Nygammalt 2023/2024 Omg 5(5) - En halländsk simultantävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
11 | 274,4 | 52,77 | Bert Oscarsson - Birger Johansson | Bert Oscarsson Birger Johansson | 17,4 | BK Albrekts | BK Albrekts |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 5, som Ö-V, mot Torleif Hägg - Leo Echardt | Rond 5, som Ö-V, mot Torleif Hägg - Leo Echardt |
1 | 3♣ | Ö | +1 | ♠6 | -130 | 2 | 8 | 8 | ♠43♥E1064♦KD♣E10753 | ♠EKD98♥52♦kn102♣kn92 | ♠43♥E1064♦KD♣E10753 | 2 | 7,69 | 2 |
2 | 2♣ | V | +1 | ♦4 | -110 | 8 | 31 | 31 | ♠D986♥ED972♦76♣84 | ♠E32♥-♦Dkn92♣EKkn652 | ♠D986♥ED972♦76♣84 | 10 | 19,23 | 10 |
3 | 4♠ | S | +1 | ♦4 | 450 | 4 | 15 | 15 | ♠D832♥kn974♦93♣D95 | ♠-♥853♦K10854♣E10876 | ♠D832♥kn974♦93♣D95 | 14 | 17,95 | 14 |
Rond 4, som Ö-V, mot Gunnel Lycén - Annika Levin | Rond 4, som Ö-V, mot Gunnel Lycén - Annika Levin |
4 | 4♠ | Ö | +2 | ♦E | -680 | 9 | 35 | 35 | ♠EKkn94♥kn♦73♣K7632 | ♠D1083♥EK1054♦8♣ED4 | ♠EKkn94♥kn♦73♣K7632 | 23 | 22,12 | 23 |
5 | 2♠ | S | +4 | ♣2 | 230 | 23 | 88 | 88 | ♠10862♥D72♦653♣974 | ♠7♥E1085♦9874♣Kkn102 | ♠10862♥D72♦653♣974 | 46 | 35,38 | 46 |
6 | 4♥ | S | = | ♦2 | 420 | 20 | 77 | 77 | ♠E972♥2♦64♣Kkn10843 | ♠K1085♥K4♦Kkn732♣62 | ♠E972♥2♦64♣Kkn10843 | 66 | 42,31 | 66 |
Rond 3, som Ö-V, mot Erling Ohlsson - Elina Segermalm | Rond 3, som Ö-V, mot Erling Ohlsson - Elina Segermalm |
7 | 1NT | N | +3 | ♠9 | 180 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn9864♥Ekn♦42♣kn82 | ♠D103♥KD864♦K76♣96 | ♠Ekn9864♥Ekn♦42♣kn82 | 66 | 36,26 | 66 |
8 | 4♥ | N | –2 | ♠4 | -100 | 14 | 54 | 54 | ♠K643♥D3♦ED9♣Dkn84 | ♠Ekn♥875♦kn654♣E932 | ♠K643♥D3♦ED9♣Dkn84 | 80 | 38,46 | 80 |
9 | 2♣ | N | +1 | ♥3 | 110 | 5 | 19 | 19 | ♠1097♥D7653♦kn1083♣10 | ♠KD42♥E104♦95♣EDkn9 | ♠1097♥D7653♦kn1083♣10 | 85 | 36,32 | 85 |
Rond 1, som N-S, mot Britt-Marie Warborn - Anna-Lena Sjöstedt | Rond 1, som N-S, mot Britt-Marie Warborn - Anna-Lena Sjöstedt |
10 | 3♥ | V | = | ♥9 | -140 | 6 | 23 | 23 | ♠D82♥9♦EK84♣ED982 | ♠kn3♥8543♦D7532♣K4 | ♠D82♥9♦EK84♣ED982 | 91 | 35,00 | 91 |
11 | 2♠ | S | +2 | ♥E | 170 | 20 | 77 | 77 | ♠1075♥KDkn5♦1076♣E43 | ♠EKDkn94♥94♦D5♣1087 | ♠1075♥KDkn5♦1076♣E43 | 111 | 38,81 | 111 |
12 | 3♠ | S | = | ♥7 | 140 | 24 | 92 | 92 | ♠E105♥1043♦ED42♣862 | ♠KDkn84♥kn92♦kn953♣7 | ♠E105♥1043♦ED42♣862 | 135 | 43,27 | 135 |
Rond 6, som N-S, mot Olof Helmersson - Mårten Sjöstedt | Rond 6, som N-S, mot Olof Helmersson - Mårten Sjöstedt |
13 | 3NT | S | +1 | ♣E | 630 | 26 | 100 | 100 | ♠10♥kn1074♦EK964♣kn43 | ♠K972♥EK9♦Dkn73♣D10 | ♠10♥kn1074♦EK964♣kn43 | 161 | 47,63 | 161 |
14 | 2♦ | Ö | +2 | ♣2 | -130 | 8 | 31 | 31 | ♠D5♥D3♦K97♣Kkn9643 | ♠E873♥E742♦3♣D752 | ♠D5♥D3♦K97♣Kkn9643 | 169 | 46,43 | 169 |
15 | 3NT | S | +2 | ♦10 | 660 | 24 | 92 | 92 | ♠654♥kn9532♦8♣KDkn2 | ♠Ekn1087♥E♦Ekn94♣E105 | ♠654♥kn9532♦8♣KDkn2 | 193 | 49,49 | 193 |
Rond 7, som Ö-V, mot Per Sintorn - Agneta Johansson | Rond 7, som Ö-V, mot Per Sintorn - Agneta Johansson |
16 | 3NT | N | +2 | ♥6 | 460 | 4 | 15 | 15 | ♠D54♥963♦K962♣D43 | ♠762♥E102♦D1084♣1092 | ♠D54♥963♦K962♣D43 | 197 | 47,36 | 197 |
17 | 2♠ | S | +1 | ♥2 | 140 | 14 | 54 | 54 | ♠10542♥86♦EK43♣kn53 | ♠6♥Kkn10542♦kn♣D10987 | ♠10542♥86♦EK43♣kn53 | 211 | 47,74 | 211 |
18 | 4♥x | Ö | +2 | ♣6 | -790 | 24 | 92 | 92 | ♠E109♥109753♦EK109♣9 | ♠Dkn4♥EKD862♦kn7♣Dkn | ♠E109♥109753♦EK109♣9 | 235 | 50,21 | 235 |
Rond 2, som N-S, mot Roger Hedsköld - Lowe Lundgren | Rond 2, som N-S, mot Roger Hedsköld - Lowe Lundgren |
19 | 1NT | N | +1 | ♠4 | 120 | 19 | 73 | 73 | ♠KD♥E985♦K864♣E107 | ♠105♥62♦ED1093♣9832 | ♠KD♥E985♦K864♣E107 | 254 | 51,42 | 254 |
20 | 3NT | Ö | +2 | ♦5 | -660 | 3 | 12 | 12 | ♠1095♥kn632♦Ekn3♣kn85 | ♠Ekn73♥104♦D9875♣42 | ♠1095♥kn632♦Ekn3♣kn85 | 257 | 49,42 | 257 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior