ♠K76♥Ekn104♦kn852♣94 | ♠D10982♥D75♦E6♣D72 | 217 | 53,85 | 217 |
14 | 3NT | N | +1 | ♣E | 430 | 23 | 82 | 82 | ♠EKD♥Ekn98♦1093♣kn82 | ♠kn6♥743♦EDkn8♣D643 | ♠EKD♥Ekn98♦1093♣kn82 | 240 | 55,30 | 240 |
Rond 8, som N-S, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson |
15 | 2♦ | N | +1 | ♦5 | 110 | 21 | 75 | 75 | ♠K♥Kkn1063♦EDkn8♣1085 | ♠Ekn932♥75♦K962♣kn9 | ♠K♥Kkn1063♦EDkn8♣1085 | 261 | 56,13 | 261 |
16 | 3♥ | Ö | –3 | ♠D | 300 | 26 | 92 | 92 | ♠K974♥9643♦E109♣95 | ♠D♥EK10♦D62♣Kkn10764 | ♠K974♥9643♦E109♣95 | 287 | 57,86 | 287 |
Rond 10, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang | Rond 10, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang |
19 | 3NT | V | –3 | ♠6 | 300 | 28 | 100 | 100 | ♠E876♥kn52♦D65♣965 | ♠kn92♥K1098♦kn8♣ED107 | ♠E876♥kn52♦D65♣965 | 315 | 59,77 | 315 |
20 | 4♥ | N | –1 | ♥5 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠K86♥ED983♦EK2♣62 | ♠kn432♥K2♦873♣D873 | ♠K86♥ED983♦EK2♣62 | 315 | 56,45 | 315 |
Rond 11, som N-S, mot Jan Clementsson - Klas Bellander | Rond 11, som N-S, mot Jan Clementsson - Klas Bellander |
21 | 3NT | N | = | ♥8 | 600 | 6 | 21 | 21 | ♠kn42♥E1042♦Dkn852♣E | ♠K1086♥K♦EK10♣kn9543 | ♠kn42♥E1042♦Dkn852♣E | 321 | 54,50 | 321 |
22 | 4♠ | N | –1 | ♣K | -50 | 6 | 21 | 21 | ♠ED953♥K103♦72♣kn63 | ♠kn862♥EDkn54♦K9♣E4 | ♠ED953♥K103♦72♣kn63 | 327 | 52,74 | 327 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior