BILMETROCUPEN III
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
15 | 397,9 | 51,81 | Anny Westlund - Bror Westlund | Anny Westlund Bror Westlund | -33,1 | Gävle BK | Gävle BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 2, som N-S, mot Hans Nilsson - Nils Arnö | Rond 2, som N-S, mot Hans Nilsson - Nils Arnö |
1 | 3NT | S | –2 | ♥5 | -100 | 6 | 19 | 19 | ♠D♥82♦K54♣ED98543 | ♠K10965♥E93♦ED98♣10 | ♠D♥82♦K54♣ED98543 | 6 | 18,75 | 6 |
2 | 1NT | N | –1 | ♣E | -100 | 13 | 41 | 41 | ♠E2♥10973♦ED53♣K84 | ♠109743♥Kkn2♦10874♣D | ♠E2♥10973♦ED53♣K84 | 19 | 29,69 | 19 |
Rond 7, som N-S, mot Kjell Karlsson - Kjell Forsström | Rond 7, som N-S, mot Kjell Karlsson - Kjell Forsström |
3 | 1♠ | V | –1 | ♦K | 100 | 15 | 47 | 47 | ♠E86♥Kkn4♦KDkn4♣KD3 | ♠753♥952♦E1085♣652 | ♠E86♥Kkn4♦KDkn4♣KD3 | 34 | 35,42 | 34 |
4 | 6NT | N | +1 | ♠2 | 1470 | 28 | 88 | 88 | ♠ED9♥E73♦ED732♣E6 | ♠7♥K8♦K1085♣KDkn843 | ♠ED9♥E73♦ED732♣E6 | 62 | 48,44 | 62 |
Rond 3, som Ö-V, mot Helen Bäckström - Lasse Bäckström | Rond 3, som Ö-V, mot Helen Bäckström - Lasse Bäckström |
5 | 3♣ | S | = | ♥3 | 110 | 10 | 31 | 31 | ♠D96♥Dkn972♦Kkn5♣kn7 | ♠E72♥E1083♦843♣984 | ♠D96♥Dkn972♦Kkn5♣kn7 | 72 | 45,00 | 72 |
6 | 3♦ | N | = | ♠K | 110 | 16 | 50 | 50 | ♠EKD9♥Kkn753♦7♣K72 | ♠72♥10982♦E62♣10865 | ♠EKD9♥Kkn753♦7♣K72 | 88 | 45,83 | 88 |
Rond 8, som Ö-V, mot Berit Hedblom - Martha Malmsten | Rond 8, som Ö-V, mot Berit Hedblom - Martha Malmsten |
7 | 4♠ | S | = | ♦K | 620 | 11 | 34 | 34 | ♠E8♥kn9♦9874♣kn10974 | ♠K♥E876♦KD652♣D83 | ♠E8♥kn9♦9874♣kn10974 | 99 | 44,20 | 99 |
8 | 6♠ | Ö | –1 | ♣E | 50 | 8 | 25 | 25 | ♠EDkn107543♥5♦1072♣7 | ♠8♥Ekn9♦EK865♣KDkn10 | ♠EDkn107543♥5♦1072♣7 | 107 | 41,80 | 107 |
Rond 4, som N-S, mot Ingegerd Eriksson - Tommy Andersson | Rond 4, som N-S, mot Ingegerd Eriksson - Tommy Andersson |
9 | 6♠ | S | = | ♣K | 980 | 31 | 97 | 97 | ♠Dkn1042♥Ekn9♦73♣743 | ♠EK963♥KD6♦E♣ED82 | ♠Dkn1042♥Ekn9♦73♣743 | 138 | 47,92 | 138 |
10 | 4♠ | Ö | –2 | ♥8 | 200 | 27 | 84 | 84 | ♠D3♥D742♦kn98♣K963 | ♠K1084♥8♦KD103♣10542 | ♠D3♥D742♦kn98♣K963 | 165 | 51,56 | 165 |
Rond 9, som Ö-V, mot Sonja Sjöberg - Ing-Mari Björklund | Rond 9, som Ö-V, mot Sonja Sjöberg - Ing-Mari Björklund |
11 | 4♥ | Ö | = | ♣2 | -420 | 30 | 94 | 94 | ♠K2♥EKkn1073♦Ekn3♣103 | ♠E10743♥52♦852♣E87 | ♠K2♥EKkn1073♦Ekn3♣103 | 195 | 55,40 | 195 |
