SM Par Open

Information

Speldatum: Fredag 31 juli (semifinal; se längst ned)
Speldatum: Lördag 1 augusti - Söndag 2 augusti (final)

Finalen spelas med 52 kvalificerade par. Alla möter alla över 2 brickor, totalt 102. Bordsavgift: 400 kr/par i semifinalen respektive 500 kr/par i finalen. 1:an och 2:an är berättigad till bidrag för deltagande i EM Par, valfri klass. Mästarpoäng i guld (50, 35, 25, 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1).

Visa tidigare vinnare

Program och resultat - Final

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 10 1,89 2 0,61 1
Dalarna 0 9,56 10 3,10 3
Gotland 12 2,27 2 0,74 1
Gävle 0 0,5 8,83 9 2,71 3
Göteborg 48 1 10,08 10 2,95 3
Halland 0 8,90 9 2,89 3
Jämtland 17 3,22 3 1,05 1
Jönköping 22 4,16 4 1,35 1
Medelpad 0 1,51 1 0,49 1
Mälardalen 20 3,79 4 1,23 1
Norrbotten 0 2,84 3 0,92 1
Skåne 0 1,5 18,82 19 5,63 5
Stockholm 0 1 17,09 17 5,23 5
Sydöstra 75 1 12,83 13 3,84 4
Uppland 0 4,5 10,75 11 2,03 2
Värmland 27 0,5 5,61 6 1,66 1
Vä-botten 0 0,5 3,34 3 0,92 1
Västergöt 0 16,18 16 5,26 5
Ångerman 8 1,51 1 0,49 1
Örebro 0 12,21 12 3,97 4
Östra Mel 78 1,5 13,61 14 3,93 4
Totalt 318 12 170 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Open

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Johnny Östberg Tommy Bergdahl Nej
2 Bohuslän Kalle Aldeborg Kent Karlsson Nej
3 Bohuslän Tommy Svensson Stefan Hansson Nej
4 Dalarna Nej
5 Dalarna Nej
6 Dalarna Nej
7 Dalarna Nej
8 Dalarna Nej
9 Dalarna Nej
10 Dalarna Nej
11 Dalarna Nej
12 Dalarna Nej
13 Dalarna Nej
14 Gotland Jan Hjorth Tomas Lundh Nej
15 Gotland Benny Appelqvist Thore Söderlund Nej
16 Gävle Nej
17 Gävle Nej
18 Gävle Nej
19 Gävle Nej
20 Gävle Nej
21 Gävle Nej
22 Gävle Nej
23 Gävle Nej
24 Gävle Nej
25 Göteborg Robert Bäck Lena Petersen Nej
26 Göteborg Anders Erikson Ylva Pyykkö Nej
27 Göteborg Terje Lie Joakim Olsson Nej
28 Göteborg Tomas Andgren Per Sjöberg Nej
29 Göteborg Ronny Ovesson Ejnell Jan-Erik Åsmo Nej
30 Göteborg Börje Dahlberg Ingrid Petersen Nej
31 Göteborg Jan Ahlqvist Jan Konar Nej
32 Göteborg Mikael Westerlund Björn Wenander Nej
33 Göteborg Thomas Therkelson Lars-Åke Gustafsson Nej
34 Göteborg Adam Kovasznay Bengt Johansson Nej
35 Halland Nej
36 Halland Nej
37 Halland Nej
38 Halland Nej
39 Halland Nej
40 Halland Nej
41 Halland Nej
42 Halland Nej
43 Halland Nej
44 Jämtland Tomas Hörnfeldt John Hörnfeldt Nej
45 Jämtland Jöns Johansson Morgan Svensson Nej
46 Jämtland Lars Blomqvist Arne Håll Nej
47 Jönköping Robert Frank Johan Göransson Nej
48 Jönköping Per Emilsson Jonas Andersson Nej
49 Jönköping Leif Lysebring Lars Wallmark Nej
50 Jönköping Stefan Lilja Peter Bäckstrand Nej
51 Medelpad Nej
52 Mälardalen Solveig Byström Nils Andersson Nej
53 Mälardalen Bengt Nilsson Håkan Lindbäck Nej
54 Mälardalen Maria Grön Lars Marjoniemi Nej
55 Mälardalen Stefan Andersson Stefan Varjomaa Nej
56 Norrbotten Nej
57 Norrbotten Nej
58 Norrbotten Nej
59 Skåne Nej
60 Skåne Nej
61 Skåne Nej
62 Skåne Nej
63 Skåne Nej
64 Skåne Nej
65 Skåne Nej
66 Skåne Nej
67 Skåne Nej
68 Skåne Nej
69 Skåne Nej
70 Skåne Nej
71 Skåne Nej
72 Skåne Nej
73 Skåne Nej
74 Skåne Nej
75 Skåne Nej
76 Skåne Nej
77 Skåne Nej
78 Stockholm Nej
79 Stockholm Nej
80 Stockholm Nej
81 Stockholm Nej
82 Stockholm Nej
83 Stockholm Nej
84 Stockholm Nej
85 Stockholm Nej
86 Stockholm Nej
87 Stockholm Nej
88 Stockholm Nej
89 Stockholm Nej
90 Stockholm Nej
91 Stockholm Nej
92 Stockholm Nej
93 Stockholm Nej
94 Stockholm Nej
95 Sydöstra Nej
96 Sydöstra Nej
97 Sydöstra Nej
98 Sydöstra Nej
99 Sydöstra Nej
100 Sydöstra Nej
101 Sydöstra Nej
102 Sydöstra Nej
103 Sydöstra Nej
104 Sydöstra Nej
105 Sydöstra Nej
106 Sydöstra Nej
107 Sydöstra Nej
108 Uppland Nej
109 Uppland Nej
110 Uppland Nej
111 Uppland Nej
112 Uppland Nej
113 Uppland Nej
114 Uppland Nej
115 Uppland Nej
116 Uppland Nej
117 Uppland Nej
118 Uppland Nej
119 Värmland Markus Hedström Torbjörn Olsson Nej
120 Värmland Michael Karlin Pontus Karlsson Nej
121 Värmland Kent Rörqvist Mikael Skoog Nej
122 Värmland Klas Nilsson Jörgen Hirschfeldt Nej
123 Värmland Per Schullström Lena Schullström Nej
124 Värmland Kenneth Hallgren Mikael Johansson Nej
125 Vä-botten Nej
126 Vä-botten Nej
127 Vä-botten Nej
128 Västergöt Nej
129 Västergöt Nej
130 Västergöt Nej
131 Västergöt Nej
132 Västergöt Nej
133 Västergöt Nej
134 Västergöt Nej
135 Västergöt Nej
136 Västergöt Nej
137 Västergöt Nej
138 Västergöt Nej
139 Västergöt Nej
140 Västergöt Nej
141 Västergöt Nej
142 Västergöt Nej
143 Västergöt Nej
144 Ångerman Anders Elfving Åke Lundberg Nej
145 Örebro Nej
146 Örebro Nej
147 Örebro Nej
148 Örebro Nej
149 Örebro Nej
150 Örebro Nej
151 Örebro Nej
152 Örebro Nej
153 Örebro Nej
154 Örebro Nej
155 Örebro Nej
156 Örebro Nej
157 Östra Mel Nej
158 Östra Mel Nej
159 Östra Mel Nej
160 Östra Mel Nej
161 Östra Mel Nej
162 Östra Mel Nej
163 Östra Mel Nej
164 Östra Mel Nej
165 Östra Mel Nej
166 Östra Mel Nej
167 Östra Mel Nej
168 Östra Mel Nej
169 Östra Mel Nej
170 Östra Mel Nej

Program och resultat - Semi

Tävlingen är för 170 kvalificerade par. Paren delas in i fyra seedade grupper där 30 ronder spelas. Silverpoäng utdelas efter gällande skala . 52 par går vidare till final, ingen B-final spelas. Bordsavgift 400:-/par.

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Johnny Östberg, Gävle BK och Tommy Bergdahl, Norrorts Bridge är svenska mästare 2019.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners