Tisdagstävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
19 | 149,0 | 35,82 | Nils Erlandsson - Kurt Green | Nils Erlandsson Kurt Green | Lomma BK - Bjärreds BK | Lomma BK Bjärreds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska | Rond 1, som N-S, mot Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska |
1 | 4♣ | S | –2 | ♥E | -100 | 3 | 19 | 19 | ♠D9♥kn64♦E964♣E843 | ♠E1074♥D10♦Kkn7♣Dkn72 | ♠D9♥kn64♦E964♣E843 | 3 | 18,75 | 3 |
2 | 3NT | V | +1 | ♠8 | -430 | 2 | 13 | 13 | ♠982♥K64♦D943♣kn73 | ♠kn103♥kn875♦kn10♣K1095 | ♠982♥K64♦D943♣kn73 | 5 | 15,62 | 5 |
Rond 2, som N-S, mot Jackie Lundh - Mats Wallin | Rond 2, som N-S, mot Jackie Lundh - Mats Wallin |
3 | 4♠ | S | = | ♣10 | 420 | 11 | 69 | 69 | ♠Ekn53♥Ekn1063♦D9♣D3 | ♠K942♥K97♦Ekn87♣74 | ♠Ekn53♥Ekn1063♦D9♣D3 | 16 | 33,33 | 16 |
4 | 2♣ | N | +2 | ♠10 | 130 | 13 | 81 | 81 | ♠kn973♥E♦E87♣Kkn1062 | ♠ED6♥1042♦Kkn3♣8743 | ♠kn973♥E♦E87♣Kkn1062 | 29 | 45,31 | 29 |
Rond 3, som N-S, mot Torsten Åkerman - Ulf Holmquist | Rond 3, som N-S, mot Torsten Åkerman - Ulf Holmquist |
5 | 4♥ | V | +1 | ♠5 | -450 | 4 | 25 | 25 | ♠753♥kn103♦1094♣Kkn42 | ♠KDkn1042♥87♦K6♣1096 | ♠753♥kn103♦1094♣Kkn42 | 33 | 41,25 | 33 |
6 | 5♦ | S | –1 | ♣10 | -50 | 3 | 19 | 19 | ♠kn107♥10♦Kkn7♣EK8654 | ♠D64♥EKD82♦ED1083♣- | ♠kn107♥10♦Kkn7♣EK8654 | 36 | 37,50 | 36 |
Rond 4, som N-S, mot Svante Berglund - Martti Niileksela | Rond 4, som N-S, mot Svante Berglund - Martti Niileksela |
7 | 4♥ | Ö | –1 | ♠10 | 100 | 13 | 81 | 81 | ♠EKkn5♥6♦kn105432♣73 | ♠103♥87♦D8♣Ekn108642 | ♠EKkn5♥6♦kn105432♣73 | 49 | 43,75 | 49 |
8 | 6♦ | V | = | ♣5 | -920 | 8 | 50 | 50 | ♠9642♥Ekn109♦10♣kn953 | ♠KD108♥653♦842♣1084 | ♠9642♥Ekn109♦10♣kn953 | 57 | 44,53 | 57 |
Rond 5, som Ö-V, mot Tord Persson - Bertil Hansson | Rond 5, som Ö-V, mot Tord Persson - Bertil Hansson |
9 | 2♠ | N | +1 | ♥6 | 140 | 1 | 6 | 6 | ♠kn6♥76♦KD1064♣kn942 | ♠ED2♥K8542♦75♣KD10 | ♠kn6♥76♦KD1064♣kn942 | 58 | 40,28 | 58 |
10 | 4♠ | S | = | ♣6 | 620 | 8 | 50 | 50 | ♠E♥52♦Kkn762♣D9542 | ♠952♥Kkn109♦105♣kn876 | ♠E♥52♦Kkn762♣D9542 | 66 | 41,25 | 66 |
Rond 6, som N-S, mot Håkan Andersson - Nils-Åke Andersson | Rond 6, som N-S, mot Håkan Andersson - Nils-Åke Andersson |
11 | 2♥ | N | –2 | ♠5 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠1072♥EKD97♦K7♣K72 | ♠D83♥85♦D10965♣D43 | ♠1072♥EKD97♦K7♣K72 | 66 | 37,50 | 66 |
12 | 3NT | N | = | ♠6 | 600 | 0 | 0 | 0 | ♠E84♥K♦Ekn65♣EK762 | ♠KD7♥Ekn742♦84♣1098 | ♠E84♥K♦Ekn65♣EK762 | 66 | 34,38 | 66 |
Rond 7, som N-S, mot Agneta Hult - Birgitta Strandberg | Rond 7, som N-S, mot Agneta Hult - Birgitta Strandberg |
13 | 3♣ | V | +2 | ♦2 | -150 | 5 | 31 | 31 | ♠E642♥kn4♦E9742♣62 | ♠D7♥D532♦Kkn1063♣107 | ♠E642♥kn4♦E9742♣62 | 71 | 34,13 | 71 |
14 | 3NT | N | = | ♥4 | 400 | 11 | 69 | 69 | ♠1042♥D102♦D95♣D1054 | ♠kn76♥EK3♦Kkn872♣EK | ♠1042♥D102♦D95♣D1054 | 82 | 36,61 | 82 |
Rond 8, som Ö-V, mot Ted Böklin - Lars-Olle Peters | Rond 8, som Ö-V, mot Ted Böklin - Lars-Olle Peters |
15 | 1NT | Ö | = | ♥5 | -90 | 2 | 13 | 13 | ♠KD96♥KDkn10♦E62♣85 | ♠E74♥762♦kn93♣9642 | ♠KD96♥KDkn10♦E62♣85 | 84 | 35,00 | 84 |
16 | 4♠ | S | = | ♦kn | 420 | 4 | 25 | 25 | ♠64♥E62♦D8643♣E43 | ♠K87♥Kkn43♦kn1095♣95 | ♠64♥E62♦D8643♣E43 | 88 | 34,38 | 88 |
Rond 9, som Ö-V, mot Jan Lundius - Wlodek Tugendraich | Rond 9, som Ö-V, mot Jan Lundius - Wlodek Tugendraich |
17 | 4♣ | Ö | –2 | ♦D | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠EK4♥K954♦kn♣108765 | ♠1098♥72♦E432♣KD32 | ♠EK4♥K954♦kn♣108765 | 88 | 32,35 | 88 |
18 | 4♠ | S | = | ♥D | 620 | 5 | 31 | 31 | ♠4♥E1032♦kn2♣1098532 | ♠K82♥Dkn954♦63♣ED6 | ♠4♥E1032♦kn2♣1098532 | 93 | 32,29 | 93 |
Rond 10, som N-S, mot Magnus Wahlström - Berny Thomsner | Rond 10, som N-S, mot Magnus Wahlström - Berny Thomsner |
19 | 6♠ | N | –2 | ♣5 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠EKD10963♥9♦ED6♣D9 | ♠84♥EDkn7432♦kn9♣63 | ♠EKD10963♥9♦ED6♣D9 | 93 | 30,59 | 93 |
20 | 4♥x | Ö | –4 | ♦6 | 1100 | 16 | 100 | 100 | ♠D73♥Dkn52♦Kkn8♣D32 | ♠K94♥97♦63♣Ekn10974 | ♠D73♥Dkn52♦Kkn8♣D32 | 109 | 34,06 | 109 |
Rond 11, som N-S, mot Lars Ekelund - Kerstin Ekelund | Rond 11, som N-S, mot Lars Ekelund - Kerstin Ekelund |
21 | 4♠ | Ö | –1 | ♣10 | 50 | 11 | 69 | 69 | ♠kn106♥542♦K7♣ED862 | ♠K4♥D9863♦E93♣1043 | ♠kn106♥542♦K7♣ED862 | 120 | 35,71 | 120 |
22 | 2NT | Ö | +1 | ♦9 | -150 | 3 | 19 | 19 | ♠EK72♥876♦1043♣D98 | ♠Dkn6♥K1094♦9875♣73 | ♠EK72♥876♦1043♣D98 | 123 | 34,94 | 123 |
Rond 12, som N-S, mot Eva Bartosch - Anita Narfeldt | Rond 12, som N-S, mot Eva Bartosch - Anita Narfeldt |
23 | 2♠ | V | –1 | ♥D | 100 | 9 | 56 | 56 | ♠10654♥Dkn76♦kn5♣kn98 | ♠Dkn7♥K543♦KD32♣E4 | ♠10654♥Dkn76♦kn5♣kn98 | 132 | 35,87 | 132 |
24 | 1NT | V | –1 | ♠3 | 50 | 14 | 88 | 88 | ♠K743♥K742♦64♣D75 | ♠D862♥106♦EK7♣9843 | ♠K743♥K742♦64♣D75 | 146 | 38,02 | 146 |
Rond 13, som Ö-V, mot Ulf Norman - Lennart Hammarholm | Rond 13, som Ö-V, mot Ulf Norman - Lennart Hammarholm |
25 | 4♠x | N | +1 | ♦K | 690 | 3 | 19 | 19 | ♠92♥K103♦EK72♣ED106 | ♠D♥D762♦8543♣Kkn72 | ♠92♥K103♦EK72♣ED106 | 149 | 37,25 | 149 |
26 | 5♣ | V | –2 | ♥kn | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠1083♥85♦ED642♣kn94 | ♠K9♥E42♦kn♣EK108753 | ♠1083♥85♦ED642♣kn94 | 149 | 35,82 | 149 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior