SM Par Open (öppen klass)

Allmänt

SM Par Open spelas i form av kval, återkval, semifinal och final.

Kval arrangeras av distriktsförbunden. Antal par från respektive distrikt som kvalar till semifinal beror på antal deltagande par i distriktskvalet.

Semifinal (Ca 170 par) och final (52 par) spelas avslutande fredag till söndag vid Bridgefestivalen.

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

   År Vinnare
2021 Innevarande år
2020 INSTÄLLT P.G.A. COVID-19
2019 Johnny Östberg - Tommy Bergdahl
2018 Björn Alenfalk - Hans Kvick
2017 Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo
2016 Jan Selberg - Olle Wademark
2015 Pia Andersson - Arne Larsson
2014 Pia Andersson - Arne Larsson
2013 Gunnar Elmroth - Leif Trapp
2012 Björn Wenneberg - Göran Selldén
2011 Tommy Gullberg - Thomas Magnusson
2010 Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
2009 Anders Brunzell - Jim Nielsen
2008 Krister Ahlesved - Per-Ola Cullin
2007 Mats Ellemark - Kenneth Österberg
2006 Rob Walker – B-G Olofsson
2005 Krister Ahlesved – Stefan Haglund
2004 Håkan Nilsson – Ulf Nilsson
2003 Fredrik Björnlund – Thomas Karlsson
2002 Mårten Gustawsson - Svante Ryman
2001 Göran Petersson - Leif Svenzon
2000 Jim Nielsen – Arne Larsson
1999 Håkan Nilsson – Magnus Eriksson
1998 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1997 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1996 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1995 Magnus Eriksson - Leif Björkman
1994 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1993 Gunnar Elmroth - Morgan Svensson
1992 Peter Fredin - Torgild Olsson
1991 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1990 Rudi Knutson - Magnus Lenner
1989 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1988 Sture Ekberg - Magnus Lenner
1987 Jan-Crister Andersson - Josef Kubista
1986 John-Erik Hörnfeldt - Ove Lindgren
1985 Leif Björkman - Josef Kubista
1984 Andreas Könyves - Arne Larsson
1983 Anders Brunzell - Jim Nielsen
1982 Anders Edstrand - Anders Wahlgren
1981 Anders Hjelm - Björn Åström
1980 Jan-Crister Andersson - Håkan Nilsson
1979 Henry Franzén - Bernt-Åke Jansson
1978 Karl-Erik Johansson - Kurt Johansson
1977 Göran Törnqvist - Per-Olov Törnqvist
1976 Jörgen Lindqvist - Jan Wohlin
1975 Jörgen Lindqvist - Jan Wohlin
1974 Mats Nilsland - Rolf-Eric Andersson
1973 Peter Frost - Johan Levander
1972 Ruudi Siirak - Eino Siirak
1971 Gullan Jonsson - Sven Jonsson
1970 Bo Jonsson - Rolf Westman
1969 Torvald Jonsson - Ingemar Carlsson
1968 Jan Molin - Jan Wohlin
1967 Jan Molin - Jan Wohlin
1966 Jan Molin - Jan Wohlin
1965 Alvar Stenberg - Anders Wahlgren
1964 Allan Burman - Lennart Lundström
1963 Martin Paulsson - Rune Weström
1962 Kent Engfors - Lars Gustafson
1961 Ebbe Christensson - Lars Zachrisson
1960 Rolf Ullberg - Sven Wesström
1959 Arne Ågren - Tage Åström
1958 Pär Lundell - Jan Wohlin
1957 Fritz Hallberg - Yngve Norrman
1956 Sven Welith - Hilding Persson
1955 Erik Stormgaard - Christian Hedström
1954 Gunnar Anulf - Nils-Olof Lilliehöök
1953 Lars Zachrisson - Jan Wohlin
1952 Gunnar Anulf - Nils-Olof Lilliehöök
1951 Magnus Andersson - Henry Sundberg
1950 Holger Berg - Gunnar Åhlén
1949 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1948 Bertil Lindström - Henry Sundberg
1947 Nils-Olof Lilliehöök - Jan Wohlin
1946 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1945 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1944 Marta Coyet - Ingrid Johansson-Bjernald
1943 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1942 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1941 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1940 Egon Asther - Gunnar Stawenoff