Simultantävling Dagtid
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
74 | 914,2 | 43,29 | Barbro Ceder - Margareta Marcus | Barbro Ceder Margareta Marcus | BK Tre Sang, Helsingborg - Kullabygdens BK | BK Tre Sang, Helsingborg Kullabygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 8, som Ö-V, mot Klas Nyberg - Marja Hansson | Rond 8, som Ö-V, mot Klas Nyberg - Marja Hansson |
1 | 1NT | Ö | –1 | ♣7 | 50 | 66 | 75 | 75 | ♠E32♥EKD5♦754♣K64 | ♠kn1098♥2♦D109863♣kn3 | ♠E32♥EKD5♦754♣K64 | 66 | 75,00 | 66 |
2 | 4♠ | S | +3 | ♦5 | 710 | 6 | 7 | 7 | ♠Kkn6♥kn♦Kkn864♣K762 | ♠9♥7643♦D952♣kn543 | ♠Kkn6♥kn♦Kkn864♣K762 | 72 | 40,91 | 72 |
Rond 5, som Ö-V, mot Lorang Olsson - Bodil Olsson | Rond 5, som Ö-V, mot Lorang Olsson - Bodil Olsson |
3 | 1NT | S | = | ♥4 | 90 | 15 | 17 | 17 | ♠EKkn86♥108♦kn72♣K73 | ♠-♥E7654♦E986♣8652 | ♠EKkn86♥108♦kn72♣K73 | 87 | 32,95 | 87 |
4 | 3♠ | S | +3 | ♥10 | 230 | 53 | 60 | 60 | ♠D6♥EKkn86♦D976♣D3 | ♠985♥109432♦105♣1086 | ♠D6♥EKkn86♦D976♣D3 | 140 | 39,77 | 140 |
Rond 12, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson | Rond 12, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson |
5 | 1NT | N | –1 | ♥5 | -100 | 47 | 53 | 53 | ♠E109♥97532♦75♣kn83 | ♠D87♥KD86♦Kkn9♣K94 | ♠E109♥97532♦75♣kn83 | 187 | 42,50 | 187 |
6 | 4♠ | N | +1 | ♦E | 450 | 20 | 23 | 23 | ♠-♥D102♦EDkn10952♣kn96 | ♠D54♥kn74♦7♣E107432 | ♠-♥D102♦EDkn10952♣kn96 | 207 | 39,20 | 207 |
Rond 7, som N-S, mot Gerd Axelsson - Bertil Sjölinder | Rond 7, som N-S, mot Gerd Axelsson - Bertil Sjölinder |
7 | 2NT | N | = | ♦5 | 120 | 43 | 49 | 49 | ♠EK4♥Ekn4♦Dkn8♣Ekn109 | ♠D102♥D109♦97632♣54 | ♠EK4♥Ekn4♦Dkn8♣Ekn109 | 250 | 40,58 | 250 |
8 | 4♠ | V | = | ♦E | -420 | 0 | 0 | 0 | ♠D♥KD9632♦EK1087♣5 | ♠98432♥kn7♦63♣D942 | ♠D♥KD9632♦EK1087♣5 | 250 | 35,51 | 250 |
Rond 4, som Ö-V, mot Leif Stille - Stig Nilsson | Rond 4, som Ö-V, mot Leif Stille - Stig Nilsson |
9 | 4♠ | N | –1 | ♦2 | -50 | 67 | 76 | 76 | ♠Ekn72♥D874♦kn2♣853 | ♠K10♥kn95♦D10543♣1096 | ♠Ekn72♥D874♦kn2♣853 | 317 | 40,03 | 317 |
10 | 3NT | S | +2 | ♣2 | 660 | 21 | 24 | 24 | ♠kn52♥D65♦K632♣Kkn4 | ♠D94♥974♦1075♣9652 | ♠kn52♥D65♦K632♣Kkn4 | 338 | 38,41 | 338 |
Rond 11, som N-S, mot Lena Jansson - Anne Ståhle | Rond 11, som N-S, mot Lena Jansson - Anne Ståhle |
11 | 3♠ | S | +3 | ♦E | 230 | 67 | 76 | 76 | ♠86♥E54♦kn109753♣E5 | ♠EKkn93♥kn♦KD4♣8642 | ♠86♥E54♦kn109753♣E5 | 405 | 41,84 | 405 |
12 | 3NT | Ö | –1 | ♦K | 50 | 48 | 55 | 55 | ♠104♥E8543♦6♣D10976 | ♠kn875♥Kkn2♦KD982♣8 | ♠104♥E8543♦6♣D10976 | 453 | 42,90 | 453 |
Rond 3, som Ö-V, mot Gunilla Söderlind - Bengt Söderlind | Rond 3, som Ö-V, mot Gunilla Söderlind - Bengt Söderlind |
13 | 1♦ | N | +4 | ♠E | 150 | 39 | 44 | 44 | ♠E9732♥kn953♦92♣103 | ♠KD84♥10642♦K103♣Dkn | ♠E9732♥kn953♦92♣103 | 492 | 43,01 | 492 |
14 | 2♠ | S | = | ♣2 | 110 | 9 | 10 | 10 | ♠85♥kn5♦E97♣Ekn8754 | ♠KD7♥9864♦KD1064♣2 | ♠85♥kn5♦E97♣Ekn8754 | 501 | 40,67 | 501 |
Rond 2 | Rond 2 |
15 | Frirond | 38,1 | 43 | 43 | ♠kn654♥Dkn3♦ED95♣E7 | ♠972♥754♦K1072♣962 | ♠kn654♥Dkn3♦ED95♣E7 | 539,1 | 40,84 | 539,1 |
Rond 2 | Rond 2 |
16 | Frirond | 38,1 | 43 | 43 | ♠E4♥96♦10853♣D9865 | ♠Dkn972♥EKDkn7♦D♣K4 | ♠E4♥96♦10853♣D9865 | 577,2 | 40,99 | 577,2 |
Rond 1, som Ö-V, mot Kerstin Anderlind - Kerstin Wahlund | Rond 1, som Ö-V, mot Kerstin Anderlind - Kerstin Wahlund |
17 | 4♥ | Ö | = | ♦3 | -420 | 68 | 77 | 77 | ♠D98♥EDkn62♦Dkn105♣9 | ♠EK104♥1083♦E96♣1052 | ♠D98♥EDkn62♦Dkn105♣9 | 645,2 | 43,13 | 645,2 |
18 | 2♥ | V | = | ♠E | -110 | 60 | 68 | 68 | ♠Kkn853♥kn8♦65♣D963 | ♠64♥EK1093♦Ekn84♣kn4 | ♠Kkn853♥kn8♦65♣D963 | 705,2 | 44,52 | 705,2 |
Rond 10, som Ö-V, mot Solveig Kristiansson - Britt-Marie Rönn | Rond 10, som Ö-V, mot Solveig Kristiansson - Britt-Marie Rönn |
19 | 3♥ | N | –1 | ♦E | -50 | 45 | 51 | 51 | ♠K843♥103♦E7632♣ED | ♠E5♥kn9652♦kn954♣32 | ♠K843♥103♦E7632♣ED | 750,2 | 44,87 | 750,2 |
20 | 1NT | Ö | –2 | ♠E | 200 | 5 | 6 | 6 | ♠K753♥Kkn92♦106♣753 | ♠104♥D1073♦E9752♣ED | ♠K753♥Kkn92♦106♣753 | 755,2 | 42,91 | 755,2 |
Rond 9, som N-S, mot Meg Olsson - Sven Bolinder | Rond 9, som N-S, mot Meg Olsson - Sven Bolinder |
21 | 5♥ | V | –2 | ♣E | 100 | 9 | 10 | 10 | ♠K109743♥Dkn7♦3♣EK5 | ♠Ekn862♥6♦K75♣10987 | ♠K109743♥Dkn7♦3♣EK5 | 764,2 | 41,35 | 764,2 |
22 | 1NT | V | +4 | ♠6 | -210 | 10 | 11 | 11 | ♠E8642♥D52♦92♣E96 | ♠kn7♥Ekn1094♦10863♣43 | ♠E8642♥D52♦92♣E96 | 774,2 | 39,99 | 774,2 |
Rond 6, som N-S, mot Gösta Suwe - Ulla Suwe | Rond 6, som N-S, mot Gösta Suwe - Ulla Suwe |
23 | 1NT | S | +1 | ♥10 | 120 | 88 | 100 | 100 | ♠kn32♥32♦D1065♣9754 | ♠E95♥ED864♦K2♣Dkn3 | ♠kn32♥32♦D1065♣9754 | 862,2 | 42,60 | 862,2 |
24 | 5♣ | V | –1 | ♦E | 50 | 52 | 59 | 59 | ♠Dkn92♥KD8♦E87♣kn102 | ♠E5♥1076♦Dkn6542♣73 | ♠Dkn92♥KD8♦E87♣kn102 | 914,2 | 43,29 | 914,2 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior