SM Par Open

Information

Speldatum: Lördag 19 juni (Sista chansen)
Speldatum: Fredag 6 augusti (semifinal; se längst ned)
Speldatum: Lördag 7 augusti - Söndag 8 augusti (final)

Finalen spelas med 52 kvalificerade par. Alla möter alla över 2 brickor, totalt 102. Bordsavgift: 400 kr/par i semifinalen respektive 500 kr/par i finalen. 1:an och 2:an är berättigad till bidrag för deltagande i EM Par, valfri klass. Mästarpoäng i guld (50, 35, 25, 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1).

Visa tidigare vinnare

Undantag vid onlinefestivalen 2021

Onlinetävlingen Sista chansen spelas lördag 19 juni på Realbridge.

Vissa distrikt har på grund av covid-19 inte kunnat arrangera kval. Sista chansen i alla klasser (Dam, Veteran, Mixed, Open) gör att spelare från sådana distrikt från chansen att kvala till respektive SM-final.

Program och resultat - Final

Lördag 19 juni

DatumDagTidHändelse
19 juni
Lör
10:00-16:30
Sista chansen (online)

Lördag 7 augusti

DatumDagTidHändelse
7 aug
Lör
09:00-18:15
Omgång 1

Söndag 8 augusti

DatumDagTidHändelse
8 aug
Sön
09:00-14:00
Omgång 2

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 3 3,00 3 3,00 3
Bohuslän 0,00 0 0,00
Dalarna 0,00 0 0,00
Gotland 16 14,25 15 4,51 5
Gävle 0,5 0,00 0 0,00
Göteborg 14 1 13,47 14 3,94 4
Halland 7 6,24 7 1,97 2
Jämtland 8 7,13 8 2,25 2
Jönköping 0,00 0 0,00
Medelpad 0,00 0 0,00
Mälardalen 10 8,91 9 2,82 3
Norrbotten 0,00 0 0,00
Skåne 8 1,5 8,63 9 2,25 2
Stockholm 23 1 21,49 22 6,48 7
Sydöstra 8 1 8,13 9 2,25 2
Uppland 15 4,5 17,86 14 4,22 4
Värmland 13 0,5 12,08 13 3,66 4
Vä-botten 0,5 0,00 0 0,00
Västergöt 18 16,03 15 5,07 5
Ångerman 0,00 0 0,00
Örebro 12 10,69 11 3,38 3
Östra Mel 22 1,5 21,10 21 6,20 6
Totalt 177 12 170 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Open

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Nej
2 Direktkval Nej
3 Direktkval Nej
4 Gotland Per Hult Jonas Hägg Nej
5 Gotland Ulrika Forsberg Eva-Marie Elingmark Nej
6 Gotland Benny Appelqvist Thore Söderlund Nej
7 Gotland Tom Wickström Per-Erik Larsson Nej
8 Gotland Jan-Olof Henriksson Tommy Elingmark Nej
9 Gotland Lars-Erik Andersson Håkan Björnson Nej
10 Gotland Inger Nielsen Svend-Erik Nielsen Nej
11 Gotland Tin Budin Stefan Budin Nej
12 Gotland Bo Darvelid Irene Darvelid Nej
13 Gotland Hasse Tägt Birgitta Gustafsson Nej
14 Gotland Christer Ahlström Jan-Olof Olsson Nej
15 Gotland Tomas Lundh Jan Hjorth Nej
16 Gotland Sonja Söderström Lillemor Idling Nej
17 Gotland Lena Fritzell Jan Bäckström Nej
18 Gotland Sune Ronqvist Cissi Personne Nej
19 Göteborg Kent Johansson Mikael Westerlund Nej
20 Göteborg Tomas Andgren Per Sjöberg Ja
21 Göteborg Fredrik Jarlvik Tatyana Trendafilova Ja
22 Göteborg Bo Larsson Carl Heyman Nej
23 Göteborg Joakim Olsson Terje Lie Nej
24 Göteborg Hans Eriksson Claes-Hugo Larsson Nej
25 Göteborg Karin Nyberg Göran Rydell Nej
26 Göteborg Robert Bäck Per Östlund Mitchell Nej
27 Göteborg Leif Beckman Sten-Åke Thunberg Nej
28 Göteborg Axel Selvén Gunnar Ohlson Nej
29 Göteborg Ulf Lokrantz Oscar Hult Nej
30 Göteborg Kjell Evensen Adam Kovasznay Nej
31 Göteborg Jan Andersson Hans Thimell Nej
32 Göteborg Yr Logadottir Barbro Lindemalm–Lundstam Nej
33 Halland Villy Havasi Torleif Hägg Nej
34 Halland Sten Aronsson Sven-Olof Önnesson Nej
35 Halland Lars Kennethsson Per Jansson Nej
36 Halland Britt-Marie Warborn Per Fåhraeus Nej
37 Halland Per Andersson Nils Svensson Nej
38 Halland Nej
39 Halland Nej
40 Jämtland PG Eliasson Gunnar Elmroth Nej
41 Jämtland Alexander Sandin Thomas Karlsson Nej
42 Jämtland Monica Näs Kenneth Fredriksson Nej
43 Jämtland Curt Alstergren Anders Hyttstrand Nej
44 Jämtland Carina Sollander Inger Svärdby Hyttstrand Nej
45 Jämtland Mia Breding Bo Jonsson Nej
46 Jämtland Nej
47 Jämtland Nej
48 Mälardalen Sture Helmersson Lars Rydman Nej
49 Mälardalen Gunilla Bjerregaard Åsa Andersson Ja
50 Mälardalen Lennart Ekholm Christer Åström Ja
51 Mälardalen Lars Marjoniemi Jörgen Lundberg Nej
52 Mälardalen Lars Lundgren Mikael Rydstedt Nej
53 Mälardalen Anders Johansen Per-Åke Jansson Nej
54 Mälardalen Solveig Byström Nils Andersson Ja
55 Mälardalen Gisela Sjöholm Inge Johansson Nej
56 Mälardalen Nej
57 Skåne Håkan Tjärnemo Pierre Carbonnier Nej
58 Skåne Perry Sjöberg Jan Gutenwik Nej
59 Skåne Bo-Henry Ek Mats Pettersson Nej
60 Skåne David Probert Tomas Börgesson Nej
61 Skåne Kent Hermansson Lars Becklén Nej
62 Skåne Gerth Hermansson Tor-Björn Bohman Nej
63 Skåne Anders Freij Jan-Eric Larsson Nej
64 Skåne Nej
65 Skåne Nej
66 Stockholm Lars Ramquist Joakim Nordlindh Nej
67 Stockholm Kathrine Bertheau Mårten Gustawsson Nej
68 Stockholm Simon Bech Christer Bech Nej
69 Stockholm Ola Rimstedt Simon Hult Nej
70 Stockholm Johan Säfsten Måns Sjöqvist Nej
71 Stockholm Peter Törnblom David Wrang Nej
72 Stockholm Peter Carlsson Per Leandersson Nej
73 Stockholm Patric Holmberg Pär Ol-Mårs Nej
74 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
75 Stockholm Andreas Abragi Mattias Weiler Nej
76 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Nej
77 Stockholm Mart Altmäe Mari Lindblom Nej
78 Stockholm Björn Wenneberg Göran Selldén Ja
79 Stockholm Bengt-Erik Efraimsson Anna Zack Efraimsson Ja
80 Stockholm Magnus Arve Mats Felldin Ja
81 Stockholm Cristina Ringström Per Gjellan Nej
82 Stockholm Carl-Henrik Nauclér Tobias Björling Nej
83 Stockholm Erik Hansson Castor Mann Nej
84 Stockholm Torbjörn Gustavsson Per Clarin Nej
85 Stockholm Harry Hjort Warlenius Ivar Lichtenstein Nej
86 Stockholm Lars Nilsson Magnus Lindkvist Nej
87 Stockholm Nej
88 Sydöstra Björn Ohlsson Peter Olofsson Nej
89 Sydöstra Bogdan Nowacki Göran Magnusson Nej
90 Sydöstra Morgan Svensson Johan Isaksson Ja
91 Sydöstra Lena Schalin Ronny Schalin Nej
92 Sydöstra Marie Johansson Jesper Johansson Nej
93 Sydöstra Bengt Bellander Gabor Barath Nej
94 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Nej
95 Sydöstra Per Hansson Carsten Kofoed Nej
96 Sydöstra Nej
97 Uppland Per-Arne Karlsson Hans Kvick Nej
98 Uppland Lars Olsson Rolf Westman Nej
99 Uppland Mats Johansson Björn Alenfalk Ja
100 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Nej
101 Uppland Ia Börling Linnea Edlund Nej
102 Uppland Mikael Fahlander Peter Huotila Nej
103 Uppland Christer Eriksson Kjell Hedman Nej
104 Uppland Jan Norberg Gösta Krön Nej
105 Uppland Marcus Hjelte Dan Granberg Nej
106 Uppland Otto Slätis Göran Mattsson Nej
107 Uppland Johan Fröberg Leif Mattsson Nej
108 Uppland Rolf Olofsson Olle Larsson Nej
109 Uppland Göran Anér Tommy Hagström Nej
110 Uppland Rune Jansson Kjell Simonsson Nej
111 Värmland Olle Wademark Daniel Eriksson Nej
112 Värmland Lars Ericson Bo Ericson Nej
113 Värmland Markus Hedström Torbjörn Olsson Nej
114 Värmland Leif Lundberg Jonatan Johansson Nej
115 Värmland Jonas Dåverstrand Leif Öhrn Nej
116 Värmland Lars Moquist Claes Lindh Nej
117 Värmland Mikael Johansson Kenneth Hallgren Nej
118 Värmland Magnus Grönberg Joakim Ericson Nej
119 Värmland Roger Elovsson Ingrid Skoglund Nej
120 Värmland Eva Nilsson Seija Kärkkäinen Nej
121 Värmland Andreas Skoglund Anders Lindström Nej
122 Värmland Ernst Lindqvist Håkan Sandberg Nej
123 Värmland Karl-Erik Backelin Urban Mentzer Nej
124 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Nej
125 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Nej
126 Västergöt Göran Andersson Stefan Olausson Nej
127 Västergöt Nils Åhlén Eva Gunnarsson Nej
128 Västergöt Bo Roos Björn Sörling Nej
129 Västergöt Göte Berntsson Henrik Wegnelius Nej
130 Västergöt Kaj Toivosson Jörgen Lantz Nej
131 Västergöt Sten Johansson Tage Bengtsson Nej
132 Västergöt Leif Axelsson Tommy Fröjdh Nej
133 Västergöt Göran Lidgren Björn Westling Nej
134 Västergöt Ulf Halvorsen Carina Halvorsen Nej
135 Västergöt Elisabeth Jonsson Markku Harald Nej
136 Västergöt Ulf Backman Ola Svensson Nej
137 Västergöt Christer Ferm Irene Forss Nej
138 Västergöt Nej
139 Örebro Jimmy Herrdin Magnus Hultman Nej
140 Örebro Thomas Brehmer Johan Grönkvist Nej
141 Örebro Pontus Adolfson Tobias Bern Nej
142 Örebro Pasi Kallio Kenneth Wallin Nej
143 Örebro Johannes Matsson Johan Karlsson Nej
144 Örebro Johan Sverker Dejana Sverker Ja
145 Örebro Erik Spångberg Anders Persson Nej
146 Örebro Claus Röhnisch Lars S Karlsson Nej
147 Örebro Nej
148 Örebro Nej
149 Örebro Nej
150 Östra Mel Johan Bennet Thomas Andersson Nej
151 Östra Mel Magnus Ekman Håkan Lindblom Nej
152 Östra Mel Karl-Gösta Larsson Anita Larsson Nej
153 Östra Mel Håkan Strääf Mats Sjöberg Nej
154 Östra Mel Christoffer Järneström Mattias Forss Nej
155 Östra Mel Jan-Erik Thomasson Olof Bergström Nej
156 Östra Mel Jaan Heinlo Jan Geiborg Nej
157 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Nej
158 Östra Mel Sven Andersson Ingegärd Andersson Nej
159 Östra Mel Kent Lundström Gunnar Schäfer Nej
160 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Nej
161 Östra Mel Örjan Svensson Fredrik Flink Nej
162 Östra Mel Peter Kennerfalk Lena Lundqvist Nej
163 Östra Mel Tony Lindblom Jonas Hjelte Nej
164 Östra Mel Göran Forss Marie Åfors Nej
165 Östra Mel Roger Hilmersson Anita Bergstedt Nej
166 Östra Mel Lars-Magnus Gustafsson Susanne Hammar Nej
167 Östra Mel Peter Johansson Simon Grandell Nej
168 Östra Mel Hans Nyström Eva Antonsson Nej
169 Östra Mel Anders Tjernvik Lars Johansson Nej
170 Östra Mel Karin Augustsson Gunilla Jonsson Nej

Program och resultat - Semi

Tävlingen är för 170 kvalificerade par. Paren delas in i fyra seedade grupper där 30 ronder spelas. Silverpoäng utdelas efter gällande skala . 52 par går vidare till final, ingen B-final spelas. Bordsavgift 400:-/par.

Fredag 6 augusti

DatumDagTidHändelse
6 aug
Fre
09:30-18:30
Omgång 1

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Johnny Östberg, Gävle BK och Tommy Bergdahl, Norrorts Bridge är svenska mästare 2019.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners