SM Par Dam

Information

Program och resultat

Fredag 26 juli

DatumDagTidHändelse
26 juli
Fre
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-18:45
Omgång 3

Lördag 27 juli

DatumDagTidHändelse
27 juli
Lör
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:15
Omgång 5
15:00
Prisutdelning

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 8 1,19 1 1,19 1
Dalarna 15 2,23 2 2,23 2
Gotland 11 1,64 2 1,64 2
Gävle 16 2,38 2 2,38 2
Göteborg 20 2,97 3 2,97 3
Halland 19 2,83 3 2,83 3
Jämtland 9 1,34 1 1,34 1
Jönköping 17 2,53 3 2,53 3
Medelpad 13 1,93 2 1,93 2
Mälardalen 11 1,64 2 1,64 2
Norrbotten 12 1,78 2 1,78 2
Skåne 12 1,78 2 1,78 2
Stockholm 17 2,53 2 2,53 2
Sydöstra 16 2,38 2 2,38 2
Uppland 14 2,08 2 2,08 2
Värmland 14 2,08 2 2,08 2
Vä-botten 10 1,49 1 1,49 1
Västergöt 41 6,10 6 6,10 6
Ångerman 12 1,78 2 1,78 2
Örebro 12 1,78 2 1,78 2
Östra Mel 44 6,54 7 6,54 7
Totalt 344 52 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Dam

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Mari Lindblom Sofia Ryman Ja
2 Bohuslän Elin Hognert Carina Halvorsen Ja
3 Dalarna Margot Sivelind Sara Asplund Sivelind Ja
4 Dalarna Britt-Marie Gallon Kaija Laitinen Ja
5 Gotland Eva-Marie Elingmark Ulrika Forsberg Ja
6 Gotland Tin Budin Carin Bilar Nyberg Ja
7 Gävle Annika Bengtzon Christina Moberg Ja
8 Gävle Vera Enbarr Britt-Marie Selinder Ja
9 Göteborg Marianne Fagerby Agneta Persson Ja
10 Göteborg Anne Leppänen Inga Elgquist Ja
11 Göteborg Leah Erikson Sara Boo Ja
12 Halland Marian Svensson Gunilla Braunstein Ja
13 Halland Britt-Marie Warborn Agneta Svenberg Ja
14 Halland Elisabeth Olsson Monica Hedsköld Ja
15 Jämtland Carina Hallkvist Carina Sjöblom Ja
16 Jönköping Katarina Johansson Stina Lysebring Ja
17 Jönköping Gunilla Åhlander Rose-Marie Jarl Ja
18 Jönköping Karin Inger Annika Sehlstedt Ja
19 Medelpad Anna-Mari Öhlén Emma Sundström Ja
20 Medelpad Elisabeth Jonasson Louise Edholm Ja
21 Mälardalen Eva Czajkowski Maria Grön Ja
22 Mälardalen Åsa Andersson Elisabeth Stanley Ja
23 Norrbotten Ingrid Enberg Lisa Bergqvist Ja
24 Norrbotten Emma Karlsson Åsa Jonsson Ja
25 Skåne Eva Andersson Hanna Lewandowski Ja
26 Skåne Tatyana Trendafilova Patricia Kronbäck Ja
27 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Ja
28 Stockholm Peggy Nyholm Eva Gunnarsson Ja
29 Sydöstra Marie Johansson Julia Borg Ja
30 Sydöstra Agneta Svahn Pia Olofsson Ja
31 Uppland Jenny Evelius-Nohrén Ylva Karlsson-Uisk Ja
32 Uppland Helena Strömberg Sara Olofsson Ja
33 Värmland Seija Kärkkäinen Tina Elfstedt Ja
34 Värmland Berith Abrahamsson Ylva Abrahamsson Ja
35 Vä-botten Ann-Charlotte Nilsson Tina Andersson Ja
36 Västergöt Ann-Sofie Axelsson Annika Sandberg Ja
37 Västergöt Lena Johansson Ylva Pyykkö Ja
38 Västergöt Linda Sandberg Gullvi Högberg Ja
39 Västergöt Mia Kjellgren Maria Törnblad Ja
40 Västergöt Eva Häggström Karin Arvidsson Ja
41 Västergöt Ann Ohlsson Alice Lindell Ja
42 Ångerman Mariell Dahlin Darebro Karin Sundlöf Ja
43 Ångerman Vera Moberg Eva Andersson Ja
44 Örebro Therése Andersson Annika Forsberg Ja
45 Örebro Maria Grönkvist Catharina Ahlesved Ja
46 Östra Mel Charlotta Jönsson Eva Fremner Ja
47 Östra Mel Kristina Holgersson Else-Britt Lindblom Ja
48 Östra Mel Viveca Rappe Märta Eggerot Ja
49 Östra Mel Gun-Britt Rindstål Lena Lundqvist Ja
50 Östra Mel Susanne Hammar Britt Hellstrand Ja
51 Östra Mel Anna Björling Maria Klingspor Ja
52 Östra Mel Marie Åfors Harriet Philipson Ja

Ranking i SM Par Dam

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Örebro Maria Grönkvist Catharina Ahlesved Ja
2 Skåne Tatyana Trendafilova Patricia Kronbäck Ja
3 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Ja
4 Sydöstra Marie Johansson Julia Borg Ja
5 Västergöt Lena Johansson Ylva Pyykkö Ja
6 Dalarna Margot Sivelind Sara Asplund Sivelind Ja
7 Jämtland Carina Hallkvist Carina Sjöblom Ja
8 Halland Britt-Marie Warborn Agneta Svenberg Ja
9 Direktkval Mari Lindblom Sofia Ryman Ja
10 Stockholm Peggy Nyholm Eva Gunnarsson Ja
11 Uppland Helena Strömberg Sara Olofsson Ja
12 Sydöstra Agneta Svahn Pia Olofsson Ja
13 Norrbotten Emma Karlsson Åsa Jonsson Ja
14 Östra Mel Gun-Britt Rindstål Lena Lundqvist Ja
15 Västergöt Linda Sandberg Gullvi Högberg Ja
16 Mälardalen Åsa Andersson Elisabeth Stanley Ja
17 Örebro Therése Andersson Annika Forsberg Ja
18 Östra Mel Charlotta Jönsson Eva Fremner Ja
19 Uppland Jenny Evelius-Nohrén Ylva Karlsson-Uisk Ja
20 Halland Elisabeth Olsson Monica Hedsköld Ja
21 Gotland Eva-Marie Elingmark Ulrika Forsberg Ja
22 Östra Mel Viveca Rappe Märta Eggerot Ja
23 Östra Mel Marie Åfors Harriet Philipson Ja
24 Norrbotten Ingrid Enberg Lisa Bergqvist Ja
25 Jönköping Gunilla Åhlander Rose-Marie Jarl Ja
26 Värmland Berith Abrahamsson Ylva Abrahamsson Ja
27 Vä-botten Ann-Charlotte Nilsson Tina Andersson Ja
28 Bohuslän Elin Hognert Carina Halvorsen Ja
29 Gotland Tin Budin Carin Bilar Nyberg Ja
30 Mälardalen Eva Czajkowski Maria Grön Ja
31 Medelpad Anna-Mari Öhlén Emma Sundström Ja
32 Östra Mel Susanne Hammar Britt Hellstrand Ja
33 Göteborg Leah Erikson Sara Boo Ja
34 Östra Mel Anna Björling Maria Klingspor Ja
35 Jönköping Katarina Johansson Stina Lysebring Ja
36 Västergöt Ann-Sofie Axelsson Annika Sandberg Ja
37 Medelpad Elisabeth Jonasson Louise Edholm Ja
38 Skåne Eva Andersson Hanna Lewandowski Ja
39 Ångerman Mariell Dahlin Darebro Karin Sundlöf Ja
40 Värmland Seija Kärkkäinen Tina Elfstedt Ja
41 Västergöt Ann Ohlsson Alice Lindell Ja
42 Göteborg Marianne Fagerby Agneta Persson Ja
43 Västergöt Mia Kjellgren Maria Törnblad Ja
44 Halland Marian Svensson Gunilla Braunstein Ja
45 Dalarna Britt-Marie Gallon Kaija Laitinen Ja
46 Gävle Vera Enbarr Britt-Marie Selinder Ja
47 Gävle Annika Bengtzon Christina Moberg Ja
48 Göteborg Anne Leppänen Inga Elgquist Ja
49 Ångerman Vera Moberg Eva Andersson Ja
50 Västergöt Eva Häggström Karin Arvidsson Ja
51 Östra Mel Kristina Holgersson Else-Britt Lindblom Ja
52 Jönköping Karin Inger Annika Sehlstedt Ja

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

På måndagen avgjordes 2023 års SM Par Dam.

På lördagen avgjordes 2022 års SM Par Dam.
Efter två dagars spel med totalt 102 spelade brickor kan Ylva Pyykkö, BK Centrum och Lena Johansson, Ulricehamns BK titulera sig Svenska Mästare i SM Par för damer.

Precis som det brukar blev det en jämn tävling när SM Par för damer skulle avgöras.

Precis som det brukar blev det en jämn tävling när SM Par för damer skulle avgöras.

Det blev en gastkramande avslutning på årets damfinal där Malin Helin och Christina Ahl gjorde sitt bästa för att komma i kapp ledande Maria Grönkvist och Catharina Ahlesved.

Det blev en mycket spännande avslutning på årets damfinal där paren i topp växlade i ledning.

Det blev en spännande avslutning på årets damfinal där Ann-Sofie Axelsson och Annika Sandberg från Skövde BA spurtade bäst. De drog ifrån på slutet och får nu hänga guldmedaljerna runt halsen och titulera sig svenska mästare 2015.

1:a ... Pia Andersson och Lena Johansson, BK Everfresh/Vårgårda BS

På måndagen avgjordes 2014 års SM Par för damer.
Efter en spännande avslutning vann Pia Andersson, BK Everfresh och Lena Johansson, Vårgårda BS.

Samarbetspartners