Guldskvadern
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
33 | 484,2 | 46,38 | Anna-Mari Öhlén | Anna-Mari Öhlén | BK Stopp | BK Stopp |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Bo Sundström - Conny Gustafsson | Rond 1, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Bo Sundström - Conny Gustafsson |
1 | 4♠ | S | = | ♦3 | 420 | 0,1 | 1 | 1 | ♠107432♥kn9♦E864♣109 | ♠E♥D64♦K1053♣kn8643 | ♠107432♥kn9♦E864♣109 | 0,1 | 0,56 | 0,1 |
2 | 7NT | S | = | ♣K | 2220 | 1 | 6 | 6 | ♠D2♥4♦75432♣kn9873 | ♠86♥kn865♦D96♣KD105 | ♠D2♥4♦75432♣kn9873 | 1,1 | 3,06 | 1,1 |
Rond 2, som Nord, med Claes Bodin, mot Kristian Karlsson - Christer Bjäring | Rond 2, som Nord, med Claes Bodin, mot Kristian Karlsson - Christer Bjäring |
3 | 2♦ | S | –1 | ♥4 | -50 | 4 | 22 | 22 | ♠ED109♥EK83♦5♣kn743 | ♠86♥62♦D8763♣E982 | ♠ED109♥EK83♦5♣kn743 | 5,1 | 9,44 | 5,1 |
4 | 3♣ | Ö | = | ♥K | -110 | 11 | 61 | 61 | ♠9874♥Ekn7♦D98♣1072 | ♠Kkn32♥KD63♦E754♣8 | ♠9874♥Ekn7♦D98♣1072 | 16,1 | 22,36 | 16,1 |
Rond 3, som Öst, med Pernilla Näs, mot Rune Abrahamsson - Mats Åsenlund | Rond 3, som Öst, med Pernilla Näs, mot Rune Abrahamsson - Mats Åsenlund |
5 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 4 | 22 | 22 | ♠Ekn54♥E10974♦K3♣85 | ♠D♥Dkn652♦Ekn96♣Dkn9 | ♠Ekn54♥E10974♦K3♣85 | 20,1 | 22,33 | 20,1 |
6 | 1NT | S | = | ♦6 | 90 | 10 | 56 | 56 | ♠873♥Dkn3♦852♣kn876 | ♠KD4♥1052♦K763♣EK4 | ♠873♥Dkn3♦852♣kn876 | 30,1 | 27,87 | 30,1 |
Rond 4, som Syd, med Ulf Henriksson, mot Kent Maltein - Ulf Westlin | Rond 4, som Syd, med Ulf Henriksson, mot Kent Maltein - Ulf Westlin |
7 | 4♥ | S | –1 | ♠E | -100 | 5 | 28 | 28 | ♠Dkn86♥Ekn75♦KDkn9♣6 | ♠1032♥K1064♦E3♣EK84 | ♠Dkn86♥Ekn75♦KDkn9♣6 | 35,1 | 27,86 | 35,1 |
8 | 4♠ | Ö | –2 | ♣K | 100 | 13 | 72 | 72 | ♠D8♥E98♦D5♣KDkn1097 | ♠10632♥K64♦10932♣65 | ♠D8♥E98♦D5♣KDkn1097 | 48,1 | 33,40 | 48,1 |
Rond 5, som Syd, med Adam Folke, mot Ulf Westlin - Claes Bodin | Rond 5, som Syd, med Adam Folke, mot Ulf Westlin - Claes Bodin |
9 | 5♦ | N | –1 | ♠3 | -50 | 4 | 22 | 22 | ♠98♥93♦K108643♣K84 | ♠E♥864♦Ekn752♣D1076 | ♠98♥93♦K108643♣K84 | 52,1 | 32,16 | 52,1 |
10 | 2♠ | Ö | = | ♥E | -110 | 5 | 28 | 28 | ♠Kkn86♥E73♦K105♣765 | ♠E♥Dkn42♦kn98432♣K4 | ♠Kkn86♥E73♦K105♣765 | 57,1 | 31,72 | 57,1 |
Rond 6, som Väst, med Bo Sundström, mot Svante Öman - Niklas Johansson | Rond 6, som Väst, med Bo Sundström, mot Svante Öman - Niklas Johansson |
11 | 3♥ | V | = | ♦E | -140 | 14 | 78 | 78 | ♠kn102♥K872♦108♣EK92 | ♠K7♥ED93♦kn953♣kn53 | ♠kn102♥K872♦108♣EK92 | 71,1 | 35,91 | 71,1 |
12 | 4♠ | S | +1 | ♥6 | 650 | 4 | 22 | 22 | ♠65♥K764♦ED3♣9653 | ♠E82♥kn952♦K74♣1074 | ♠65♥K764♦ED3♣9653 | 75,1 | 34,77 | 75,1 |
Rond 7, som Syd, med Johan Pettersson, mot Andreas Westman - Pierre Winberg | Rond 7, som Syd, med Johan Pettersson, mot Andreas Westman - Pierre Winberg |
13 | 3♣ | Ö | = | ♥6 | -110 | 6 | 33 | 33 | ♠10942♥65♦D1043♣E95 | ♠EKkn6♥KD872♦65♣64 | ♠10942♥65♦D1043♣E95 | 81,1 | 34,66 | 81,1 |
14 | 3♥ | Ö | = | ♠E | -140 | 0 | 0 | 0 | ♠ED1074♥K7♦102♣9854 | ♠kn32♥kn1086♦K543♣D6 | ♠ED1074♥K7♦102♣9854 | 81,1 | 32,18 | 81,1 |
Rond 8, som Syd, med Helena Strömberg, mot Johan Pettersson - Tom Gärds | Rond 8, som Syd, med Helena Strömberg, mot Johan Pettersson - Tom Gärds |
15 | 3NT | S | +1 | ♠9 | 630 | 13 | 72 | 72 | ♠ED52♥D9♦EKkn532♣8 | ♠843♥E732♦98♣EDkn5 | ♠ED52♥D9♦EKkn532♣8 | 94,1 | 34,85 | 94,1 |
16 | 3♠x | N | = | ♠7 | 530 | 18 | 100 | 100 | ♠kn5♥10872♦K76♣kn1087 | ♠D986432♥D♦43♣EKD | ♠kn5♥10872♦K76♣kn1087 | 112,1 | 38,92 | 112,1 |
Rond 9, som Väst, med Andreas Westman, mot Kent Bäckström - Micke Almgren | Rond 9, som Väst, med Andreas Westman, mot Kent Bäckström - Micke Almgren |
17 | 4♠ | Ö | = | ♥4 | -420 | 9 | 50 | 50 | ♠D42♥E98♦EKkn6♣kn96 | ♠Ekn10753♥kn5♦D8♣K108 | ♠D42♥E98♦EKkn6♣kn96 | 121,1 | 39,58 | 121,1 |
18 | 3NT | S | +3 | ♦kn | 690 | 9 | 50 | 50 | ♠Kkn1073♥83♦kn8♣kn862 | ♠952♥kn7♦ED976432♣- | ♠Kkn1073♥83♦kn8♣kn862 | 130,1 | 40,15 | 130,1 |
Rond 10, som Öst, med Mats Åsenlund, mot Ted Olows - Erik Bergengren | Rond 10, som Öst, med Mats Åsenlund, mot Ted Olows - Erik Bergengren |
19 | 3NT | N | = | ♦4 | 400 | 6 | 33 | 33 | ♠K87♥E1075♦kn87542♣- | ♠542♥kn832♦K10♣K872 | ♠K87♥E1075♦kn87542♣- | 136,1 | 39,80 | 136,1 |
20 | 1NT | N | –1 | ♥5 | -100 | 3 | 17 | 17 | ♠82♥K853♦Dkn5♣EDkn10 | ♠ED93♥102♦964♣K543 | ♠82♥K853♦Dkn5♣EDkn10 | 139,1 | 38,64 | 139,1 |
Rond 11, som Nord, med Tom Gärds, mot Mats Åsenlund - Kristian Karlsson | Rond 11, som Nord, med Tom Gärds, mot Mats Åsenlund - Kristian Karlsson |
21 | 2♠ | N | +2 | ♣K | 170 | 2 | 11 | 11 | ♠Kkn108654♥D7♦53♣107 | ♠D93♥EKkn2♦E62♣932 | ♠Kkn108654♥D7♦53♣107 | 141,1 | 37,33 | 141,1 |
22 | 2♦ | V | = | ♠2 | -90 | 12 | 67 | 67 | ♠Kkn42♥K2♦D984♣976 | ♠986♥D743♦Ekn♣Dkn42 | ♠Kkn42♥K2♦D984♣976 | 153,1 | 38,66 | 153,1 |
Rond 12, som Syd, med Micke Almgren, mot Claes Bodin - Leif Linder | Rond 12, som Syd, med Micke Almgren, mot Claes Bodin - Leif Linder |
23 | 4♣ | Ö | –1 | ♥D | 100 | 15 | 83 | 83 | ♠K9765♥Dkn98♦K97♣10 | ♠E2♥1042♦kn8432♣Ekn6 | ♠K9765♥Dkn98♦K97♣10 | 168,1 | 40,60 | 168,1 |
24 | 4♠ | N | +3 | ♥5 | 510 | 12 | 67 | 67 | ♠KDkn102♥-♦10853♣KD97 | ♠E8643♥Dkn842♦7♣E4 | ♠KDkn102♥-♦10853♣KD97 | 180,1 | 41,69 | 180,1 |
Rond 13, som Öst, med Ted Olows, mot Tom Gärds - Carina Sjöblom | Rond 13, som Öst, med Ted Olows, mot Tom Gärds - Carina Sjöblom |
25 | 6♠ | N | +1 | ♥kn | 1010 | 5 | 28 | 28 | ♠7♥kn10862♦kn985♣K52 | ♠64♥5♦10642♣EDkn1086 | ♠7♥kn10862♦kn985♣K52 | 185,1 | 41,13 | 185,1 |
26 | 2♥ | V | = | ♦E | -110 | 13 | 72 | 72 | ♠ED75♥6♦10953♣EKD2 | ♠8♥E109753♦kn2♣kn876 | ♠ED75♥6♦10953♣EKD2 | 198,1 | 42,33 | 198,1 |
Rond 14, som Nord, med Leif Ruthström, mot Micke Almgren - Kent Maltein | Rond 14, som Nord, med Leif Ruthström, mot Micke Almgren - Kent Maltein |
27 | 1NT | V | +1 | ♠kn | -120 | 11 | 61 | 61 | ♠kn1092♥EK74♦987♣K3 | ♠K853♥kn986♦Dkn3♣kn4 | ♠kn1092♥EK74♦987♣K3 | 209,1 | 43,02 | 209,1 |
28 | 4♥ | V | +1 | ♣kn | -450 | 7 | 39 | 39 | ♠K965♥1082♦D853♣kn9 | ♠10♥kn5♦94♣EKD108543 | ♠K965♥1082♦D853♣kn9 | 216,1 | 42,88 | 216,1 |
Rond 15, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Dan Bylund - Leif Ruthström | Rond 15, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Dan Bylund - Leif Ruthström |
29 | 2♥ | N | = | ♦E | 110 | 15 | 83 | 83 | ♠109♥Dkn♦EKDkn104♣1087 | ♠Dkn3♥10963♦753♣K63 | ♠109♥Dkn♦EKDkn104♣1087 | 231,1 | 44,27 | 231,1 |
30 | 4♠ | Ö | –1 | ♥2 | 50 | 0 | 0 | 0 | ♠-♥K43♦K532♣EK8765 | ♠EKD1074♥E97♦D7♣42 | ♠-♥K43♦K532♣EK8765 | 231,1 | 42,80 | 231,1 |
Rond 16, som Öst, med Kent Bäckström, mot Adam Folke - Ola Lindholm | Rond 16, som Öst, med Kent Bäckström, mot Adam Folke - Ola Lindholm |
31 | 4♥ | Ö | = | ♥10 | -420 | 16 | 89 | 89 | ♠K10976♥D9432♦-♣K64 | ♠kn84♥EKkn6♦KD105♣97 | ♠K10976♥D9432♦-♣K64 | 247,1 | 44,28 | 247,1 |
32 | 4♥ | N | +1 | ♦E | 450 | 4 | 22 | 22 | ♠D864♥E74♦E86♣642 | ♠E109752♥1098♦kn75♣9 | ♠D864♥E74♦E86♣642 | 251,1 | 43,59 | 251,1 |
Rond 17, som Nord, med Kjell Ericsson, mot Andreas Westman - Ted Olows | Rond 17, som Nord, med Kjell Ericsson, mot Andreas Westman - Ted Olows |
33 | 2NT | S | = | ♣4 | 120 | 12 | 67 | 67 | ♠65♥EDkn98♦E6♣D1095 | ♠KD107♥2♦KD984♣kn32 | ♠65♥EDkn98♦E6♣D1095 | 263,1 | 44,29 | 263,1 |
34 | 2♥ | V | +2 | ♠7 | -170 | 18 | 100 | 100 | ♠D872♥K8♦6542♣1074 | ♠kn1053♥95♦ED10♣Ekn95 | ♠D872♥K8♦6542♣1074 | 281,1 | 45,93 | 281,1 |
Rond 18, som Syd, med Lennart Bylund, mot Ove Bylund - Kent Sjöberg | Rond 18, som Syd, med Lennart Bylund, mot Ove Bylund - Kent Sjöberg |
35 | 3♥x | N | = | ♦K | 530 | 18 | 100 | 100 | ♠D643♥E2♦kn64♣D632 | ♠82♥KD9765♦E853♣9 | ♠D643♥E2♦kn64♣D632 | 299,1 | 47,48 | 299,1 |
36 | 4♥ | Ö | +1 | ♣kn | -650 | 6 | 33 | 33 | ♠K10643♥6♦kn97543♣kn | ♠kn97♥kn1043♦2♣KD1053 | ♠K10643♥6♦kn97543♣kn | 305,1 | 47,08 | 305,1 |
Rond 19, som Nord, med Ulf Westlin, mot Ulf Henriksson - Svante Öman | Rond 19, som Nord, med Ulf Westlin, mot Ulf Henriksson - Svante Öman |
37 | 3♠ | N | –2 | ♥4 | -200 | 0,1 | 1 | 1 | ♠D8632♥10♦D1032♣EKkn | ♠K94♥K62♦kn85♣8732 | ♠D8632♥10♦D1032♣EKkn | 305,2 | 45,83 | 305,2 |
38 | 2♠ | V | = | ♦2 | -110 | 15 | 83 | 83 | ♠K♥D952♦D32♣K8764 | ♠9643♥E864♦Ekn76♣2 | ♠K♥D952♦D32♣K8764 | 320,2 | 46,81 | 320,2 |
Rond 20, som Syd, med Rune Abrahamsson, mot Thomas Johnsson - Thomas Karlsson | Rond 20, som Syd, med Rune Abrahamsson, mot Thomas Johnsson - Thomas Karlsson |
39 | 3NT | N | = | ♥9 | 600 | 14 | 78 | 78 | ♠E♥Ekn1087♦E1065♣D97 | ♠D84♥K4♦K9874♣K83 | ♠E♥Ekn1087♦E1065♣D97 | 334,2 | 47,61 | 334,2 |
40 | 3NT | S | +2 | ♣D | 460 | 15 | 83 | 83 | ♠D9876♥E64♦E♣EK72 | ♠E♥KD105♦K8543♣kn63 | ♠D9876♥E64♦E♣EK72 | 349,2 | 48,50 | 349,2 |
Rond 21, som Väst, med Erik Bergengren, mot Thomas Karlsson - Lennart Bylund | Rond 21, som Väst, med Erik Bergengren, mot Thomas Karlsson - Lennart Bylund |
41 | 4♠ | N | +1 | ♣K | 450 | 0 | 0 | 0 | ♠954♥1083♦109862♣KD | ♠86♥E764♦KDkn♣10753 | ♠954♥1083♦109862♣KD | 349,2 | 47,32 | 349,2 |
42 | 4NT | V | –1 | ♥5 | 100 | 3 | 17 | 17 | ♠82♥EK6♦E4♣Ekn8743 | ♠ED109653♥-♦D8♣D1062 | ♠82♥EK6♦E4♣Ekn8743 | 352,2 | 46,59 | 352,2 |
Rond 22, som Syd, med Thomas Karlsson, mot Pierre Winberg - Anders Blomqvist | Rond 22, som Syd, med Thomas Karlsson, mot Pierre Winberg - Anders Blomqvist |
43 | 3♦ | Ö | –1 | ♠3 | 50 | 9 | 50 | 50 | ♠7632♥D1072♦9♣10932 | ♠EK1095♥kn6♦E752♣K8 | ♠7632♥D1072♦9♣10932 | 361,2 | 46,67 | 361,2 |
44 | 4♠ | S | +1 | ♦5 | 650 | 9 | 50 | 50 | ♠EDkn65♥KD4♦Ekn6♣64 | ♠10874♥975♦D♣KDkn103 | ♠EDkn65♥KD4♦Ekn6♣64 | 370,2 | 46,74 | 370,2 |
Rond 23, som Öst, med Torsten Åstrand, mot Carina Sjöblom - Leif Linder | Rond 23, som Öst, med Torsten Åstrand, mot Carina Sjöblom - Leif Linder |
45 | 1NT | N | +2 | ♥D | 150 | 8 | 44 | 44 | ♠E7♥Dkn972♦D4♣10974 | ♠D43♥10♦K109875♣K63 | ♠E7♥Dkn972♦D4♣10974 | 378,2 | 46,69 | 378,2 |
46 | 2♥ | S | –1 | ♠E | -50 | 8 | 44 | 44 | ♠D1093♥K98♦102♣Dkn65 | ♠E♥E65♦ED74♣98432 | ♠D1093♥K98♦102♣Dkn65 | 386,2 | 46,64 | 386,2 |
Rond 24, som Öst, med Kent Sjöberg, mot Torsten Åstrand - Kjell Ericsson | Rond 24, som Öst, med Kent Sjöberg, mot Torsten Åstrand - Kjell Ericsson |
47 | 4♥ | N | +1 | ♠9 | 650 | 2 | 11 | 11 | ♠92♥kn5♦E8542♣kn982 | ♠Kkn765♥E6♦kn10♣K763 | ♠92♥kn5♦E8542♣kn982 | 388,2 | 45,89 | 388,2 |
48 | 4♠ | N | = | ♦E | 420 | 5 | 28 | 28 | ♠653♥D53♦E107♣E986 | ♠9♥K72♦D983♣K10743 | ♠653♥D53♦E107♣E986 | 393,2 | 45,51 | 393,2 |
Rond 25, som Väst, med Bo Sundell, mot Adam Folke - Pernilla Näs | Rond 25, som Väst, med Bo Sundell, mot Adam Folke - Pernilla Näs |
49 | 4♥ | S | +2 | ♦E | 480 | 5 | 28 | 28 | ♠1073♥73♦EKkn85♣D42 | ♠K865♥D♦D10742♣kn83 | ♠1073♥73♦EKkn85♣D42 | 398,2 | 45,15 | 398,2 |
50 | 3♥ | S | = | ♠10 | 140 | 8 | 44 | 44 | ♠10♥kn8♦K9875♣KD1076 | ♠Ekn9732♥10763♦D10♣4 | ♠10♥kn8♦K9875♣KD1076 | 406,2 | 45,13 | 406,2 |
Rond 26, som Väst, med Svante Öman, mot Torsten Åstrand - Niklas Johansson | Rond 26, som Väst, med Svante Öman, mot Torsten Åstrand - Niklas Johansson |
51 | 4♠ | S | +3 | ♣4 | 510 | 14 | 78 | 78 | ♠93♥Kkn10653♦K863♣4 | ♠84♥D4♦Dkn975♣kn1072 | ♠93♥Kkn10653♦K863♣4 | 420,2 | 45,77 | 420,2 |
52 | 4♠ | S | –1 | ♥9 | -100 | 14 | 78 | 78 | ♠5♥9872♦K3♣ED10432 | ♠kn974♥Ekn654♦D2♣96 | ♠5♥9872♦K3♣ED10432 | 434,2 | 46,39 | 434,2 |
Rond 27, som Väst, med Thomas Johnsson, mot Dan Bylund - Bo Sundström | Rond 27, som Väst, med Thomas Johnsson, mot Dan Bylund - Bo Sundström |
53 | 2♠ | N | = | ♠9 | 110 | 2 | 11 | 11 | ♠E3♥K97♦8654♣EKD4 | ♠98♥Dkn82♦K932♣kn102 | ♠E3♥K97♦8654♣EKD4 | 436,2 | 45,72 | 436,2 |
54 | 6♦ | V | –2 | ♥D | 200 | 4 | 22 | 22 | ♠Kkn9♥832♦42♣D10874 | ♠E103♥E6♦EDkn1075♣EK | ♠Kkn9♥832♦42♣D10874 | 440,2 | 45,29 | 440,2 |
Rond 28, som Öst, med Conny Gustafsson, mot Thomas Johnsson - Lennart Bylund | Rond 28, som Öst, med Conny Gustafsson, mot Thomas Johnsson - Lennart Bylund |
55 | 2♠x | V | –1 | ♦4 | 200 | 7 | 39 | 39 | ♠K6♥K10953♦Kkn9♣D53 | ♠Dkn10853♥86♦E2♣1076 | ♠K6♥K10953♦Kkn9♣D53 | 447,2 | 45,17 | 447,2 |
56 | 4♥x | V | –1 | ♣K | 100 | 12 | 67 | 67 | ♠kn7632♥2♦E9♣98765 | ♠85♥KD9853♦-♣E10432 | ♠kn7632♥2♦E9♣98765 | 459,2 | 45,56 | 459,2 |
Rond 29, som Väst, med Leif Linder, mot Rune Abrahamsson - Hans Kvick | Rond 29, som Väst, med Leif Linder, mot Rune Abrahamsson - Hans Kvick |
57 | 4♠ | N | –1 | ♥3 | -50 | 17 | 94 | 94 | ♠106♥K964♦K6♣EK1054 | ♠73♥3♦D97532♣9732 | ♠106♥K964♦K6♣EK1054 | 476,2 | 46,41 | 476,2 |
58 | 3NT | S | = | ♥10 | 600 | 8 | 44 | 44 | ♠E106♥10976♦kn105♣K42 | ♠975♥KDkn2♦63♣9865 | ♠E106♥10976♦kn105♣K42 | 484,2 | 46,38 | 484,2 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior