Guldgruvan Final H
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
17 | 481,0 | 48,68 | Eva-Marie Elingmark - Tommy Elingmark | Eva-Marie Elingmark Tommy Elingmark | Visby BS | Visby BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Christian Bergek - Anna Bergek | Rond 1, som N-S, mot Christian Bergek - Anna Bergek |
1 | 3♠x | V | = | ♦E | -530 | 0 | 0 | 0 | ♠73♥E108♦Ekn53♣E854 | ♠D10♥974♦KD74♣KD63 | ♠73♥E108♦Ekn53♣E854 | 0 | 0,00 | 0 |
2 | 4♦ | N | +2 | ♣7 | 170 | 5 | 19 | 19 | ♠-♥EKD♦Ekn98654♣Ekn2 | ♠kn1095♥1098♦K2♣D1084 | ♠-♥EKD♦Ekn98654♣Ekn2 | 5 | 9,62 | 5 |
Rond 2, som N-S, mot Torbjörn Forsén - Dag Johansson | Rond 2, som N-S, mot Torbjörn Forsén - Dag Johansson |
3 | 2♦ | Ö | = | ♠5 | -90 | 14 | 54 | 54 | ♠Kkn1098♥E843♦D3♣D2 | ♠53♥1095♦9754♣Ekn96 | ♠Kkn1098♥E843♦D3♣D2 | 19 | 24,36 | 19 |
4 | 4♦ | V | = | ♠E | -130 | 5 | 19 | 19 | ♠Ekn9765♥D97532♦6♣- | ♠D1042♥E104♦E73♣1042 | ♠Ekn9765♥D97532♦6♣- | 24 | 23,08 | 24 |
Rond 3, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson | Rond 3, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson |
5 | 3♠ | V | = | ♥K | -140 | 5 | 19 | 19 | ♠KD♥KD9653♦kn6♣Ekn2 | ♠10542♥kn742♦K97♣104 | ♠KD♥KD9653♦kn6♣Ekn2 | 29 | 22,31 | 29 |
6 | 2♠ | Ö | +1 | ♦9 | -140 | 2 | 8 | 8 | ♠9542♥Dkn85♦E76♣D10 | ♠kn10♥763♦K10954♣K96 | ♠9542♥Dkn85♦E76♣D10 | 31 | 19,87 | 31 |
Rond 4, som Ö-V, mot Kjell Nordin - Kati Nordin | Rond 4, som Ö-V, mot Kjell Nordin - Kati Nordin |
7 | 2♠ | N | –2 | ♦E | -200 | 25 | 96 | 96 | ♠6♥K92♦EKD52♣kn952 | ♠Dkn10974♥kn8753♦6♣6 | ♠6♥K92♦EKD52♣kn952 | 56 | 30,77 | 56 |
8 | 1NT | V | +2 | ♣E | -150 | 22 | 85 | 85 | ♠KD5♥D1054♦kn2♣D973 | ♠E82♥K86♦EK96♣1054 | ♠KD5♥D1054♦kn2♣D973 | 78 | 37,50 | 78 |
Rond 5, som N-S, mot Lars Marcusson - Kerstin Marcusson | Rond 5, som N-S, mot Lars Marcusson - Kerstin Marcusson |
9 | 1NT | S | +1 | ♠4 | 120 | 22 | 85 | 85 | ♠kn2♥Kkn72♦E654♣E109 | ♠D8♥D98♦kn873♣KD42 | ♠kn2♥Kkn72♦E654♣E109 | 100 | 42,74 | 100 |
10 | 3NT | V | +1 | ♠8 | -630 | 5 | 19 | 19 | ♠E983♥K942♦2♣kn542 | ♠765♥6♦KD1096♣D763 | ♠E983♥K942♦2♣kn542 | 105 | 40,38 | 105 |
Rond 6, som Ö-V, mot Ritva Myrhagen - Eleonore Kronbäck | Rond 6, som Ö-V, mot Ritva Myrhagen - Eleonore Kronbäck |
11 | 3NT | N | +3 | ♥D | 490 | 12 | 46 | 46 | ♠82♥Dkn104♦542♣7643 | ♠D9753♥98♦8♣Ekn1052 | ♠82♥Dkn104♦542♣7643 | 117 | 40,91 | 117 |
12 | 3♥ | V | –4 | ♠E | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠Kkn9874♥8♦653♣E76 | ♠D♥Kkn972♦kn9♣Dkn1098 | ♠Kkn9874♥8♦653♣E76 | 117 | 37,50 | 117 |
Rond 7, som N-S, mot Magnus Persson - Runa Persson | Rond 7, som N-S, mot Magnus Persson - Runa Persson |
13 | 3♠ | Ö | +1 | ♦K | -170 | 7 | 27 | 27 | ♠10♥K2♦EDkn10632♣D106 | ♠943♥E865♦K♣kn7543 | ♠10♥K2♦EDkn10632♣D106 | 124 | 36,69 | 124 |
14 | 3♥ | N | = | ♣4 | 140 | 14 | 54 | 54 | ♠-♥EDkn105♦Kkn7652♣108 | ♠D9764♥82♦D♣EDkn72 | ♠-♥EDkn105♦Kkn7652♣108 | 138 | 37,91 | 138 |
Rond 8, som N-S, mot Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström | Rond 8, som N-S, mot Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström |
15 | 1NT | Ö | = | ♣5 | -90 | 21 | 81 | 81 | ♠D73♥10764♦E108♣D107 | ♠kn5♥EK85♦K42♣9654 | ♠D73♥10764♦E108♣D107 | 159 | 40,77 | 159 |
16 | 4♥ | S | = | ♠7 | 420 | 16 | 62 | 62 | ♠kn1064♥E954♦E10♣D96 | ♠E♥KD632♦kn93♣E1052 | ♠kn1064♥E954♦E10♣D96 | 175 | 42,07 | 175 |
Rond 9, som N-S, mot Bengt Eriksson - Wilhelm Groth | Rond 9, som N-S, mot Bengt Eriksson - Wilhelm Groth |
17 | 3NT | S | +1 | ♥D | 430 | 16 | 62 | 62 | ♠EK6♥3♦K7532♣kn987 | ♠D952♥EK7♦8♣KD432 | ♠EK6♥3♦K7532♣kn987 | 191 | 43,21 | 191 |
18 | 4♠ | S | +1 | ♣kn | 650 | 18 | 69 | 69 | ♠E9753♥86♦D4♣9863 | ♠Kkn10864♥K10♦EK83♣7 | ♠E9753♥86♦D4♣9863 | 209 | 44,66 | 209 |
Rond 10, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Ola Brandborn | Rond 10, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Ola Brandborn |
19 | 2♥ | S | +3 | ♣7 | 200 | 10 | 38 | 38 | ♠EK104♥E54♦K♣Kkn543 | ♠863♥863♦7654♣1087 | ♠EK104♥E54♦K♣Kkn543 | 219 | 44,33 | 219 |
20 | 3♥ | S | +1 | ♦6 | 170 | 22 | 85 | 85 | ♠kn10742♥2♦Kkn7♣EDkn10 | ♠D865♥854♦2♣K8763 | ♠kn10742♥2♦Kkn7♣EDkn10 | 241 | 46,35 | 241 |
Rond 11, som N-S, mot Gerd Holmedahl - Louise Klang | Rond 11, som N-S, mot Gerd Holmedahl - Louise Klang |
21 | 2♣ | N | +2 | ♥4 | 130 | 21 | 81 | 81 | ♠E♥E763♦63♣EDkn1054 | ♠D1092♥9♦kn10954♣932 | ♠E♥E763♦63♣EDkn1054 | 262 | 47,99 | 262 |
22 | 1NT | N | = | ♣3 | 90 | 2 | 8 | 8 | ♠3♥Ekn86♦K1072♣kn1098 | ♠ED764♥32♦Dkn3♣E76 | ♠3♥Ekn86♦K1072♣kn1098 | 264 | 46,15 | 264 |
Rond 12, som Ö-V, mot Göran Olsson - Erik-O Sandström | Rond 12, som Ö-V, mot Göran Olsson - Erik-O Sandström |
23 | 5♣ | S | +1 | ♥E | 620 | 4 | 15 | 15 | ♠K9543♥D2♦kn852♣94 | ♠Ekn86♥Ekn8654♦974♣- | ♠K9543♥D2♦kn852♣94 | 268 | 44,82 | 268 |
24 | 4♠ | S | +1 | ♦4 | 450 | 12 | 46 | 46 | ♠D♥64♦KD10852♣D653 | ♠E73♥1092♦E643♣984 | ♠D♥64♦KD10852♣D653 | 280 | 44,87 | 280 |
Rond 13, som Ö-V, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers | Rond 13, som Ö-V, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers |
25 | 4♠ | Ö | –2 | ♥E | 200 | 4 | 15 | 15 | ♠EK852♥D87♦2♣D543 | ♠103♥106♦Kkn1096♣EKkn7 | ♠EK852♥D87♦2♣D543 | 284 | 43,69 | 284 |
26 | 3♦ | Ö | = | ♠kn | -110 | 11 | 42 | 42 | ♠K4♥K2♦Ekn10976♣kn83 | ♠D76♥D986♦KD♣K1052 | ♠K4♥K2♦Ekn10976♣kn83 | 295 | 43,64 | 295 |
Rond 14, som Ö-V, mot Lena Westman - Linnea Edlund | Rond 14, som Ö-V, mot Lena Westman - Linnea Edlund |
27 | 4♠x | V | –3 | ♥E | 500 | 16 | 62 | 62 | ♠D86♥72♦EK876♣985 | ♠Kkn7532♥43♦1092♣K3 | ♠D86♥72♦EK876♣985 | 311 | 44,30 | 311 |
28 | 3NT | S | +2 | ♦D | 660 | 6 | 23 | 23 | ♠E7632♥E104♦943♣32 | ♠1085♥kn63♦Dkn105♣kn108 | ♠E7632♥E104♦943♣32 | 317 | 43,54 | 317 |
Rond 15, som N-S, mot Gunilla Karlsson - Sofia Ryman | Rond 15, som N-S, mot Gunilla Karlsson - Sofia Ryman |
29 | 2♣ | N | +2 | ♠9 | 130 | 13 | 50 | 50 | ♠84♥E654♦2♣EKDkn83 | ♠653♥kn9♦KDkn9♣10975 | ♠84♥E654♦2♣EKDkn83 | 330 | 43,77 | 330 |
30 | 4♥ | N | +1 | ♠5 | 450 | 23 | 88 | 88 | ♠K943♥Kkn1054♦kn♣K102 | ♠E7♥E62♦E108752♣74 | ♠K943♥Kkn1054♦kn♣K102 | 353 | 45,26 | 353 |
Rond 16, som Ö-V, mot Johan Englund - Malin Englund | Rond 16, som Ö-V, mot Johan Englund - Malin Englund |
31 | 4♥ | S | +2 | ♦E | 680 | 10 | 38 | 38 | ♠Dkn743♥8♦1043♣6532 | ♠9♥kn72♦EKDkn752♣87 | ♠Dkn743♥8♦1043♣6532 | 363 | 45,04 | 363 |
32 | 3♣ | N | +1 | ♥K | 130 | 8 | 31 | 31 | ♠86432♥K6♦975♣K75 | ♠Kkn9♥E98742♦Dkn2♣10 | ♠86432♥K6♦975♣K75 | 371 | 44,59 | 371 |
Rond 17, som N-S, mot Elisabeth Bäckman - Allan Öberg | Rond 17, som N-S, mot Elisabeth Bäckman - Allan Öberg |
33 | 2♠ | V | +1 | ♦E | -140 | 20 | 77 | 77 | ♠kn83♥kn8♦EK964♣643 | ♠74♥D1095♦kn103♣E1085 | ♠kn83♥kn8♦EK964♣643 | 391 | 45,57 | 391 |
34 | 1♠ | N | = | ♥kn | 80 | 22 | 85 | 85 | ♠kn8743♥E7♦K2♣EKkn2 | ♠95♥10843♦Dkn8♣8764 | ♠kn8743♥E7♦K2♣EKkn2 | 413 | 46,72 | 413 |
Rond 18, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja | Rond 18, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja |
35 | 2♠ | V | –1 | ♦K | 100 | 13 | 50 | 50 | ♠-♥KD72♦1076532♣E92 | ♠EKDkn6♥kn63♦E84♣kn10 | ♠-♥KD72♦1076532♣E92 | 426 | 46,81 | 426 |
36 | 4♠ | N | –1 | ♥E | -100 | 24 | 92 | 92 | ♠103♥E5♦kn74♣D108642 | ♠KD9♥kn8643♦K1083♣5 | ♠103♥E5♦kn74♣D108642 | 450 | 48,08 | 450 |
Rond 19, som Ö-V, mot Sigbritt Bengtsson - Anna Karlsson | Rond 19, som Ö-V, mot Sigbritt Bengtsson - Anna Karlsson |
37 | 2♥ | Ö | –3 | ♠7 | 150 | 5 | 19 | 19 | ♠5432♥Kkn932♦K♣E96 | ♠kn96♥6♦D10753♣KD32 | ♠5432♥Kkn932♦K♣E96 | 455 | 47,30 | 455 |
38 | 2♦ | Ö | = | ♠D | -90 | 26 | 100 | 100 | ♠E86♥kn5♦EKD974♣kn8 | ♠kn9542♥D10♦kn653♣109 | ♠E86♥kn5♦EKD974♣kn8 | 481 | 48,68 | 481 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior