Guldskvadern
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
6 | 652 | 56,21 | Bo Sundell | Bo Sundell | Storsjöbygdens BK | Storsjöbygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Öst, med Bo Sundström, mot Anders Johansen - Bengt-Åke Leskinen | Rond 1, som Öst, med Bo Sundström, mot Anders Johansen - Bengt-Åke Leskinen |
1 | 6♥ | Ö | –1 | ♣K | 50 | 3 | 15 | 15 | ♠D6♥KD108652♦-♣Ekn32 | ♠EK1093♥kn94♦E103♣107 | ♠D6♥KD108652♦-♣Ekn32 | 3 | 15,00 | 3 |
2 | 5♣ | V | +2 | ♠E | -440 | 17 | 85 | 85 | ♠10876♥E10982♦ED♣109 | ♠-♥5♦kn9852♣EKDkn876 | ♠10876♥E10982♦ED♣109 | 20 | 50,00 | 20 |
Rond 2, som Öst, med Mats Hallerstedt, mot Christer Bjäring - Marito Karlsson | Rond 2, som Öst, med Mats Hallerstedt, mot Christer Bjäring - Marito Karlsson |
3 | 4♥ | N | = | ♠D | 420 | 5 | 25 | 25 | ♠Dkn75♥E53♦K8652♣K | ♠K1043♥109♦10♣Dkn9765 | ♠Dkn75♥E53♦K8652♣K | 25 | 41,67 | 25 |
4 | 2♠ | N | –1 | ♠3 | -100 | 10 | 50 | 50 | ♠E8743♥94♦D75♣EK10 | ♠-♥EDkn6♦10964♣kn7543 | ♠E8743♥94♦D75♣EK10 | 35 | 43,75 | 35 |
Rond 3, som Syd, med Åsa Jonsson, mot Carina Sjöblom - Sara Strömberg | Rond 3, som Syd, med Åsa Jonsson, mot Carina Sjöblom - Sara Strömberg |
5 | 4♥ | S | +1 | ♣6 | 650 | 11 | 55 | 55 | ♠10♥EKDkn3♦E8763♣87 | ♠EKkn74♥10654♦K4♣54 | ♠10♥EKDkn3♦E8763♣87 | 46 | 46,00 | 46 |
6 | 3♦ | V | +1 | ♥3 | -130 | 3 | 15 | 15 | ♠EK8♥108542♦kn♣EK32 | ♠kn10963♥3♦86♣D8765 | ♠EK8♥108542♦kn♣EK32 | 49 | 40,83 | 49 |
Rond 4, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Lars Marjoniemi - Christer Årenborg | Rond 4, som Öst, med Carina Sjöblom, mot Lars Marjoniemi - Christer Årenborg |
7 | 4♠ | N | +1 | ♥E | 650 | 4 | 20 | 20 | ♠kn42♥EK975♦86♣1086 | ♠65♥D1083♦kn75♣Kkn42 | ♠kn42♥EK975♦86♣1086 | 53 | 37,86 | 53 |
8 | 4♠ | N | –1 | ♦3 | -50 | 15 | 75 | 75 | ♠2♥D976♦873♣ED832 | ♠D104♥1052♦ED10654♣10 | ♠2♥D976♦873♣ED832 | 68 | 42,50 | 68 |
Rond 5, som Öst, med Leif Claesson, mot Per-Åke Jansson - Ulf Henriksson | Rond 5, som Öst, med Leif Claesson, mot Per-Åke Jansson - Ulf Henriksson |
9 | 2♠ | S | = | ♥kn | 110 | 14 | 70 | 70 | ♠kn95♥D7♦K9542♣kn76 | ♠K4♥kn1084♦E107♣KD98 | ♠kn95♥D7♦K9542♣kn76 | 82 | 45,56 | 82 |
10 | 2♠ | N | = | ♦10 | 110 | 15 | 75 | 75 | ♠K10872♥542♦107♣1087 | ♠E♥E10♦Kkn9852♣Dkn63 | ♠K10872♥542♦107♣1087 | 97 | 48,50 | 97 |
Rond 6, som Väst, med Ulf Henriksson, mot Åke Lundberg - Mats Johansson | Rond 6, som Väst, med Ulf Henriksson, mot Åke Lundberg - Mats Johansson |
11 | 1NT | V | +3 | ♣4 | -180 | 11 | 55 | 55 | ♠ED104♥D3♦E10832♣E6 | ♠7♥K1062♦kn754♣K1073 | ♠ED104♥D3♦E10832♣E6 | 108 | 49,09 | 108 |
12 | 1NT | Ö | –2 | ♣8 | 100 | 8 | 40 | 40 | ♠62♥Ekn109♦54♣EDkn62 | ♠K4♥K83♦Dkn93♣10543 | ♠62♥Ekn109♦54♣EDkn62 | 116 | 48,33 | 116 |
Rond 7, som Väst, med Dan Bylund, mot Rolf Blomquist - Marcus Hjelte | Rond 7, som Väst, med Dan Bylund, mot Rolf Blomquist - Marcus Hjelte |
13 | 2♠ | Ö | +2 | ♠3 | -170 | 6 | 30 | 30 | ♠kn85♥K1063♦93♣K943 | ♠E10642♥98♦EKDkn7♣kn | ♠kn85♥K1063♦93♣K943 | 122 | 46,92 | 122 |
14 | 5♠ | Ö | +1 | ♥E | -480 | 8 | 40 | 40 | ♠E987♥D73♦KD5♣EK5 | ♠Dkn1064♥K4♦E9♣D976 | ♠E987♥D73♦KD5♣EK5 | 130 | 46,43 | 130 |
Rond 8, som Öst, med Christer Årenborg, mot Pang Ventura - Peter Ölund | Rond 8, som Öst, med Christer Årenborg, mot Pang Ventura - Peter Ölund |
15 | 4♠ | Ö | = | ♥E | -420 | 5 | 25 | 25 | ♠E10653♥-♦Dkn93♣EKkn7 | ♠98♥52♦EK10542♣1054 | ♠E10653♥-♦Dkn93♣EKkn7 | 135 | 45,00 | 135 |
16 | 1NT | V | –1 | ♠4 | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠K87♥Kkn64♦Kkn8♣K104 | ♠106♥82♦ED765♣Dkn73 | ♠K87♥Kkn64♦Kkn8♣K104 | 138 | 43,12 | 138 |
Rond 9, som Nord, med Peter Ventura, mot Pang Ventura - Carin Möller | Rond 9, som Nord, med Peter Ventura, mot Pang Ventura - Carin Möller |
17 | 2NT | Ö | +2 | ♦7 | -180 | 8 | 40 | 40 | ♠1082♥K76♦6543♣EK7 | ♠9654♥kn2♦ED82♣1063 | ♠1082♥K76♦6543♣EK7 | 146 | 42,94 | 146 |
18 | 3NT | Ö | –3 | ♥9 | 150 | 20 | 100 | 100 | ♠Ekn♥K107642♦72♣Ekn6 | ♠76532♥93♦Kkn9♣854 | ♠Ekn♥K107642♦72♣Ekn6 | 166 | 46,11 | 166 |
Rond 10, som Syd, med Christer Fransson, mot Carina Sjöblom - Jesper Rundin | Rond 10, som Syd, med Christer Fransson, mot Carina Sjöblom - Jesper Rundin |
19 | 3NT | N | –2 | ♥E | -100 | 6 | 30 | 30 | ♠EK82♥532♦1032♣E75 | ♠kn104♥K10♦D9654♣Kkn8 | ♠EK82♥532♦1032♣E75 | 172 | 45,26 | 172 |
20 | 4♠ | Ö | –3 | ♦E | 300 | 12 | 60 | 60 | ♠98432♥ED83♦94♣72 | ♠10♥K97652♦EK105♣86 | ♠98432♥ED83♦94♣72 | 184 | 46,00 | 184 |
Rond 11, som Nord, med Leif Linder, mot Claes Bodin - Leif Claesson | Rond 11, som Nord, med Leif Linder, mot Claes Bodin - Leif Claesson |
21 | 4♠ | V | +1 | ♣E | -450 | 11 | 55 | 55 | ♠3♥973♦E8♣Ekn108643 | ♠E52♥K10862♦52♣972 | ♠3♥973♦E8♣Ekn108643 | 195 | 46,43 | 195 |
22 | 4♠ | Ö | +1 | ♥7 | -650 | 13 | 65 | 65 | ♠87♥D93♦85♣Ekn10542 | ♠E2♥kn8762♦106♣KD86 | ♠87♥D93♦85♣Ekn10542 | 208 | 47,27 | 208 |
Rond 12, som Öst, med Lennart Bylund, mot Claes Bodin - Ulf Henriksson | Rond 12, som Öst, med Lennart Bylund, mot Claes Bodin - Ulf Henriksson |
23 | 1NT | V | +2 | ♣D | -150 | 17 | 85 | 85 | ♠KD5♥kn92♦kn8752♣82 | ♠E1074♥K6♦103♣EK1093 | ♠KD5♥kn92♦kn8752♣82 | 225 | 48,91 | 225 |
24 | 2♦ | N | +2 | ♣8 | 130 | 9 | 45 | 45 | ♠K852♥ED983♦62♣82 | ♠kn6♥1052♦K5♣EDkn1075 | ♠K852♥ED983♦62♣82 | 234 | 48,75 | 234 |
Rond 13, som Nord, med Peder Linder, mot Peter Ölund - Christer Eriksson | Rond 13, som Nord, med Peder Linder, mot Peter Ölund - Christer Eriksson |
25 | 3♥ | N | = | ♦D | 140 | 17 | 85 | 85 | ♠KD108♥E852♦4♣EKkn10 | ♠732♥Dkn73♦98♣9652 | ♠KD108♥E852♦4♣EKkn10 | 251 | 50,20 | 251 |
26 | 3♣ | V | –1 | ♠7 | 100 | 12 | 60 | 60 | ♠D876♥K8♦Kkn107♣1073 | ♠Kkn1042♥1096♦E84♣Dkn | ♠D876♥K8♦Kkn107♣1073 | 263 | 50,58 | 263 |
Rond 14, som Öst, med Marito Karlsson, mot Marcus Hjelte - David Bryder | Rond 14, som Öst, med Marito Karlsson, mot Marcus Hjelte - David Bryder |
27 | 4♠ | N | = | ♥5 | 420 | 9 | 45 | 45 | ♠K♥5♦7632♣Kkn98764 | ♠kn84♥D743♦E1054♣D3 | ♠K♥5♦7632♣Kkn98764 | 272 | 50,37 | 272 |
28 | 4♦x | Ö | = | ♠E | -510 | 20 | 100 | 100 | ♠854♥107♦EDkn32♣ED8 | ♠6♥kn9842♦K86♣kn762 | ♠854♥107♦EDkn32♣ED8 | 292 | 52,14 | 292 |
Rond 15, som Väst, med Emil Tibblin, mot Carl-Bertil Melin - Jesper Rundin | Rond 15, som Väst, med Emil Tibblin, mot Carl-Bertil Melin - Jesper Rundin |
29 | 4♣ | V | –2 | ♥2 | 200 | 12 | 60 | 60 | ♠E1076♥8♦8♣KDkn9643 | ♠D952♥kn9♦EKkn10972♣- | ♠E1076♥8♦8♣KDkn9643 | 304 | 52,41 | 304 |
30 | 4♥ | S | –1 | ♦E | -50 | 16 | 80 | 80 | ♠10974♥9743♦E104♣D9 | ♠EK8♥E82♦87652♣32 | ♠10974♥9743♦E104♣D9 | 320 | 53,33 | 320 |
Rond 16, som Väst, med Bengt-Åke Leskinen, mot Kjell Lomarker - Johan Nilsson | Rond 16, som Väst, med Bengt-Åke Leskinen, mot Kjell Lomarker - Johan Nilsson |
31 | 2♠ | N | –1 | ♥K | -100 | 17 | 85 | 85 | ♠D94♥74♦D75♣K8742 | ♠106♥KD532♦Kkn63♣Ekn | ♠D94♥74♦D75♣K8742 | 337 | 54,35 | 337 |
32 | 2♥ | V | +1 | ♣5 | -140 | 16 | 80 | 80 | ♠Dkn96♥EK7♦D102♣KDkn | ♠732♥Dkn842♦973♣E8 | ♠Dkn96♥EK7♦D102♣KDkn | 353 | 55,16 | 353 |
Rond 17, som Syd, med Carl-Bertil Melin, mot Torsten Åstrand - Ola Lindholm | Rond 17, som Syd, med Carl-Bertil Melin, mot Torsten Åstrand - Ola Lindholm |
33 | 4♥ | V | +1 | ♠10 | -450 | 11 | 55 | 55 | ♠Kkn6432♥9♦Ekn3♣KD9 | ♠107♥65♦9862♣E10754 | ♠Kkn6432♥9♦Ekn3♣KD9 | 364 | 55,15 | 364 |
34 | 1NTx | S | = | ♣8 | 180 | 18 | 90 | 90 | ♠Ekn♥Kkn9♦K1053♣Kkn92 | ♠D872♥10864♦872♣103 | ♠Ekn♥Kkn9♦K1053♣Kkn92 | 382 | 56,18 | 382 |
Rond 18, som Syd, med Rune Abrahamsson, mot Rolf Blomquist - Leif Linder | Rond 18, som Syd, med Rune Abrahamsson, mot Rolf Blomquist - Leif Linder |
35 | 2NT | V | +1 | ♦6 | -150 | 16 | 80 | 80 | ♠E10763♥kn32♦4♣EK82 | ♠98♥10854♦E976♣973 | ♠E10763♥kn32♦4♣EK82 | 398 | 56,86 | 398 |
36 | 2♥ | S | = | ♣4 | 110 | 19 | 95 | 95 | ♠Ekn962♥Ekn72♦864♣3 | ♠D10♥D98♦K1075♣K752 | ♠Ekn962♥Ekn72♦864♣3 | 417 | 57,92 | 417 |
Rond 19, som Nord, med Christer Bjäring, mot Dan Bylund - Thomas Magnusson | Rond 19, som Nord, med Christer Bjäring, mot Dan Bylund - Thomas Magnusson |
37 | 3NT | S | –1 | ♠2 | -100 | 4 | 20 | 20 | ♠E3♥D65♦E9642♣Kkn8 | ♠104♥Ekn2♦KDkn3♣D1076 | ♠E3♥D65♦E9642♣Kkn8 | 421 | 56,89 | 421 |
38 | 4♥ | N | +2 | ♦E | 480 | 8 | 40 | 40 | ♠K10♥ED1097543♦3♣K5 | ♠E865♥K8♦K♣ED10743 | ♠K10♥ED1097543♦3♣K5 | 429 | 56,45 | 429 |
Rond 20, som Nord, med Kjell Lomarker, mot David Bryder - Chatarina Andersson | Rond 20, som Nord, med Kjell Lomarker, mot David Bryder - Chatarina Andersson |
39 | 4♠ | S | –1 | ♦7 | -100 | 9 | 45 | 45 | ♠1095♥kn94♦5♣Dkn10765 | ♠E8732♥KD53♦EDkn8♣- | ♠1095♥kn94♦5♣Dkn10765 | 438 | 56,15 | 438 |
40 | 6♥ | S | –1 | ♠9 | -50 | 2 | 10 | 10 | ♠9♥kn73♦kn10543♣Ekn42 | ♠Ekn108♥EK942♦E♣KD9 | ♠9♥kn73♦kn10543♣Ekn42 | 440 | 55,00 | 440 |
Rond 21, som Nord, med Thomas Magnusson, mot Johan Pettersson - Sara Strömberg | Rond 21, som Nord, med Thomas Magnusson, mot Johan Pettersson - Sara Strömberg |
41 | 3♠ | S | +1 | ♥4 | 170 | 20 | 100 | 100 | ♠K43♥E7♦ED9♣106432 | ♠Ekn8752♥962♦1083♣8 | ♠K43♥E7♦ED9♣106432 | 460 | 56,10 | 460 |
42 | 4♠x | Ö | –2 | ♦4 | 500 | 20 | 100 | 100 | ♠-♥ED875♦876♣Dkn975 | ♠Dkn632♥kn632♦10942♣- | ♠-♥ED875♦876♣Dkn975 | 480 | 57,14 | 480 |
Rond 22, som Väst, med Rolf Blomquist, mot Bengt-Åke Leskinen - Lennart Bylund | Rond 22, som Väst, med Rolf Blomquist, mot Bengt-Åke Leskinen - Lennart Bylund |
43 | 6♠ | V | = | ♥E | -980 | 18 | 90 | 90 | ♠Kkn982♥D72♦K3♣kn106 | ♠ED76♥10♦ED10♣ED853 | ♠Kkn982♥D72♦K3♣kn106 | 498 | 57,91 | 498 |
44 | 3♥ | N | –2 | ♠E | -200 | 15 | 75 | 75 | ♠EK102♥9643♦K4♣K65 | ♠kn98♥85♦Ekn76♣Dkn32 | ♠EK102♥9643♦K4♣K65 | 513 | 58,30 | 513 |
Rond 23, som Syd, med Sara Strömberg, mot Kjell Lomarker - Peter Swensson | Rond 23, som Syd, med Sara Strömberg, mot Kjell Lomarker - Peter Swensson |
45 | 4♠ | Ö | +1 | ♠3 | -650 | 2 | 10 | 10 | ♠876♥ED7652♦Kkn3♣8 | ♠D♥10943♦E1086♣10962 | ♠876♥ED7652♦Kkn3♣8 | 515 | 57,22 | 515 |
46 | 4♥ | V | +1 | ♣K | -450 | 1 | 5 | 5 | ♠D643♥kn863♦D74♣109 | ♠952♥94♦K5♣KDkn653 | ♠D643♥kn863♦D74♣109 | 516 | 56,09 | 516 |
Rond 24, som Nord, med Jesper Rundin, mot Dan Bylund - Hans Kvick | Rond 24, som Nord, med Jesper Rundin, mot Dan Bylund - Hans Kvick |
47 | 3♥ | V | = | ♣2 | -140 | 13 | 65 | 65 | ♠7653♥9♦654♣85432 | ♠EK102♥D753♦D♣EKD9 | ♠7653♥9♦654♣85432 | 529 | 56,28 | 529 |
48 | 1NT | S | = | ♣2 | 90 | 13 | 65 | 65 | ♠E862♥D65♦E832♣D9 | ♠K5♥Kkn42♦K1065♣kn65 | ♠E862♥D65♦E832♣D9 | 542 | 56,46 | 542 |
Rond 25, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Peter Ventura - Carl-Bertil Melin | Rond 25, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Peter Ventura - Carl-Bertil Melin |
49 | 2NT | N | –1 | ♥2 | -50 | 9 | 45 | 45 | ♠EK532♥E8♦10532♣98 | ♠76♥kn106♦D8♣EKkn732 | ♠EK532♥E8♦10532♣98 | 551 | 56,22 | 551 |
50 | 2NT | V | = | ♦K | -120 | 10 | 50 | 50 | ♠K5♥D97♦kn10986♣874 | ♠8762♥K6♦KD43♣D95 | ♠K5♥D97♦kn10986♣874 | 561 | 56,10 | 561 |
Rond 26, som Öst, med Pang Ventura, mot Chatarina Andersson - Christer Fransson | Rond 26, som Öst, med Pang Ventura, mot Chatarina Andersson - Christer Fransson |
51 | 5♠x | Ö | = | ♦E | -850 | 20 | 100 | 100 | ♠EDkn752♥K8753♦-♣EK | ♠10643♥104♦D7♣D7543 | ♠EDkn752♥K8753♦-♣EK | 581 | 56,96 | 581 |
52 | 4♠ | N | +2 | ♦2 | 680 | 6 | 30 | 30 | ♠D10♥D109♦K10832♣D86 | ♠86♥kn8753♦7♣Kkn1052 | ♠D10♥D109♦K10832♣D86 | 587 | 56,44 | 587 |
Rond 27, som Öst, med Åke Lundberg, mot Bo Sundström - Mats Hallerstedt | Rond 27, som Öst, med Åke Lundberg, mot Bo Sundström - Mats Hallerstedt |
53 | 3NT | N | = | ♣2 | 600 | 3 | 15 | 15 | ♠KD54♥E103♦K2♣8652 | ♠kn103♥kn765♦843♣D94 | ♠KD54♥E103♦K2♣8652 | 590 | 55,66 | 590 |
54 | 6♠ | S | –1 | ♥9 | -50 | 19 | 95 | 95 | ♠kn♥108764♦kn752♣E73 | ♠964♥95♦K10986♣Kkn6 | ♠kn♥108764♦kn752♣E73 | 609 | 56,39 | 609 |
Rond 28, som Syd, med Hans Kvick, mot Ola Lindholm - Åke Lundberg | Rond 28, som Syd, med Hans Kvick, mot Ola Lindholm - Åke Lundberg |
55 | 4♠ | Ö | +2 | ♣10 | -680 | 6 | 30 | 30 | ♠E5♥52♦963♣Kkn10964 | ♠93♥43♦KD107♣ED873 | ♠E5♥52♦963♣Kkn10964 | 615 | 55,91 | 615 |
56 | 3♦ | N | = | ♦2 | 110 | 18 | 90 | 90 | ♠5♥EDkn86♦Kkn9♣E1084 | ♠D98♥43♦108653♣976 | ♠5♥EDkn86♦Kkn9♣E1084 | 633 | 56,52 | 633 |
Rond 29, som Väst, med Claes Bodin, mot Mats Johansson - Thomas Magnusson | Rond 29, som Väst, med Claes Bodin, mot Mats Johansson - Thomas Magnusson |
57 | 3♥ | S | –2 | ♦6 | -100 | 13 | 65 | 65 | ♠K107♥E86♦83♣K8754 | ♠E82♥K93♦Ekn652♣92 | ♠K107♥E86♦83♣K8754 | 646 | 56,67 | 646 |
58 | 4♠ | N | = | ♥6 | 620 | 6 | 30 | 30 | ♠K62♥EK752♦7♣D965 | ♠105♥D1094♦D863♣kn73 | ♠K62♥EK752♦7♣D965 | 652 | 56,21 | 652 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior