SM Lag Open (öppen klass)

SM Lag Open (öppen klass) 2019

Allmänt

SM Lag Open består av tre faser:

  • Kval spelas på distriktsnivå. Formatet bestäms av respektive distriktsförbund. Antal deltagande lag avgör hur många lag som kvalar till semifinalerna. Resultat via respektive distrikt
  • Semifinaler spelas på 10 orter med 6 lag i vardera. Alla möter alla och vinnaren går till final.
  • Finalen består av 10 lag där alla möter alla. Sedan många år tillbaka spelas finalen i Kristi Himmelfärdshelgen på Scandic Väst i Örebro.

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

Resultat tidigare års semifinaler via spader
Resultat tidigare års finaler via spader

   År Vinnare Spelare
2019 Innevarande år
2018 Michielsen
    Stockholm
Per-Ola Cullin - Simon Hult
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
Peter Bertheau - Frederic Wrang
2017 Michielsen
    Stockholm
Marion Michielsen - Per-Ola Cullin
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
Peter Bertheau - Simon Hult
2016 Juniorerna
    Stockholm
Olle Wademark - Jan Selberg
Mikael Grönkvist - Daniel Gullberg
Frederic Wrang - Johan Sylvan
2015 Östberg
    Stockholm
    Karlstad
Johnny Östberg - Christer Bjäring
Mats Axdorph - Anders Berglund
Anders Morath - Tommy Gullberg
2014 Rimstedt
    Haverdal
    Göteborg
    Trelleborg
Magnus Eriksson - Hans Mattsson
Per Jansson - Patrik Rimstedt
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
2013 Skalman
    Stockholm
    Uppsala
Jonas Petersson - Krister Ahlesved
Olle Wademark - Jan Selberg
Niklas Warne - Mikael Grönkvist
2012 Team Yoda
    Uppsala
    Ljungskile
Hans Kvick - Björn Alenfalk
Frank Westman - Lars Ramquist
Per-Erik Malmström - Daniel Salomonsson
2011 San Sac
    Linköping
    Malmö
    Stockholm
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Tommy Andersson - Staffan Hed
Peter Fredin - Fredrik Nyström
2010 Kamras
    Stockholm
Jan Kamras - Emma Sjöberg
Arvid Wikner - Tommy Bergdahl
Per-Ola Cullin - Johan Upmark
2009 Berik
    Stockholm
Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg
Johnny Östberg - Mats Axdorph
2008 Berik
    Stockholm
Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg
Johnny Östberg - Mats Axdorph
2007 San-Sac
    Linköping
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Petter Fryklund - Erik Fryklund
Torbjörn Axelsson - Emma Sjöberg
2006 Nilsson
    Anderstorp
Håkan Nilsson - Ulf Nilsson
Anders Palmgren - Carl Ragnarsson
Peter Fredin
2005 San-Sac
    Linköping
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Torbjörn Axelsson - Håkan Lindblom
Anders Palmgren
2004 Stall Dieden
    Malmö m fl
Johan Dieden - Mats Pettersson
Leif Björkman - Per-Ola Cullin
Mathias Bruun - Peter Fredin
2003 Stall Dieden
    Malmö m fl
Johan Dieden - Mats Pettersson
Leif Björkman - Per-Ola Cullin
Mathias Bruun - Peter Fredin
2002 Örebridgen
    Örebro
Göran Petersson - Bo-Henry Ek
Tommy Jansson - Bernt-Åke Jansson
Tommy Bergdahl - Leif Svenzon
2001 Malmö Peter Billgren - Jan Billgren
Ronny Blomdahl - Lars-Ingvar Hydén
Björn Bäckström - Björn Sanzén
2000 Aktuell
Produktion

    Stockholm
P-O Sundelin - Johan Sylvan
Tommy Gullberg - Lars Andersson
Fredrik Nyström - Peter Strömberg
1999 ZANG
    Linköping
Jan-Erik Thomasson - Håkan Strääf
Olof Bergström - Mats Sjöberg
Magnus Berg - Christer Hedborg
1998 Scania
Bridgekonsult

    Malmö
    Lund
Anders Wirgren - Johan Bennet
Mats Nilsland - Thomas Andersson
Rolf-Eric Andersson - Lena Kärrstrand
1997 Frontec
    Göteborg
Sture Ekberg - John-Erik Hörnfeldt
Nils Åhlén - Gerhard Jörgensen
1996 Malmö
Lund
Anders Wirgren - Johan Bennet
Tomas Börgesson - Rolf-Eric Andersson
Mats Nilsland
1995 Falkenberg Jan Nilsson - Göran Adde
Per Jansson - Michael Lemborn
Per Pallstedt - Torgild Olsson
1994 Örebro Göran Petersson - Inge Pettersson
Tommy Bergdahl - Peter Nordén
Anders Fryklund - Bernt-Åke Jansson
1993 Stockholm Anders Berglund - Gunnar Hallberg
Jörgen Lindqvist - Hans Lind
Frederic Wrang
1992 Stockholm Sven-Åke Bjerregård - Anders Morath
Mats Axdorph - Göran Lindberg
Tommy Gullberg - Per Olof Sundelin
1991 Stockholm Hans Lind - Anders Berglund
Gunnar Hallberg - Jörgen Lindqvist
Johan Sylvan - Frederic Wrang
1990 Stockholm Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
Hans Göthe - Per Olof Sundelin
1989 Stockholm Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
Hans Göthe - Per Olof Sundelin
1988 CONATA
    Malmö
    Lund
Anders Wirgren - Mats Nilsland
Björn Fallenius - Magnus Lindkvist
Johan Bennet
1987 Stockholm
Uppsala
Frederic Wrang - Thomas Wrang
Johan Sylvan - Jörgen Lindqvist
Bengt Stahre - Ben Hayes
1986 Lund Göran Gjerling - Anders Wahlgren
Ulf Bogren - Rune Sjö
Rolf Holmér - Göran Levan
1985 Malmö
Lund
Anders Wirgren - Björn Axelson
Andreas Könyves - Arne Larsson
Gunnar Persson - Sven Welith
1984 Stockholm Åke Sjöberg - Björn Åström
Anders Berglund - Anders Hjelm
Bengt Stahre
1983 Stockholm Åke Sjöberg - Björn Åström
Anders Berglund - Anders Hjelm
Bengt Stahre
1982 Stockholm
Malmö
Sven Erik Berglund - Mart Altmäe
Svante Ryman - Gunnar Hallberg
Björn Axelson
1981 Modul
    Göteborg
Staffan Löwenadler - Magnus Lenner
Björn Wenneberg - Göran Selldén
Roger Andersson - Göran Levan
1980 Stockholm Anders Morath - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1979 Stockholm Anders Morath - Hans Göthe
Sven-Olov Flodqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1978 Stockholm Anders Morath - Hans Göthe
Sven-Olov Flodqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1977 Stockholm Anders Brunzell - Jörgen Lindqvist
Anders Hjelm - Hans Lind
Björn Åström - Åke Sjöberg
1976 Eskilstuna Sven-Åke Bjerregård - Mats Jonasson
Fredrik Grivenfelt - Sigge Gustafsson
Rolf Hall - Karl-Erik Halling
1975 Örebro Rolf Israelsson - Bernt-Åke Jansson
Bo Jonsson - Sture Ekberg
Hilding Persson
1974 Göteborg Göran Alsner - Gunnar Bernler
Ralf Willquist - Stig Gustafsson
Jan-Olov Andersson - Bert Sjödin
1973 Göteborg Bengt Svensson - Jan-Christer Andersson
Ove Lindgren - Rudi Knutson
Magnus Lenner - Jan Troberg
1972 Stockholm Per Olof Sundelin - Anders Morath
Jörgen Lindqvist - Hans Göthe
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
1971 Stockholm Sven-Olov Flodqvist - Anders Morath
Jörgen Lindqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Lars Höglund
1970 Stockholm Arne Persson - Einar Pyk
Ulf Knöös - Hans Göthe
1969 Stockholm Arne Persson - Einar Pyk
Ulf Knöös - Hans Göthe
1968 Stockholm Rolf Peterson - Bert Sjödin
Jan Wohlin - Kent Engfors
Åke Gärtner - Lars Gustafson
1967 Stockholm Hans Göthe - Pontus Svinhufvud
Ulf Knöös - Anders Morath
Rolf Johansson - Tommy Gullberg
1966 Stockholm Jan Molin - Peter Backlund
Ebbe Christensson - Arne Persson
Ulf Knöös - Einar Pyk
1965 Stockholm Bo Lindahl - Lars Erwall
Anders Nylander - Claes Landin
1964 Malmö Alvar Stenberg - Anders Wahlgren
Per Daniel Lindeberg - Lars Åke Åkesson
Hans-Olof Hallén - John Rymark
1963 Stockholm Bo Karlgren - Gunnar Anulf
Jan Molin - Lars Zachrisson
Jan Wohlin - Ebbe Christensson
1962 Stockholm Jan Wohlin - Einar Werner
Britta Werner - Ebbe Christensson
Lars Zachrisson - Pär Lundell
1961 Stockholm Pär Lundell - Britta Werner
Einar Werner - Anders Nylander
Claes Landin - Jan Wohlin
1960 Göteborg Ragnar Hjertonsson - Manfred Kamras
Gunnar Larsson - Anders Larsson
Jan Petersson - Rolf Hansson
1959 Göteborg Anders Larsson - Jan Petersson
Rolf Hansson - Manfred Kamras
Gunnar Larsson - Gert Schönbäck
1958 Göteborg Anders Larsson - Rolf Hansson
Manfred Kamras - Jan Petersson
Gunnar Larsson - Ingmar Bengtsson
Didrik Nissén
1957 Malmö Arne Brydolf - Didrik Nissén
John Rymark - Sven Welith
Hilding Persson - Einar Göransson
1956 Stockholm Jan Wohlin - Pär Lundell
Tore Sandgren - Åke Gärtner
Bertil Kjelldahl - Grimborg Danneman
1955 Umeå John Ahlman - Björn Dahlin
Erik Lindholm - Tage Malmgren
Åke Strand - Bengt Ågren
1954 Stockholm Ebbe Christensson - Jan Wohlin
Ulf Norman - Rolf Peterson
Lars Zachrisson
1953 Malmö Didrik Nissén - John Rymark
Sven Welith - Lars-Åke Åkesson
Lennart Westfelt - Gösta Carlsson
1952 Malmberget Lage Haglund - Folke Rydfjäll
Erik Jansson - Martin Paulsson
Jim Jäderström - Dobbin Karlsson
1951 Skellefteå Henry Sundberg - Bertil Lindström
Sigurd Liljeqvist - Magnus Andersson
1950 Skellefteå Henry Sundberg - Bertil Lindström
Sigurd Liljeqvist - Magnus Andersson
Bertil Fahlgren
1949 Stockholm Erik Stormgaard - Jan Wohlin
Gunnar Persson - Mats Hedström
Hans Friberg - Nils-Olof Lilliehöök
Gunnar Anulf
1948 Stockholm Erik Stormgaard - Nils-Olof Lilliehöök
Mats Hedström - Jan Wohlin
1947 Stockholm Seth Wennberg - Stellan Starkenberg
Bengt Falk - Nils-Olof Lilliehöök
Jan Wohlin - Gunnar Persson
1946 Stockholm Rudolf Kock - Einar Werner
Tore Sandgren - Jacon Neuman
1945 Stockholm Seth Wennberg - Bengt Falk
Arvid Taube - Algot Andersson
1944 Stockholm Rudolf Kock - Einar Werner
Britta Werner - Nils-Olof Lilliehöök
Jan Wohlin
1943 Stockholm Seth Wennberg - Bengt Falk
Louis Smith - Oscar Smith
1942 Stockholm Magnus Hjertstrand - Sven Wallbom
Rudolf Kock - Einar Werner