Öppna KM-individuellt
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
6 | 322 | 54,76 | Jan-Olof Hegethorn | Jan-Olof Hegethorn | BK S:t Erik | BK S:t Erik |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Åke Jungdalen, mot Andreas Abragi - Jesper Rundin | Rond 1, som Syd, med Åke Jungdalen, mot Andreas Abragi - Jesper Rundin |
1 | 6♥x | V | –2 | ♠2 | 300 | 14 | 100 | 100 | ♠EDkn10943♥3♦E♣kn976 | ♠2♥6♦10964♣D1085432 | ♠EDkn10943♥3♦E♣kn976 | 14 | 100,0 | 14 |
2 | 4♠ | Ö | +1 | ♠7 | -450 | 6 | 43 | 43 | ♠7♥Kkn954♦ED843♣ED | ♠654♥ED106♦kn1072♣kn8 | ♠7♥Kkn954♦ED843♣ED | 20 | 71,43 | 20 |
3 | 4NT | N | +1 | ♠5 | 460 | 8 | 57 | 57 | ♠7♥EK10764♦E875♣102 | ♠Kkn2♥852♦KD2♣ED93 | ♠7♥EK10764♦E875♣102 | 28 | 66,67 | 28 |
Rond 2, som Öst, med Ellis Wohlner, mot Lennart Eriksson - Peter Flodqvist | Rond 2, som Öst, med Ellis Wohlner, mot Lennart Eriksson - Peter Flodqvist |
4 | 2NT | N | = | ♥6 | 120 | 5 | 36 | 36 | ♠973♥64♦842♣D9742 | ♠EDkn5♥9532♦K1075♣K | ♠973♥64♦842♣D9742 | 33 | 58,93 | 33 |
5 | 3NT | V | = | ♠8 | -400 | 1 | 7 | 7 | ♠9♥ED♦10764♣EK8762 | ♠KD32♥Kkn1097♦Ekn8♣10 | ♠9♥ED♦10764♣EK8762 | 34 | 48,57 | 34 |
6 | 2♦x | N | –1 | ♣K | -100 | 6 | 43 | 43 | ♠K832♥E94♦kn7♣EK107 | ♠E95♥K65♦1064♣kn985 | ♠K832♥E94♦kn7♣EK107 | 40 | 47,62 | 40 |
Rond 3, som Nord, med Inga Wästeby, mot Hans Jitelius - Jeanette Josefsson | Rond 3, som Nord, med Inga Wästeby, mot Hans Jitelius - Jeanette Josefsson |
7 | 4♥ | Ö | +1 | ♠E | -650 | 3 | 21 | 21 | ♠Kkn765♥kn85♦83♣1042 | ♠E98♥632♦652♣E763 | ♠Kkn765♥kn85♦83♣1042 | 43 | 43,88 | 43 |
8 | 4♣ | V | –2 | ♥E | 100 | 13 | 93 | 93 | ♠1063♥EKkn96♦Kkn10♣98 | ♠K8542♥1054♦E85♣kn7 | ♠1063♥EKkn96♦Kkn10♣98 | 56 | 50,00 | 56 |
9 | 1NT | S | = | ♣2 | 90 | 2 | 14 | 14 | ♠D953♥Kkn105♦K652♣E | ♠K10♥9♦E109873♣10743 | ♠D953♥Kkn105♦K652♣E | 58 | 46,03 | 58 |
Rond 4, som Öst, med Eva Abragi, mot Karl Persson - Åke Jungdalen | Rond 4, som Öst, med Eva Abragi, mot Karl Persson - Åke Jungdalen |
10 | 1NT | V | +2 | ♥3 | -150 | 10 | 71 | 71 | ♠K975♥4♦1042♣EKD82 | ♠83♥Ekn1065♦E3♣9653 | ♠K975♥4♦1042♣EKD82 | 68 | 48,57 | 68 |
11 | 4♦ | N | –1 | ♣8 | -50 | 10 | 71 | 71 | ♠K1084♥Dkn102♦kn102♣83 | ♠kn972♥K954♦-♣EKD52 | ♠K1084♥Dkn102♦kn102♣83 | 78 | 50,65 | 78 |
12 | 1NT | S | +3 | ♠4 | 180 | 8 | 57 | 57 | ♠Kkn1085♥D104♦kn7♣854 | ♠D642♥EK86♦10864♣10 | ♠Kkn1085♥D104♦kn7♣854 | 86 | 51,19 | 86 |
Rond 5, som Nord, med Sten Svartling, mot Bengt Eklind - Ivar Lichtenstein | Rond 5, som Nord, med Sten Svartling, mot Bengt Eklind - Ivar Lichtenstein |
13 | 1NT | S | +1 | ♣3 | 120 | 13 | 93 | 93 | ♠94♥E942♦1073♣Kkn75 | ♠Kkn7♥D65♦KD654♣E10 | ♠94♥E942♦1073♣Kkn75 | 99 | 54,40 | 99 |
14 | 4♠ | S | +2 | ♥E | 480 | 7 | 50 | 50 | ♠kn1062♥-♦EK74♣E10732 | ♠ED754♥Dkn10♦kn103♣K8 | ♠kn1062♥-♦EK74♣E10732 | 106 | 54,08 | 106 |
15 | 4♥ | V | +1 | ♦kn | -450 | 0 | 0 | 0 | ♠kn83♥-♦kn10874♣108532 | ♠D6♥kn10764♦E95♣KD4 | ♠kn83♥-♦kn10874♣108532 | 106 | 50,48 | 106 |
Rond 6, som Öst, med Lennart Eriksson, mot Gudrun Dahlberg - Gijsbert van Liemt | Rond 6, som Öst, med Lennart Eriksson, mot Gudrun Dahlberg - Gijsbert van Liemt |
16 | 1NT | S | –1 | ♣10 | -50 | 9 | 64 | 64 | ♠85♥843♦E982♣Ekn84 | ♠Ekn103♥E972♦K5♣1096 | ♠85♥843♦E982♣Ekn84 | 115 | 51,34 | 115 |
17 | 4♠ | V | –1 | ♦D | 50 | 6 | 43 | 43 | ♠8♥Ekn72♦K103♣ED1087 | ♠EK1095432♥9865♦5♣- | ♠8♥Ekn72♦K103♣ED1087 | 121 | 50,84 | 121 |
18 | 2♠ | V | –1 | ♦D | 50 | 3 | 21 | 21 | ♠Ekn2♥KD94♦53♣D874 | ♠D106♥65♦E8762♣kn106 | ♠Ekn2♥KD94♦53♣D874 | 124 | 49,21 | 124 |
Rond 7, som Väst, med Hans Jitelius, mot Karl Persson - Eva Klingspor | Rond 7, som Väst, med Hans Jitelius, mot Karl Persson - Eva Klingspor |
19 | 2♠ | N | = | ♦5 | 110 | 2 | 14 | 14 | ♠102♥D63♦EKD64♣Dkn7 | ♠D983♥Ekn42♦5♣K1052 | ♠102♥D63♦EKD64♣Dkn7 | 126 | 47,37 | 126 |
20 | 1NT | V | +3 | ♥7 | -180 | 12 | 86 | 86 | ♠Kkn54♥K3♦K83♣ED92 | ♠E1092♥kn96♦752♣kn64 | ♠Kkn54♥K3♦K83♣ED92 | 138 | 49,29 | 138 |
21 | 4♠ | S | –2 | ♦8 | -200 | 14 | 100 | 100 | ♠D764♥532♦K985♣E2 | ♠kn9♥kn1084♦Ekn743♣kn9 | ♠D764♥532♦K985♣E2 | 152 | 51,70 | 152 |
Rond 8, som Väst, med Yvonne Dyrefors, mot Dick Everskog - Inga Wästeby | Rond 8, som Väst, med Yvonne Dyrefors, mot Dick Everskog - Inga Wästeby |
22 | 3♠ | S | = | ♥E | 140 | 7 | 50 | 50 | ♠74♥EK10862♦10♣Kkn64 | ♠10♥kn97♦D97643♣E75 | ♠74♥EK10862♦10♣Kkn64 | 159 | 51,62 | 159 |
23 | 3♣ | N | = | ♥4 | 110 | 10 | 71 | 71 | ♠KD10♥E732♦Dkn5♣Dkn3 | ♠654♥1064♦E32♣7542 | ♠KD10♥E732♦Dkn5♣Dkn3 | 169 | 52,48 | 169 |
24 | 4♠ | S | +3 | ♦8 | 510 | 4 | 29 | 29 | ♠kn6♥K106♦87643♣kn105 | ♠87♥kn9532♦KDkn♣D43 | ♠kn6♥K106♦87643♣kn105 | 173 | 51,49 | 173 |
Rond 9, som Syd, med Eva Wiklander, mot Fredrik Sandwall - Rolf Borg | Rond 9, som Syd, med Eva Wiklander, mot Fredrik Sandwall - Rolf Borg |
25 | 4♥ | S | –1 | ♠kn | -50 | 6 | 43 | 43 | ♠6♥K10943♦EKkn1085♣6 | ♠EK942♥E♦9♣E109854 | ♠6♥K10943♦EKkn1085♣6 | 179 | 51,14 | 179 |
26 | 1NT | Ö | +3 | ♦2 | -180 | 3 | 21 | 21 | ♠K5♥643♦ED92♣E952 | ♠983♥K952♦107♣K864 | ♠K5♥643♦ED92♣E952 | 182 | 50,00 | 182 |
27 | 5♣ | N | = | ♠6 | 400 | 6 | 43 | 43 | ♠43♥ED964♦D654♣86 | ♠E98♥8♦E♣KDkn107543 | ♠43♥ED964♦D654♣86 | 188 | 49,74 | 188 |
Rond 10, som Nord, med Fredrik Wahlberg, mot Dick Everskog - Matteo Nordqvist | Rond 10, som Nord, med Fredrik Wahlberg, mot Dick Everskog - Matteo Nordqvist |
28 | 2NT | V | +1 | ♠3 | -150 | 9 | 64 | 64 | ♠D432♥5♦kn732♣10863 | ♠EK♥K8632♦65♣kn972 | ♠D432♥5♦kn732♣10863 | 197 | 50,26 | 197 |
29 | 3♠ | S | = | ♦6 | 140 | 12 | 86 | 86 | ♠D983♥K9♦D83♣E983 | ♠kn742♥1054♦4♣KD1064 | ♠D983♥K9♦D83♣E983 | 209 | 51,48 | 209 |
30 | 5♠ | S | +1 | ♣D | 480 | 6 | 43 | 43 | ♠E3♥EKD62♦Ekn63♣95 | ♠Dkn10976♥-♦D1092♣E84 | ♠E3♥EKD62♦Ekn63♣95 | 215 | 51,19 | 215 |
Rond 11, som Nord, med Jesper Rundin, mot Ellis Wohlner - Anders Lindgren | Rond 11, som Nord, med Jesper Rundin, mot Ellis Wohlner - Anders Lindgren |
31 | 1NT | S | +1 | ♦10 | 120 | 10 | 71 | 71 | ♠Dkn43♥kn105♦K432♣Dkn | ♠E7♥K963♦Dkn98♣K98 | ♠Dkn43♥kn105♦K432♣Dkn | 225 | 51,84 | 225 |
32 | 2♥ | Ö | = | ♣E | -110 | 8 | 57 | 57 | ♠K♥kn762♦EK852♣kn72 | ♠9843♥103♦106♣EK986 | ♠K♥kn762♦EK852♣kn72 | 233 | 52,01 | 233 |
33 | 2NT | V | –2 | ♦3 | 100 | 9 | 64 | 64 | ♠kn4♥KD83♦1083♣E943 | ♠E1075♥kn♦KD962♣752 | ♠kn4♥KD83♦1083♣E943 | 242 | 52,38 | 242 |
Rond 12, som Syd, med Jan Larsson, mot Eva Wiklander - Maria Calissendorff | Rond 12, som Syd, med Jan Larsson, mot Eva Wiklander - Maria Calissendorff |
34 | 3NT | N | +3 | ♦3 | 690 | 12 | 86 | 86 | ♠EK5♥D3♦E2♣ED9862 | ♠76♥kn108♦KDkn5♣K754 | ♠EK5♥D3♦E2♣ED9862 | 254 | 53,36 | 254 |
35 | 2♠ | S | +2 | ♦E | 170 | 7 | 50 | 50 | ♠Ekn9652♥D752♦D7♣4 | ♠K107♥EK93♦92♣D973 | ♠Ekn9652♥D752♦D7♣4 | 261 | 53,27 | 261 |
36 | 1NT | Ö | = | ♦3 | -90 | 12 | 86 | 86 | ♠D42♥965♦Dkn32♣Kkn10 | ♠763♥E743♦K10♣D964 | ♠D42♥965♦Dkn32♣Kkn10 | 273 | 54,17 | 273 |
Rond 13, som Öst, med Maria Calissendorff, mot Anders Lindgren - Inga Wästeby | Rond 13, som Öst, med Maria Calissendorff, mot Anders Lindgren - Inga Wästeby |
37 | 2♠x | Ö | –2 | ♦E | 300 | 1 | 7 | 7 | ♠KD10753♥D9♦6♣kn1074 | ♠kn♥Kkn84♦10743♣K852 | ♠KD10753♥D9♦6♣kn1074 | 274 | 52,90 | 274 |
38 | 3♥ | Ö | –1 | ♠6 | 100 | 5 | 36 | 36 | ♠ED7♥K1042♦ED74♣K5 | ♠kn10832♥E75♦3♣kn1082 | ♠ED7♥K1042♦ED74♣K5 | 279 | 52,44 | 279 |
39 | 4♠ | N | –1 | ♣K | -100 | 9 | 64 | 64 | ♠85♥kn2♦K53♣KDkn1096 | ♠kn43♥E10864♦109742♣- | ♠85♥kn2♦K53♣KDkn1096 | 288 | 52,75 | 288 |
Rond 14, som Nord, med Bengt Eklind, mot Jeanette Josefsson - Ellis Wohlner | Rond 14, som Nord, med Bengt Eklind, mot Jeanette Josefsson - Ellis Wohlner |
40 | 4♥ | N | = | ♣6 | 420 | 10 | 71 | 71 | ♠852♥K932♦D♣Dkn1052 | ♠6♥EDkn107♦Kkn965♣K9 | ♠852♥K932♦D♣Dkn1052 | 298 | 53,21 | 298 |
41 | 4♠ | V | +3 | ♥5 | -710 | 12 | 86 | 86 | ♠kn8♥K10532♦7542♣K8 | ♠1076♥7♦kn6♣kn1097643 | ♠kn8♥K10532♦7542♣K8 | 310 | 54,01 | 310 |
42 | 1NT | Ö | = | ♣kn | -90 | 12 | 86 | 86 | ♠73♥E93♦K104♣K5432 | ♠Ekn865♥K♦8732♣kn107 | ♠73♥E93♦K104♣K5432 | 322 | 54,76 | 322 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior