Tisdag 09.00 Individuell barometer Scratch och HCP
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 55,5 | 57,82 | Rune Johansson | Rune Johansson | -3,4 | BK Allians, Halmstad | BK Allians, Halmstad |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1 | Rond 1 |
1 | Frirond | 2,5 | 61 | 61 | ♠Ekn72♥kn93♦D75♣E72 | ♠K1093♥KD87♦62♣D109 | ♠Ekn72♥kn93♦D75♣E72 | 2,5 | 62,50 | 2,5 |
2 | Frirond | 2,5 | 61 | 61 | ♠EK43♥K9♦kn84♣kn1042 | ♠10852♥10874♦K10♣E76 | ♠EK43♥K9♦kn84♣kn1042 | 5 | 62,50 | 5 |
Rond 2, som Syd, med Anders Jansson, mot Britt Bengtsson - Per Herne | Rond 2, som Syd, med Anders Jansson, mot Britt Bengtsson - Per Herne |
3 | 4♠x | N | –2 | ♥7 | -300 | 2 | 50 | 50 | ♠D♥kn2♦KDkn8643♣1065 | ♠Kkn10875432♥3♦-♣874 | ♠D♥kn2♦KDkn8643♣1065 | 7 | 58,33 | 7 |
4 | 2♦ | N | +2 | ♦10 | 130 | 4 | 100 | 100 | ♠754♥K98432♦62♣102 | ♠Ekn♥kn76♦EKkn743♣ED | ♠754♥K98432♦62♣102 | 11 | 68,75 | 11 |
Rond 3, som Nord, med Ann-Louise Karlsson, mot Anita Ottosson - Per Herne | Rond 3, som Nord, med Ann-Louise Karlsson, mot Anita Ottosson - Per Herne |
5 | 3♣ | Ö | = | ♠7 | -110 | 0 | 0 | 0 | ♠ED9632♥D82♦10♣D64 | ♠kn75♥1053♦Ekn862♣kn5 | ♠ED9632♥D82♦10♣D64 | 11 | 55,00 | 11 |
6 | 2♠ | N | –2 | ♣K | -100 | 4 | 100 | 100 | ♠Dkn843♥kn♦94♣E9852 | ♠106♥E743♦KD83♣1043 | ♠Dkn843♥kn♦94♣E9852 | 15 | 62,50 | 15 |
Rond 4, som Syd, med Pehr-Olof Andersson, mot Ann-Louise Karlsson - Kerstin Bernmo | Rond 4, som Syd, med Pehr-Olof Andersson, mot Ann-Louise Karlsson - Kerstin Bernmo |
7 | 2NT | S | +1 | ♦3 | 150 | 1 | 25 | 25 | ♠E10♥kn32♦K764♣Dkn72 | ♠kn8732♥ED106♦5♣EK8 | ♠E10♥kn32♦K764♣Dkn72 | 16 | 57,14 | 16 |
8 | 2NT | V | –2 | ♠E | 100 | 4 | 100 | 100 | ♠108743♥Dkn4♦D98♣62 | ♠EKD♥109♦kn1032♣KD87 | ♠108743♥Dkn4♦D98♣62 | 20 | 62,50 | 20 |
Rond 5, som Öst, med Britt Bengtsson, mot Susanne Svensson - Pehr-Olof Andersson | Rond 5, som Öst, med Britt Bengtsson, mot Susanne Svensson - Pehr-Olof Andersson |
9 | 4♠ | Ö | +2 | ♦E | -680 | 4 | 100 | 100 | ♠ED1064♥ED♦752♣Dkn10 | ♠K53♥kn83♦K98♣EK54 | ♠ED1064♥ED♦752♣Dkn10 | 24 | 66,67 | 24 |
10 | 2♣ | Ö | +3 | ♠7 | -150 | 3 | 75 | 75 | ♠D652♥E762♦-♣K10975 | ♠EK10♥kn93♦E95♣Dkn62 | ♠D652♥E762♦-♣K10975 | 27 | 67,50 | 27 |
Rond 6, som Nord, med Per Herne, mot Eva Lorentzon - Lennart Evertsson | Rond 6, som Nord, med Per Herne, mot Eva Lorentzon - Lennart Evertsson |
11 | 5♥x | Ö | –1 | ♦E | 100 | 2 | 50 | 50 | ♠Dkn5♥-♦KDkn643♣KDkn5 | ♠K108763♥kn♦E1097♣73 | ♠Dkn5♥-♦KDkn643♣KDkn5 | 29 | 65,91 | 29 |
12 | 3NT | S | –1 | ♥2 | -100 | 2 | 50 | 50 | ♠D10♥4♦EK983♣kn7532 | ♠Ekn874♥K1093♦42♣D10 | ♠D10♥4♦EK983♣kn7532 | 31 | 64,58 | 31 |
Rond 7, som Syd, med Eva Lorentzon, mot Stig Lindhé - Ann-Louise Karlsson | Rond 7, som Syd, med Eva Lorentzon, mot Stig Lindhé - Ann-Louise Karlsson |
13 | 3NT | S | –1 | ♥7 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠D75♥D♦E87654♣KD9 | ♠10962♥Ekn965♦K2♣E8 | ♠D75♥D♦E87654♣KD9 | 31 | 59,62 | 31 |
14 | 1♠ | S | +2 | ♣9 | 140 | 3 | 75 | 75 | ♠K986♥K8♦105♣EK1082 | ♠D542♥1063♦Kkn32♣D4 | ♠K986♥K8♦105♣EK1082 | 34 | 60,71 | 34 |
Rond 8, som Väst, med Lennart Evertsson, mot Anita Ottosson - Pehr-Olof Andersson | Rond 8, som Väst, med Lennart Evertsson, mot Anita Ottosson - Pehr-Olof Andersson |
15 | 6♠ | N | –1 | ♣3 | -100 | 4 | 100 | 100 | ♠E10♥873♦94♣Dkn9652 | ♠853♥kn64♦kn108652♣3 | ♠E10♥873♦94♣Dkn9652 | 38 | 63,33 | 38 |
16 | 4♠ | Ö | = | ♥8 | -620 | 4 | 100 | 100 | ♠kn762♥E♦E8632♣KD7 | ♠D10953♥kn1093♦K10♣E3 | ♠kn762♥E♦E8632♣KD7 | 42 | 65,62 | 42 |
Rond 9, som Öst, med Anita Ottosson, mot Gun-Britt Engerfalk - Stig Lindhé | Rond 9, som Öst, med Anita Ottosson, mot Gun-Britt Engerfalk - Stig Lindhé |
17 | 2♠ | N | = | ♦kn | 110 | 3 | 75 | 75 | ♠Ekn6♥1097♦kn1096♣D72 | ♠1094♥KD52♦EK2♣1053 | ♠Ekn6♥1097♦kn1096♣D72 | 45 | 66,18 | 45 |
18 | 4♦ | V | –2 | ♥9 | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn72♥D83♦83♣Kkn98 | ♠K654♥E7♦EDkn54♣32 | ♠Ekn72♥D83♦83♣Kkn98 | 45 | 62,50 | 45 |
Rond 10, som Nord, med Gun-Britt Engerfalk, mot Eva Lorentzon - Susanne Svensson | Rond 10, som Nord, med Gun-Britt Engerfalk, mot Eva Lorentzon - Susanne Svensson |
19 | 4♥ | N | –1 | ♠7 | -50 | 3 | 75 | 75 | ♠KD2♥KD10942♦K53♣7 | ♠E10963♥75♦D106♣Dkn10 | ♠KD2♥KD10942♦K53♣7 | 48 | 63,16 | 48 |
20 | 3♦ | S | +1 | ♥E | 130 | 3 | 75 | 75 | ♠K10♥4♦E106♣Dkn107632 | ♠E864♥kn87♦KD8753♣- | ♠K10♥4♦E106♣Dkn107632 | 51 | 63,75 | 51 |
Rond 11, som Väst, med Susanne Svensson, mot Kerstin Bernmo - Anders Jansson | Rond 11, som Väst, med Susanne Svensson, mot Kerstin Bernmo - Anders Jansson |
21 | 5♦ | Ö | = | ♣E | -400 | 3 | 75 | 75 | ♠52♥E8♦E8764♣9832 | ♠KD98♥KD4♦KD93♣K10 | ♠52♥E8♦E8764♣9832 | 54 | 64,29 | 54 |
22 | 4♥ | V | +1 | ♣3 | -650 | 2 | 50 | 50 | ♠E5♥E10732♦875♣K84 | ♠Dkn72♥Kkn64♦KD♣D72 | ♠E5♥E10732♦875♣K84 | 56 | 63,64 | 56 |
Rond 12, som Väst, med Stig Lindhé, mot Anders Jansson - Lennart Evertsson | Rond 12, som Väst, med Stig Lindhé, mot Anders Jansson - Lennart Evertsson |
23 | 3NT | S | –1 | ♠9 | -100 | 3 | 75 | 75 | ♠E10962♥E76♦4♣10765 | ♠873♥K3♦Dkn965♣kn98 | ♠E10962♥E76♦4♣10765 | 59 | 64,13 | 59 |
24 | 5♣x | Ö | –4 | ♠E | 800 | 0 | 0 | 0 | ♠92♥kn9765♦E95♣983 | ♠kn73♥8♦872♣EKDkn75 | ♠92♥kn9765♦E95♣983 | 59 | 61,46 | 59 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior