SM Par Veteran

Information

Program och resultat

Söndag 28 juli

DatumDagTidHändelse
28 juli
Sön
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-18:45
Omgång 3

Måndag 29 juli

DatumDagTidHändelse
29 juli
Mån
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:15
Omgång 5
15:00
Prisutdelning

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 10 1,11 1 1,11 1
Dalarna 8 0,89 1 0,89 1
Gotland 10 1,11 1 1,11 1
Gävle 9 1,00 1 1,00 1
Göteborg 18 1,99 2 1,99 2
Halland 15 1,66 2 1,66 2
Jämtland 5 0,55 1 0,55 1
Jönköping 16 1,77 2 1,77 2
Medelpad 18 1,99 2 1,99 2
Mälardalen 17 1,88 2 1,88 2
Norrbotten 9 1,00 1 1,00 1
Skåne 12 1,33 2 1,33 1
Stockholm 51 5,64 6 5,64 6
Sydöstra 22 2,43 3 2,43 2
Uppland 19 2,10 2 2,10 2
Värmland 18 1,99 2 1,99 2
Vä-botten 41 4,54 2 4,54 5
Västergöt 81 8,96 9 8,96 9
Ångerman 11 1,22 1 1,22 1
Örebro 12 1,33 1 1,33 1
Östra Mel 59 6,53 7 6,53 6
Totalt 462 52 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Veteran

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Henrik Wegnelius Björn Wenneberg Ja
2 Bohuslän Thomas Axenbratt Kent Karlsson Ja
3 Dalarna Johan B. Lisra Leif Ronnersjö Ja
4 Gotland Jan-Olof Henriksson Tommy Elingmark Ja
5 Gävle Lars Ericson Bo Ericson Ja
6 Göteborg Pär Ljungquist Vivianne Norling Ja
7 Göteborg Stefan Åsgården Ingemar Assarsjö Ja
8 Halland Peter Krug Anders Norin Ja
9 Halland Svante Ahlberg Jan Nilsson Ja
10 Jämtland Jöns Johansson Sven-Erik Hallkvist Ja
11 Jönköping Rose-Marie Jarl Bo Gisslander Ja
12 Jönköping Gunilla Åhlander Sven Karlsson Ja
13 Medelpad Mats Åsenlund Lennart Bylund Ja
14 Medelpad Eva Engström Kerstin Engström Ja
15 Mälardalen Elisabeth Stanley John-Erik Hörnfeldt Ja
16 Mälardalen Rainer Trapp Åsa Andersson Ja
17 Norrbotten Lars-Ingvar Norberg Torgny Nilsson Nej
18 Skåne Christer Holst Sune Andersson Ja
19 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
20 Stockholm Lars Goldberg Ullabritt Goldberg Ja
21 Stockholm Lennart Rehle Lars Hammar Ja
22 Stockholm Per Clarin Torbjörn Gustavsson Ja
23 Stockholm Pär Ol-Mårs Gunnar Andersson Ja
24 Stockholm Krister Persson Vivian Ås Ja
25 Stockholm Tora Philip Ulf Nehlin Ja
26 Sydöstra Tomas Blomster Leif Freij Ja
27 Sydöstra Johan Singvall Peter Alm Nej
28 Sydöstra Gabor Barath Tomas Gustavsson Ja
29 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Ja
30 Uppland Håkan Lindh Mikael Fahlander Ja
31 Värmland Georg Bryntze Anders Lindbäck Ja
32 Värmland Anders Lindström Kenneth Hallgren Ja
33 Vä-botten Urban Finnsson Bengt-Göran Olofsson Ja
34 Vä-botten Berith Finnsson Tommy Linder Ja
35 Västergöt Göte Berntsson Göran Selldén Ja
36 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Ja
37 Västergöt Gunder Persson Bengt Lindblom Ja
38 Västergöt Bengt Johansson Ulf Lokrantz Ja
39 Västergöt Sten Öman Hans Brolin Ja
40 Västergöt Sven Lindell Alice Lindell Ja
41 Västergöt Åke Bergman Rolf Billström Ja
42 Västergöt Henry Alfredsson Ann-Kristin Hultgren Ja
43 Västergöt Roger Persson Ylva Källqvist Ja
44 Ångerman Torsten Victorin Anders Eriksson Ja
45 Örebro Ulf Riddarström Bo Stanley Ja
46 Östra Mel Staffan Rockler Lars-Eije Svensson Ja
47 Östra Mel Viveca Rappe Jan-Erik Thomasson Ja
48 Östra Mel Per-Inge Helmertz Arne Jordestedt Ja
49 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Ja
50 Östra Mel Peter Hansson Christer Pettersson Ja
51 Östra Mel Bo Lind Paul Lundin Ja
52 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Ja

Ranking i SM Par Veteran

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Henrik Wegnelius Björn Wenneberg Ja
2 Västergöt Göte Berntsson Göran Selldén Ja
3 Vä-botten Urban Finnsson Bengt-Göran Olofsson Ja
4 Stockholm Pär Ol-Mårs Gunnar Andersson Ja
5 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
6 Stockholm Lennart Rehle Lars Hammar Ja
7 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Ja
8 Östra Mel Viveca Rappe Jan-Erik Thomasson Ja
9 Jämtland Jöns Johansson Sven-Erik Hallkvist Ja
10 Bohuslän Thomas Axenbratt Kent Karlsson Ja
11 Stockholm Lars Goldberg Ullabritt Goldberg Ja
12 Östra Mel Per-Inge Helmertz Arne Jordestedt Ja
13 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Ja
14 Göteborg Stefan Åsgården Ingemar Assarsjö Ja
15 Vä-botten Berith Finnsson Tommy Linder Ja
16 Gävle Lars Ericson Bo Ericson Ja
17 Stockholm Per Clarin Torbjörn Gustavsson Ja
18 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Ja
19 Gotland Jan-Olof Henriksson Tommy Elingmark Ja
20 Sydöstra Gabor Barath Tomas Gustavsson Ja
21 Stockholm Tora Philip Ulf Nehlin Ja
22 Värmland Anders Lindström Kenneth Hallgren Ja
23 Medelpad Mats Åsenlund Lennart Bylund Ja
24 Göteborg Pär Ljungquist Vivianne Norling Ja
25 Mälardalen Elisabeth Stanley John-Erik Hörnfeldt Ja
26 Halland Peter Krug Anders Norin Ja
27 Halland Svante Ahlberg Jan Nilsson Ja
28 Jönköping Rose-Marie Jarl Bo Gisslander Ja
29 Västergöt Sten Öman Hans Brolin Ja
30 Östra Mel Bo Lind Paul Lundin Ja
31 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Ja
32 Uppland Håkan Lindh Mikael Fahlander Ja
33 Stockholm Krister Persson Vivian Ås Ja
34 Östra Mel Peter Hansson Christer Pettersson Ja
35 Sydöstra Tomas Blomster Leif Freij Ja
36 Mälardalen Rainer Trapp Åsa Andersson Ja
37 Sydöstra Johan Singvall Peter Alm Nej
38 Västergöt Gunder Persson Bengt Lindblom Ja
39 Östra Mel Staffan Rockler Lars-Eije Svensson Ja
40 Skåne Christer Holst Sune Andersson Ja
41 Västergöt Bengt Johansson Ulf Lokrantz Ja
42 Värmland Georg Bryntze Anders Lindbäck Ja
43 Dalarna Johan B. Lisra Leif Ronnersjö Ja
44 Jönköping Gunilla Åhlander Sven Karlsson Ja
45 Ångerman Torsten Victorin Anders Eriksson Ja
46 Västergöt Sven Lindell Alice Lindell Ja
47 Örebro Ulf Riddarström Bo Stanley Ja
48 Västergöt Henry Alfredsson Ann-Kristin Hultgren Ja
49 Medelpad Eva Engström Kerstin Engström Ja
50 Västergöt Åke Bergman Rolf Billström Ja
51 Norrbotten Lars-Ingvar Norberg Torgny Nilsson Nej
52 Västergöt Roger Persson Ylva Källqvist Ja

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

På lördagen avgjordes 2023 års SM Par final för veteraner.

På måndagen avgjordes 2022 års SM Par final för veteraner.

Kalle Aldeborg och Kent Karlsson från Uddevalla BF toppade resultatlistan när man satte sig till bords för den andra dagens spel.

Efter 102 brickor söndag-måndag bärgades guldet slutligen av Benny Olsson - Roger Nyman, Skövde BA/Hunnebostrand-Kungshamns BK, klart före silvermedaljörerna, klubbkompisarna Arne Jordestedt - Tommy Svensson.

På lördagen avgjordes 2019 års SM Par final för veteraner.
Göteborgsparet Göran Selldén - Göte Berntsson gick in till andra dagens spel i ledning.

På lördagen avgjordes 2018 års SM Par final för Veteraner.

På lördagen avgjordes 2017 års SM Par final för Veteraner.

Det blev till slut en väldigt jämn tävling där det med fyra brickor kvar att spela var en öppen fight om medaljerna bland de tre främsta paren.

På lördagen avgjordes 2016 års SM Par final för Veteraner.

På lördagen avgjordes 2015 års SM Par final för Veteraner.
Det blev en mycket jämn tävling där de främsta växeldrog i täten under de sista brickorna.

 1:a ... Tommy Svensson och Leif Andréasson, Kungshamns BK

På lördagen avgjordes 2014 års SM Par final för Veteraner. Efter 102 spelade brickor stod det klart att Leif Andréasson och Tommy Svensson från Kungshamns BK fick hänga guldmedaljerna kring halsen detta år.

Samarbetspartners