Varför mörkas sådant: https://www.na.se/artikel/micael-avstangd-for-fusk-i-bridge-kampar-for-upprattelse/
Så typiskt bridgeSverige att stoppa huvudet i sanden. Tala om vad som hänt och vad som är grund för avstängningen. Inte minst för Micaels skull.
Inga kommentarer eller annan förklaring...
24 jul 2025 kl 23:32
#1
Inga kommentarer eller annan förklaring...
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




Det finns en länk här till Disciplinnämnden beslut du har kanske sett den redan
Om det är så att han skulle fått information om händerna är det någonstans som det har begåtts ett allvarligt fel i givsamlingshanteringen.
enligt domen så ska det ha hänt vid två tillfällen.
Vilka åtgärder har gjorts mot personerna/klubbarna som är ansvariga för hanteringen av givar/givfiler?
har dom fått något straff?
Han är/var ordförande för klubben (med fri tillgång till lokalen enligt domen) och ytterst ansvarig för det som sker i klubben. De är ingen som påstått att någon ansvarig för givarna har läckt någon info.
Nej men man kanske inte ska ha sådana dåliga rutiner att vem som helst med nyckel/tillgång till lokalen,kan komma in i lokalen och eventuellt titta på brickor som ska spelas.
I vår klubb kör vi med låsta skåp och nycklar som är igenklistrade i kuvert med tejp på så att det inte går att få tag på nyckeln utan att det syns att någon varit och pillat
Finns det något annat som talar för att nn har sett brickorna på förhand eller är det bara ord mot ord och den ”statistiska bevisföringen” ?
Personligen anser jag inte att det är några tydliga exempel.
Det vore inte helt fel om disciplinnämnden visade ett konkret exempel där man tror på fusk: Händer och budgivning.
Läs Jonas Engströms inlägg Nr 2 o tryck på länken.
Exempel 1: Alla i zon: Väst öppnar till höger om dig med 1 hjärter. Vad bjuder du med:
Alla i zon
Exempel 2: Alla i ozon, 2 ruter multi (eller 2 hjärter svagt) till höger om dig. Vad bjuder du med:
Ingen i zonen
Mycket bra rutiner som det borde ligga varje ordförande för respektive klubb att fixa något liknande.
Det enklaste sättet att titta på brickorna, utan att behöva gå igenom flera backar med brickor och utan risk för att man upptäcks i lokalen är att man har en kopia av brickmejlet, kan det vara så att brickorna har mejlats till en av klubbens mejladresser som en ordförande kan komma åt?
Har man brickfilen så är det ju mycket enklare att med hjälp av en dubbeldummysolver att hitta de utslagsgivande brickorna och titta på dem, att för hand gå igenom 120 brickor i en semifinal genom att sortera igenom alla kort är fullkomligt orimligt i mina ögon.
Pass jag kan bjuda 2 spader nästa varv
För en del år sedan var det en Uppsalaspelare som resonerade likadant, ”Jag väntar ett varv.”
Han väntar fortfarande.
Missade du att jag gav dig två exempel? Du svarade bara på ett.
Javisst, pass är ett logiskt bud på bricka två (speciellt om fi öppnade med 2 ruter Multi, inte lika logiskt om de öppnade med 2 Hj svagt).
Pass är också ett logiskt bud på bricka ett.
Dest som är besvärande är att man hittade inklivet två klöver i zon på 7 Hp på bricka ett, och hittade budet pass i ozon på bricka två (med 13 Hp och bättre färg).
Skillnaden mellan brickorna var att i bricka ett hade partnern jätteanpassning och på bricka två ingen anpassning alls.
Det är rejält anmärkningsvärt.
Jag förstår om man säger pass på båda brickorna. Det är också väldigt rimligt att passa på bricka ett och kliva in på bricka två. Jag kan till och med förstå om man kliver in på båda brickorna. Men att bjuda på bricka ett och passa på bricka två är IMHO inte rimligt någonstans.
Om han hade vetat att motståndarna hade 6hj i korten hade han väl knappast gått in i budgivningen med sina 7 hp då partnern alltid kommer slå högre kontrakt med sin hand.
missade du detta?
Här kliver NN
in på 7 hp 2 över 1 och hittar partnern med maximal anpassning. I svar på givar lämnas förklaringen att NN gillar att variera budgivningen för att motståndarna inte ska veta vad han har. NN menar också att det är en giv som snarare pekar på att han inte fuskat då resultatet på given blev att partnern dubblade 5 hj.
..
Ola det är ett självklart pass på den andra brickan för min del