12 | 1♦ | N | +1 | ♣E | 90 | 18 | 56 | 56 | ♠K753♥E865♦963♣E2 | ♠ED10♥kn43♦10874♣kn93 | ♠K753♥E865♦963♣E2 | 213 | 55,47 | 213 |
Rond 5, som Ö-V, mot Jan Ekberg - Lennart Andersson | Rond 5, som Ö-V, mot Jan Ekberg - Lennart Andersson |
13 | 2♥ | S | +1 | ♦6 | 140 | 15 | 47 | 47 | ♠Ekn94♥6♦D9842♣1075 | ♠D82♥D854♦65♣KD32 | ♠Ekn94♥6♦D9842♣1075 | 228 | 54,81 | 228 |
14 | 4♣ | S | –1 | ♥E | -50 | 19 | 59 | 59 | ♠EK3♥D10986♦K95♣kn10 | ♠Dkn1094♥E42♦108643♣- | ♠EK3♥D10986♦K95♣kn10 | 247 | 55,13 | 247 |
Rond 10, som N-S, mot Viola Nilsson - Christina Lundborg | Rond 10, som N-S, mot Viola Nilsson - Christina Lundborg |
15 | 3♣ | S | = | ♥E | 110 | 19 | 59 | 59 | ♠kn10532♥D7♦1096♣742 | ♠K♥kn6♦ED8♣EKD10865 | ♠kn10532♥D7♦1096♣742 | 266 | 55,42 | 266 |
16 | 2♠ | S | +1 | ♥2 | 140 | 26 | 81 | 81 | ♠1086♥D4♦Dkn1095♣D83 | ♠KDkn32♥K3♦E8♣K974 | ♠1086♥D4♦Dkn1095♣D83 | 292 | 57,03 | 292 |
Rond 11, som Ö-V, mot Inger Lindberg - Monica Hellström | Rond 11, som Ö-V, mot Inger Lindberg - Monica Hellström |
17 | 4♠ | N | +1 | ♥E | 450 | 6 | 19 | 19 | ♠86♥EDkn1084♦K10♣843 | ♠943♥K62♦854♣Ekn62 | ♠86♥EDkn1084♦K10♣843 | 298 | 54,78 | 298 |
18 | 4♠ | S | = | ♣E | 620 | 12 | 38 | 38 | ♠7♥KDkn32♦864♣kn843 | ♠Dkn62♥10654♦kn103♣E9 | ♠7♥KDkn32♦864♣kn843 | 310 | 53,82 | 310 |
Rond 1, som N-S, mot Sonja Pierre - Jan Englund | Rond 1, som N-S, mot Sonja Pierre - Jan Englund |
19 | 3NT | N | +3 | ♠5 | 490 | 17 | 53 | 53 | ♠742♥ED532♦EK♣EK4 | ♠EKD♥1098♦kn5♣Dkn965 | ♠742♥ED532♦EK♣EK4 | 327 | 53,78 | 327 |
20 | 2♠ | S | +1 | ♥10 | 140 | 22 | 69 | 69 | ♠E765♥KD54♦Kkn♣D102 | ♠Dkn98♥kn9♦653♣Kkn97 | ♠E765♥KD54♦Kkn♣D102 | 349 | 54,53 | 349 |
Rond 12, som Ö-V, mot Tore Lindqvist - Malte Persson | Rond 12, som Ö-V, mot Tore Lindqvist - Malte Persson |
21 | 3NT | Ö | +3 | ♣5 | -490 | 25 | 78 | 78 | ♠kn72♥EKkn♦Ekn2♣Ekn82 | ♠EK1065♥D9762♦K10♣6 | ♠kn72♥EKkn♦Ekn2♣Ekn82 | 374 | 55,65 | 374 |
22 | 2♠ | V | = | ♦10 | -110 | 20 | 63 | 63 | ♠K43♥E1064♦kn4♣Ekn75 | ♠kn8752♥K75♦E65♣KD | ♠K43♥E1064♦kn4♣Ekn75 | 394 | 55,97 | 394 |
Rond 6, som N-S, mot Sune Pierre - Lars Wirdby | Rond 6, som N-S, mot Sune Pierre - Lars Wirdby |
23 | 3♠ | Ö | = | ♦K | -140 | 10 | 31 | 31 | ♠kn♥K654♦D10953♣1076 | ♠96♥kn109♦EK7♣E9842 | ♠kn♥K654♦D10953♣1076 | 404 | 54,89 | 404 |
24 | 3NT | V | –1 | ♠10 | 50 | 27 | 84 | 84 | ♠10965♥96♦D109♣E832 | ♠Ekn743♥732♦876♣65 | ♠10965♥96♦D109♣E832 | 431 | 56,12 | 431 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior