Klubbmästerskap 2024
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
8 | 638 | 54,25 | Anita Jönsson - Yvonne Holsner | Anita Jönsson Yvonne Holsner | Lerums BK | Lerums BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Rosemary Kaplun - Lars-Erik Melander | Rond 1, som Ö-V, mot Rosemary Kaplun - Lars-Erik Melander |
1 | 3NT | N | = | ♠8 | 400 | 17 | 61 | 61 | ♠83♥kn1094♦D73♣D1065 | ♠7652♥E873♦1065♣Kkn | ♠83♥kn1094♦D73♣D1065 | 17 | 60,71 | 17 |
2 | 2♠ | N | = | ♥E | 110 | 2 | 7 | 7 | ♠E2♥ED9♦104♣D95432 | ♠D93♥K862♦952♣Ekn8 | ♠E2♥ED9♦104♣D95432 | 19 | 33,93 | 19 |
Rond 2, som Ö-V, mot Lars Åkeson - Eliza Åkeson | Rond 2, som Ö-V, mot Lars Åkeson - Eliza Åkeson |
3 | Pass | 12 | 43 | 43 | ♠E95♥Ekn52♦632♣874 | ♠kn10872♥K♦Kkn1098♣kn2 | ♠E95♥Ekn52♦632♣874 | 31 | 36,90 | 31 |
4 | 2♣ | Ö | –1 | ♥2 | 100 | 10 | 36 | 36 | ♠K84♥754♦E6♣E10865 | ♠E32♥K83♦D985♣D97 | ♠K84♥754♦E6♣E10865 | 41 | 36,61 | 41 |
Rond 3, som N-S, mot Britt Dahlgren - Arne Andersen | Rond 3, som N-S, mot Britt Dahlgren - Arne Andersen |
5 | 2♠ | N | = | ♣E | 110 | 16 | 57 | 57 | ♠KD842♥102♦K1095♣65 | ♠Ekn♥D64♦D2♣KDkn432 | ♠KD842♥102♦K1095♣65 | 57 | 40,71 | 57 |
6 | 1NT | Ö | –2 | ♥4 | 200 | 21 | 75 | 75 | ♠E9652♥8♦E87♣E872 | ♠D♥Kkn1064♦kn105♣D1063 | ♠E9652♥8♦E87♣E872 | 78 | 46,43 | 78 |
Rond 4, som Ö-V, mot Hans Folkesson - Stig Axelsson | Rond 4, som Ö-V, mot Hans Folkesson - Stig Axelsson |
7 | 3♠ | V | = | ♣6 | -140 | 21 | 75 | 75 | ♠D10643♥D85♦KD3♣D8 | ♠Ekn9♥9♦kn865♣Kkn1093 | ♠D10643♥D85♦KD3♣D8 | 99 | 50,51 | 99 |
8 | 1NT | Ö | = | ♦2 | -90 | 8 | 29 | 29 | ♠K4♥E753♦10875♣E54 | ♠kn763♥KD8♦Ekn♣kn1098 | ♠K4♥E753♦10875♣E54 | 107 | 47,77 | 107 |
Rond 5, som N-S, mot Henrik Fernqvist - Jesper Johansson | Rond 5, som N-S, mot Henrik Fernqvist - Jesper Johansson |
9 | 3♥ | S | –2 | ♦kn | -100 | 2 | 7 | 7 | ♠Kkn♥964♦E93♣K10852 | ♠ED2♥D875♦D42♣Ekn7 | ♠Kkn♥964♦E93♣K10852 | 109 | 43,25 | 109 |
10 | 3♦ | Ö | +3 | ♣10 | -170 | 21 | 75 | 75 | ♠76♥E3♦107♣EKDkn974 | ♠kn93♥kn1064♦kn3♣10863 | ♠76♥E3♦107♣EKDkn974 | 130 | 46,43 | 130 |
Rond 6, som N-S, mot Leif Norlin - Johan Wihlander | Rond 6, som N-S, mot Leif Norlin - Johan Wihlander |
11 | 3NT | Ö | –1 | ♠6 | 50 | 16 | 57 | 57 | ♠D85♥EDkn976♦764♣5 | ♠K976♥8543♦E10♣1043 | ♠D85♥EDkn976♦764♣5 | 146 | 47,40 | 146 |
12 | 4♥ | V | = | ♦9 | -420 | 18 | 64 | 64 | ♠E754♥108♦9865♣K65 | ♠kn82♥732♦kn32♣kn1094 | ♠E754♥108♦9865♣K65 | 164 | 48,81 | 164 |
Rond 7, som Ö-V, mot Patrik Clevström - Annika Corneliusson | Rond 7, som Ö-V, mot Patrik Clevström - Annika Corneliusson |
13 | 2♥ | N | +2 | ♦kn | 170 | 2 | 7 | 7 | ♠E987♥1062♦kn98♣E107 | ♠D32♥E73♦E107♣D864 | ♠E987♥1062♦kn98♣E107 | 166 | 45,60 | 166 |
14 | 6♣ | N | –1 | ♥K | -50 | 24 | 86 | 86 | ♠102♥KD32♦K108732♣7 | ♠D76♥kn9764♦54♣Ekn9 | ♠102♥KD32♦K108732♣7 | 190 | 48,47 | 190 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lillemor Folkesson - Birgitta Petersson | Rond 8, som Ö-V, mot Lillemor Folkesson - Birgitta Petersson |
15 | 4♠ | Ö | = | ♦kn | -420 | 26 | 93 | 93 | ♠K10985♥4♦K53♣E764 | ♠ED4♥Kkn10983♦84♣D10 | ♠K10985♥4♦K53♣E764 | 216 | 51,43 | 216 |
16 | 3♥ | S | –1 | ♣E | -50 | 12 | 43 | 43 | ♠KD2♥762♦K6543♣D4 | ♠875♥105♦E9♣Ekn10762 | ♠KD2♥762♦K6543♣D4 | 228 | 50,89 | 228 |
Rond 9, som N-S, mot Ingela Särnhagen - Per Tollemark | Rond 9, som N-S, mot Ingela Särnhagen - Per Tollemark |
17 | 3♠ | N | –2 | ♦E | -100 | 20 | 71 | 71 | ♠Dkn10832♥kn7♦1098♣E8 | ♠E7♥D106♦732♣D10942 | ♠Dkn10832♥kn7♦1098♣E8 | 248 | 52,10 | 248 |
18 | 2♥ | V | = | ♣6 | -110 | 12 | 43 | 43 | ♠962♥D762♦10976♣64 | ♠753♥EK♦kn8♣EKkn953 | ♠962♥D762♦10976♣64 | 260 | 51,59 | 260 |
Rond 10, som Ö-V, mot Göran Nisshagen - Anne Gustafsson | Rond 10, som Ö-V, mot Göran Nisshagen - Anne Gustafsson |
19 | 3NT | V | +1 | ♥4 | -630 | 23 | 82 | 82 | ♠KD73♥53♦D3♣KD875 | ♠E85♥Kkn6♦9654♣E63 | ♠KD73♥53♦D3♣KD875 | 283 | 53,20 | 283 |
20 | 1NT | Ö | +2 | ♥5 | -150 | 14 | 50 | 50 | ♠KDkn♥KD763♦Dkn4♣107 | ♠E8♥94♦K1062♣Ekn832 | ♠KDkn♥KD763♦Dkn4♣107 | 297 | 53,04 | 297 |
Rond 11, som N-S, mot Gerth Hermansson - Vigo Silfverlin | Rond 11, som N-S, mot Gerth Hermansson - Vigo Silfverlin |
21 | 1NT | V | –1 | ♦4 | 50 | 23 | 82 | 82 | ♠Ekn2♥862♦K843♣K74 | ♠K86♥10943♦EDkn9♣53 | ♠Ekn2♥862♦K843♣K74 | 320 | 54,42 | 320 |
22 | 3♦x | N | –1 | ♣4 | -100 | 6 | 21 | 21 | ♠kn6♥ED♦EDkn863♣EK3 | ♠84♥Kkn987♦7♣kn10982 | ♠kn6♥ED♦EDkn863♣EK3 | 326 | 52,92 | 326 |
Rond 12, som Ö-V, mot Ingela Wanglöf - Lena Holmlund | Rond 12, som Ö-V, mot Ingela Wanglöf - Lena Holmlund |
23 | 5♦ | V | –1 | ♦3 | 100 | 7 | 25 | 25 | ♠kn72♥kn97♦D742♣EK5 | ♠E1063♥K1032♦EK1095♣- | ♠kn72♥kn97♦D742♣EK5 | 333 | 51,71 | 333 |
24 | 3♠ | V | +3 | ♣E | -230 | 26 | 93 | 93 | ♠K98♥kn4♦D9♣KD10832 | ♠E107652♥E95♦2♣754 | ♠K98♥kn4♦D9♣KD10832 | 359 | 53,42 | 359 |
Rond 13, som Ö-V, mot Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist | Rond 13, som Ö-V, mot Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist |
25 | 2♠ | V | = | ♦5 | -110 | 15 | 54 | 54 | ♠9♥K543♦E8763♣kn42 | ♠E108752♥D8♦K10♣K105 | ♠9♥K543♦E8763♣kn42 | 374 | 53,43 | 374 |
26 | 2♠ | N | = | ♥8 | 110 | 6 | 21 | 21 | ♠K92♥D10853♦ED63♣kn | ♠107♥K942♦K82♣D1065 | ♠K92♥D10853♦ED63♣kn | 380 | 52,20 | 380 |
Rond 14, som Ö-V, mot Claes Bühler - Kerstin Sjölund | Rond 14, som Ö-V, mot Claes Bühler - Kerstin Sjölund |
27 | 4♠ | V | +2 | ♥3 | -480 | 12 | 43 | 43 | ♠Ekn1063♥4♦KDkn754♣2 | ♠KD842♥Dkn982♦-♣E105 | ♠Ekn1063♥4♦KDkn754♣2 | 392 | 51,85 | 392 |
28 | 3♠ | V | –1 | ♦8 | 50 | 11 | 39 | 39 | ♠K1053♥95♦KD1032♣62 | ♠EDkn96♥kn842♦5♣K75 | ♠K1053♥95♦KD1032♣62 | 403 | 51,40 | 403 |
Rond 15, som Ö-V, mot Marianne Fahlström - Stig-Åke Bonde | Rond 15, som Ö-V, mot Marianne Fahlström - Stig-Åke Bonde |
29 | 4♥ | N | = | ♣9 | 620 | 20 | 71 | 71 | ♠D8♥543♦1065♣98532 | ♠1074♥D106♦kn3♣EKkn107 | ♠D8♥543♦1065♣98532 | 423 | 52,09 | 423 |
30 | 4♠ | S | –2 | ♥E | -100 | 28 | 100 | 100 | ♠kn1085♥D10542♦106♣52 | ♠93♥EKkn963♦Dkn4♣K8 | ♠kn1085♥D10542♦106♣52 | 451 | 53,69 | 451 |
Rond 16, som Ö-V, mot Ann-Marie Östgård - Knut Östgård | Rond 16, som Ö-V, mot Ann-Marie Östgård - Knut Östgård |
31 | 4♠ | Ö | +1 | ♥2 | -450 | 10 | 36 | 36 | ♠EKkn10984♥1054♦8♣E3 | ♠763♥Dkn♦EKkn102♣KD6 | ♠EKkn10984♥1054♦8♣E3 | 461 | 53,11 | 461 |
32 | 3♥ | Ö | = | ♦E | -140 | 20 | 71 | 71 | ♠EK2♥E1097653♦94♣5 | ♠kn54♥kn4♦Kkn53♣Dkn109 | ♠EK2♥E1097653♦94♣5 | 481 | 53,68 | 481 |
Rond 17, som Ö-V, mot Anne Leppänen - Stig Särnholm | Rond 17, som Ö-V, mot Anne Leppänen - Stig Särnholm |
33 | 1♦ | N | +3 | ♠kn | 130 | 6 | 21 | 21 | ♠kn10943♥K543♦E108♣10 | ♠D82♥Dkn987♦D2♣D53 | ♠kn10943♥K543♦E108♣10 | 487 | 52,71 | 487 |
34 | 4♥ | V | –1 | ♠10 | 50 | 4 | 14 | 14 | ♠Dkn9654♥kn963♦9♣K9 | ♠E8♥KD52♦K108754♣E | ♠Dkn9654♥kn963♦9♣K9 | 491 | 51,58 | 491 |
Rond 18, som Ö-V, mot Ronny Terbrant - Christina Petrelius Larsson | Rond 18, som Ö-V, mot Ronny Terbrant - Christina Petrelius Larsson |
35 | 2♥ | V | = | ♦K | -110 | 16 | 57 | 57 | ♠D732♥kn98♦654♣E52 | ♠E5♥KD742♦E873♣kn4 | ♠D732♥kn98♦654♣E52 | 507 | 51,73 | 507 |
36 | 4♥ | N | –1 | ♠2 | -100 | 13 | 46 | 46 | ♠2♥E764♦843♣E10952 | ♠E107543♥-♦D10976♣D8 | ♠2♥E764♦843♣E10952 | 520 | 51,59 | 520 |
Rond 19, som Ö-V, mot Ulf Lokrantz - Bengt Johansson | Rond 19, som Ö-V, mot Ulf Lokrantz - Bengt Johansson |
37 | 4♥ | N | = | ♣6 | 620 | 10 | 36 | 36 | ♠Kkn94♥K52♦10963♣63 | ♠D8765♥9♦KD72♣974 | ♠Kkn94♥K52♦10963♣63 | 530 | 51,16 | 530 |
38 | 3NT | V | = | ♠5 | -600 | 22 | 79 | 79 | ♠ED63♥ED2♦10863♣106 | ♠742♥kn109♦KD52♣EKkn | ♠ED63♥ED2♦10863♣106 | 552 | 51,88 | 552 |
Rond 20, som N-S, mot Ingbritt Lansenfeldt - Marita Hallberg | Rond 20, som N-S, mot Ingbritt Lansenfeldt - Marita Hallberg |
39 | 2♦ | V | +3 | ♣E | -150 | 23 | 82 | 82 | ♠Dkn1043♥D52♦K93♣E3 | ♠5♥kn9864♦542♣10985 | ♠Dkn1043♥D52♦K93♣E3 | 575 | 52,66 | 575 |
40 | 3NT | S | +2 | ♠2 | 460 | 26 | 93 | 93 | ♠E973♥E105♦108♣E1092 | ♠K105♥kn8♦KD6♣Kkn876 | ♠E973♥E105♦108♣E1092 | 601 | 53,66 | 601 |
Rond 21, som N-S, mot Alf Falk - Berit Falk | Rond 21, som N-S, mot Alf Falk - Berit Falk |
41 | 4♠ | S | +1 | ♦8 | 450 | 10 | 36 | 36 | ♠8632♥EK976♦1092♣kn | ♠KDkn105♥D5♦Ekn♣ED108 | ♠8632♥EK976♦1092♣kn | 611 | 53,22 | 611 |
42 | 3NT | V | –2 | ♥9 | 200 | 27 | 96 | 96 | ♠K10♥KD986♦D105♣D62 | ♠D732♥7532♦E3♣843 | ♠K10♥KD986♦D105♣D62 | 638 | 54,25 | 638 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior