UBP HCP
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 397,0 | 45,95 | Paul Seeger - Lars Thorsell | Paul Seeger Lars Thorsell | PBF Uppsala | PBF Uppsala |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Ingrid Olsson - Christer Ulriksson | Rond 1, som N-S, mot Ingrid Olsson - Christer Ulriksson |
1 | 3♠ | N | –2 | ♦6 | -100 | 29 | 81 | 81 | ♠EKkn1053♥10♦54♣7543 | ♠D62♥D9864♦D73♣D8 | ♠EKkn1053♥10♦54♣7543 | 29 | 80,56 | 29 |
2 | 2♥ | Ö | +2 | ♣K | -170 | 4 | 11 | 11 | ♠D942♥KD♦kn63♣K982 | ♠1086♥972♦K542♣E54 | ♠D942♥KD♦kn63♣K982 | 33 | 45,83 | 33 |
Rond 2, som N-S, mot Hans Ryttman - Leif Schelin | Rond 2, som N-S, mot Hans Ryttman - Leif Schelin |
3 | 4♠ | S | –1 | ♦2 | -50 | 17 | 47 | 47 | ♠kn863♥EKkn104♦Ekn7♣D | ♠K10542♥D6♦KD9♣K76 | ♠kn863♥EKkn104♦Ekn7♣D | 50 | 46,30 | 50 |
4 | 5♦ | N | –1 | ♣7 | -100 | 22 | 61 | 61 | ♠D106♥6♦1097632♣1053 | ♠E7♥E2♦KDkn8♣EK982 | ♠D106♥6♦1097632♣1053 | 72 | 50,00 | 72 |
Rond 3, som N-S, mot Annika Blecher - Lena Ågren | Rond 3, som N-S, mot Annika Blecher - Lena Ågren |
5 | 5♠x | Ö | –4 | ♣E | 800 | 36 | 100 | 100 | ♠2♥EKD62♦D9653♣52 | ♠E3♥105♦kn1087♣EKD103 | ♠2♥EKD62♦D9653♣52 | 108 | 60,00 | 108 |
6 | 1♥ | Ö | +1 | ♣kn | -110 | 17 | 47 | 47 | ♠K985♥54♦kn10843♣64 | ♠D76♥KD763♦ED2♣kn3 | ♠K985♥54♦kn10843♣64 | 125 | 57,87 | 125 |
Rond 4, som N-S, mot Hans Orr - Paul Hultgren | Rond 4, som N-S, mot Hans Orr - Paul Hultgren |
7 | 4♥ | Ö | +2 | ♦kn | -680 | 5 | 14 | 14 | ♠D97♥107♦D54♣Ekn1062 | ♠Kkn42♥kn♦kn1032♣D843 | ♠D97♥107♦D54♣Ekn1062 | 130 | 51,59 | 130 |
8 | 1NT | Ö | = | ♥2 | -90 | 16 | 44 | 44 | ♠876♥1087♦E7632♣D10 | ♠EDkn5♥D6542♦85♣E4 | ♠876♥1087♦E7632♣D10 | 146 | 50,69 | 146 |
Rond 5, som N-S, mot Toja Engstrand - Eise Thulin | Rond 5, som N-S, mot Toja Engstrand - Eise Thulin |
9 | 2♣ | S | +1 | ♥7 | 110 | 12 | 33 | 33 | ♠2♥Ekn9865♦kn7♣D964 | ♠Ekn6♥42♦KD63♣E1075 | ♠2♥Ekn9865♦kn7♣D964 | 158 | 48,77 | 158 |
10 | 4♣ | Ö | +1 | ♦9 | -150 | 34 | 94 | 94 | ♠K84♥K985♦632♣643 | ♠D93♥643♦98754♣E9 | ♠K84♥K985♦632♣643 | 192 | 53,33 | 192 |
Rond 6, som N-S, mot Ulla Lindén - Ulla Nilsson | Rond 6, som N-S, mot Ulla Lindén - Ulla Nilsson |
11 | 4♠ | V | +1 | ♣10 | -450 | 7 | 19 | 19 | ♠-♥Kkn10853♦3♣Kkn10854 | ♠kn975♥976♦EDkn94♣9 | ♠-♥Kkn10853♦3♣Kkn10854 | 199 | 50,25 | 199 |
12 | 2♦ | S | +2 | ♠5 | 130 | 30 | 83 | 83 | ♠D3♥103♦Dkn10874♣KD10 | ♠E4♥Kkn985♦K632♣E7 | ♠D3♥103♦Dkn10874♣KD10 | 229 | 53,01 | 229 |
Rond 7, som N-S, mot Margit Vitéz - Olle Sandström | Rond 7, som N-S, mot Margit Vitéz - Olle Sandström |
13 | 3♠ | N | +3 | ♥9 | 230 | 3 | 8 | 8 | ♠E109543♥654♦103♣D9 | ♠KDkn♥E7♦E874♣EKkn3 | ♠E109543♥654♦103♣D9 | 232 | 49,57 | 232 |
14 | 5♥ | S | = | ♠kn | 450 | 34 | 94 | 94 | ♠K105♥1054♦87♣kn10983 | ♠82♥EKD632♦D♣ED42 | ♠K105♥1054♦87♣kn10983 | 266 | 52,78 | 266 |
Rond 8, som N-S, mot Eva Kangru - Berndt Linder | Rond 8, som N-S, mot Eva Kangru - Berndt Linder |
15 | 5♥ | Ö | = | ♠E | -450 | 6 | 17 | 17 | ♠9832♥103♦E97♣K854 | ♠EK10765♥D♦Kkn3♣963 | ♠9832♥103♦E97♣K854 | 272 | 50,37 | 272 |
16 | 5♦ | N | = | ♥8 | 400 | 22 | 61 | 61 | ♠4♥63♦Ekn962♣EK764 | ♠E7♥KD102♦K84♣D953 | ♠4♥63♦Ekn962♣EK764 | 294 | 51,04 | 294 |
Rond 9, som N-S, mot Gunilla Nilsson - Margareta Olsen | Rond 9, som N-S, mot Gunilla Nilsson - Margareta Olsen |
17 | 1NT | S | +2 | ♠9 | 150 | 6 | 17 | 17 | ♠765♥D5♦D65♣Ekn1087 | ♠E84♥Ekn7♦K97♣KD64 | ♠765♥D5♦D65♣Ekn1087 | 300 | 49,02 | 300 |
18 | 4♠ | V | +1 | ♦kn | -450 | 13 | 36 | 36 | ♠42♥kn1097♦kn1094♣D105 | ♠kn1086♥K5♦875♣8432 | ♠42♥kn1097♦kn1094♣D105 | 313 | 48,30 | 313 |
Rond 10, som N-S, mot Lars Holst - Eva Holst | Rond 10, som N-S, mot Lars Holst - Eva Holst |
19 | 3♠ | S | +1 | ♥E | 170 | 16 | 44 | 44 | ♠Dkn98♥6♦EKkn1073♣E3 | ♠E10542♥10754♦42♣108 | ♠Dkn98♥6♦EKkn1073♣E3 | 329 | 48,10 | 329 |
20 | 4♥ | V | = | ♣E | -620 | 4 | 11 | 11 | ♠852♥K76♦E52♣E752 | ♠963♥kn4♦kn109♣Kkn1064 | ♠852♥K76♦E52♣E752 | 333 | 46,25 | 333 |
Rond 11, som N-S, mot Birgitta Pettersson - Anne-Marie Rosander | Rond 11, som N-S, mot Birgitta Pettersson - Anne-Marie Rosander |
21 | 4♠ | S | –1 | ♥D | -100 | 1 | 3 | 3 | ♠Ekn954♥10943♦Kkn6♣6 | ♠K86♥K2♦ED7♣Ekn987 | ♠Ekn954♥10943♦Kkn6♣6 | 334 | 44,18 | 334 |
22 | 2♠ | N | +1 | ♣K | 140 | 34 | 94 | 94 | ♠Kkn1032♥E♦Dkn732♣kn4 | ♠984♥D98♦65♣E9865 | ♠Kkn1032♥E♦Dkn732♣kn4 | 368 | 46,46 | 368 |
Rond 12, som N-S, mot Kjell Wallgren - Annika Dahlén | Rond 12, som N-S, mot Kjell Wallgren - Annika Dahlén |
23 | 1NT | S | –1 | ♣2 | -100 | 14 | 39 | 39 | ♠kn962♥kn543♦kn1076♣kn | ♠K4♥EK107♦EK9♣7643 | ♠kn962♥kn543♦kn1076♣kn | 382 | 46,14 | 382 |
24 | 3♥ | Ö | = | ♥8 | -140 | 15 | 42 | 42 | ♠D95♥EK6♦865♣8532 | ♠Kkn73♥8♦D74♣Ekn764 | ♠D95♥EK6♦865♣8532 | 397 | 45,95 | 397 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior