Brons 13 Hcp
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
179 | 2627,5 | 46,00 | Lennart Jansson - Ulla Selander | Lennart Jansson Ulla Selander | -102,8 | BK S:t Erik | BK S:t Erik |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Erik Esp - Åke Nordqvist | Rond 1, som Ö-V, mot Erik Esp - Åke Nordqvist |
1 | 1NT | N | = | ♥10 | 90 | 151 | 63 | 63 | ♠kn1095♥10♦kn987♣kn1072 | ♠D42♥ED642♦E106♣85 | ♠kn1095♥10♦kn987♣kn1072 | 151 | 63,45 | 151 |
2 | 2♦ | N | –2 | ♠10 | -200 | 211 | 89 | 89 | ♠1085♥K108♦E986♣K73 | ♠D74♥E965♦1043♣kn96 | ♠1085♥K108♦E986♣K73 | 362 | 76,05 | 362 |
Rond 2, som Ö-V, mot Mette Hugin - Pia Jensen | Rond 2, som Ö-V, mot Mette Hugin - Pia Jensen |
3 | 1NT | N | –2 | ♠6 | -100 | 94 | 39 | 39 | ♠D1062♥62♦ED1054♣E5 | ♠Ekn5♥Kkn104♦87♣10972 | ♠D1062♥62♦ED1054♣E5 | 456 | 63,87 | 456 |
4 | 3♥ | S | = | ♦E | 140 | 145 | 61 | 61 | ♠Dkn94♥kn92♦D10864♣7 | ♠107♥D7♦EK972♣D953 | ♠Dkn94♥kn92♦D10864♣7 | 601 | 63,13 | 601 |
Rond 3, som N-S, mot Jan Ragnebäck - Jan Stattin | Rond 3, som N-S, mot Jan Ragnebäck - Jan Stattin |
5 | 2NT | N | –2 | ♠3 | -200 | 9 | 4 | 4 | ♠-♥KDkn8♦109♣Dkn86543 | ♠kn7642♥105♦EKkn87♣2 | ♠-♥KDkn8♦109♣Dkn86543 | 610 | 51,26 | 610 |
6 | 6♠ | V | +1 | ♦7 | -1460 | 65 | 27 | 27 | ♠3♥73♦D108652♣D752 | ♠10642♥kn85♦74♣K986 | ♠3♥73♦D108652♣D752 | 675 | 47,27 | 675 |
Rond 4, som N-S, mot Jan Larsson - Britt-Lis Elf-Lantz | Rond 4, som N-S, mot Jan Larsson - Britt-Lis Elf-Lantz |
7 | 4♠ | Ö | +1 | ♥6 | -650 | 32 | 13 | 13 | ♠kn4♥kn9842♦D107♣984 | ♠ED♥D1065♦9642♣Dkn10 | ♠kn4♥kn9842♦D107♣984 | 707 | 42,44 | 707 |
8 | 4♦ | Ö | = | ♣D | -130 | 189 | 79 | 79 | ♠95♥kn7♦K9♣K987643 | ♠kn10862♥KD♦854♣D105 | ♠95♥kn7♦K9♣K987643 | 896 | 47,06 | 896 |
Rond 5, som Ö-V, mot Caroline Tesch - Yvonne Flodqvist | Rond 5, som Ö-V, mot Caroline Tesch - Yvonne Flodqvist |
9 | 1NT | N | +2 | ♥10 | 150 | 31 | 13 | 13 | ♠D54♥109874♦D954♣kn | ♠K9832♥EK♦K86♣D32 | ♠D54♥109874♦D954♣kn | 927 | 43,28 | 927 |
10 | 3NT | Ö | +2 | ♥D | -660 | 137 | 58 | 58 | ♠K542♥EK4♦K5♣Ekn98 | ♠ED9♥7♦D943♣D6432 | ♠K542♥EK4♦K5♣Ekn98 | 1064 | 44,71 | 1064 |
Rond 6, som Ö-V, mot Kjell Eriksson - Evalena Magnusson | Rond 6, som Ö-V, mot Kjell Eriksson - Evalena Magnusson |
11 | 3NT | V | +1 | ♥9 | -430 | 152 | 64 | 64 | ♠K10974♥E♦KD985♣kn4 | ♠Ekn3♥D754♦2♣KD1085 | ♠K10974♥E♦KD985♣kn4 | 1216 | 46,45 | 1216 |
12 | 4♠ | S | –2 | ♦E | -200 | 93 | 39 | 39 | ♠kn4♥K9865♦1053♣K108 | ♠3♥kn1042♦EKD7♣Ekn72 | ♠kn4♥K9865♦1053♣K108 | 1309 | 45,83 | 1309 |
Rond 7, som N-S, mot Inger Norling - Göran Thunander | Rond 7, som N-S, mot Inger Norling - Göran Thunander |
13 | 3NT | Ö | +2 | ♦7 | -660 | 130 | 55 | 55 | ♠65432♥E♦KD84♣D82 | ♠8♥1076543♦732♣754 | ♠65432♥E♦KD84♣D82 | 1439 | 46,51 | 1439 |
14 | 3NT | S | = | ♣D | 400 | 74 | 31 | 31 | ♠kn1032♥E108♦EDkn7♣105 | ♠EKD8♥Kkn72♦642♣K2 | ♠kn1032♥E108♦EDkn7♣105 | 1513 | 45,41 | 1513 |
Rond 8, som Ö-V, mot Knut Kiste - Tomas Roth | Rond 8, som Ö-V, mot Knut Kiste - Tomas Roth |
15 | 3♠ | V | –1 | ♣10 | 50 | 136 | 57 | 57 | ♠E8754♥108♦872♣872 | ♠Dkn962♥E42♦54♣ED9 | ♠E8754♥108♦872♣872 | 1649 | 46,19 | 1649 |
16 | 3♠ | N | = | ♥2 | 140 | 119 | 50 | 50 | ♠kn6♥Kkn652♦kn10♣Ekn87 | ♠97♥E103♦K6432♣932 | ♠kn6♥Kkn652♦kn10♣Ekn87 | 1768 | 46,43 | 1768 |
Rond 9, som Ö-V, mot Oscar Muhr - Jesper Pettersson | Rond 9, som Ö-V, mot Oscar Muhr - Jesper Pettersson |
17 | 4♥ | S | +1 | ♣E | 450 | 60 | 25 | 25 | ♠9♥8742♦10754♣8742 | ♠Ekn42♥3♦9632♣Ekn63 | ♠9♥8742♦10754♣8742 | 1828 | 45,18 | 1828 |
18 | 2NT | Ö | +1 | ♥4 | -150 | 193 | 81 | 81 | ♠E92♥E63♦K832♣K85 | ♠K854♥109♦E9♣E10972 | ♠E92♥E63♦K832♣K85 | 2021 | 47,18 | 2021 |
Rond 10, som N-S, mot Anders Dahl - Kjell Gustavsson | Rond 10, som N-S, mot Anders Dahl - Kjell Gustavsson |
19 | 4♥ | S | –1 | ♠K | -50 | 71 | 30 | 30 | ♠D964♥K10♦KDkn♣E964 | ♠-♥Dkn742♦E109643♣kn2 | ♠D964♥K10♦KDkn♣E964 | 2092 | 46,26 | 2092 |
20 | 3NT | Ö | +1 | ♠K | -630 | 81 | 34 | 34 | ♠872♥K32♦32♣98762 | ♠KD65♥E86♦765♣kn104 | ♠872♥K32♦32♣98762 | 2173 | 45,65 | 2173 |
Rond 11, som N-S, mot Kristina Rönnbäck - Kent Ängskog | Rond 11, som N-S, mot Kristina Rönnbäck - Kent Ängskog |
21 | 4♠ | Ö | = | ♦9 | -420 | 25 | 11 | 11 | ♠E64♥52♦D10853♣Ekn5 | ♠K3♥K6♦964♣D109843 | ♠E64♥52♦D10853♣Ekn5 | 2198 | 43,98 | 2198 |
22 | 4♠ | N | = | ♥K | 420 | 237 | 100 | 100 | ♠83♥ED10842♦83♣1095 | ♠kn965♥K93♦kn654♣87 | ♠83♥ED10842♦83♣1095 | 2435 | 46,50 | 2435 |
Rond 12, som N-S, mot Susanne Sjödin - Sören Andersson | Rond 12, som N-S, mot Susanne Sjödin - Sören Andersson |
23 | 4♣ | N | = | ♥D | 130 | 222 | 93 | 93 | ♠D82♥53♦K♣KD86543 | ♠73♥97♦Ekn973♣Ekn102 | ♠D82♥53♦K♣KD86543 | 2657 | 48,54 | 2657 |
24 | 5♦ | N | +1 | ♥10 | 420 | 73,2 | 31 | 31 | ♠543♥-♦D10976♣EKD86 | ♠E10♥Kkn4♦EKkn3♣7543 | ♠543♥-♦D10976♣EKD86 | 2730,2 | 47,80 | 2730,2 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior