JSM Lag 2025
Carina Wademark
BK S:t Erik, juniorerna Andreas Abragi och Ivar Lichtenstein, TL Johnny Östberg och Café Storslam har i samarbete sett till att det för första gången sedan 2017 kan spelas ett JSM Lag.
Ett stort tack till dem alla för ett mycket bra arbete!
Tio lag deltar och man har beslutat om ett nytt roligt upplägg med kval och slutspel. Upplägget är inte enbart för att det är roligt utan även för att spelarna ska få känna på hur flera av de internationella mästerskapen spelas.
Tittartävling JSM Lag
Vi kör en tittartävling där man vinner frispel till en valfri silvertävling under Festivalen i Örebro v.31 2026.
- Tippa de fyra lag som går till semifinal – ett poäng per rätt.
- Tippa de två lag som går till final – två poäng per rätt.
- Tippa vinnaren av det hela – tre poäng!
Som utslagsfråga ska ni ange imp-skillnaden i finalen.
Om flera tävlande har samma antal poäng sker särskiljning genom att den som har tippat minst differens mot aktuellt slutresultat i finalen vinner, skulle även det sluta lika blir det lottning.
Maila till: carina@svenskbridge.se senast fredag 10 oktober kl:19.00.
eller skriv i tipstråden
Vilka spelartrupper lagen har kan ni se om ni för muspekaren över laget i tabellen. Laginfo, alternativt klickar på ”knappen” Lag precis under rubriken.
Upplägg
Man inleder med ett kval över 9x6 brickor där alla möter alla.
De fyra främsta i tabellen gör sedan upp om medaljerna. Slutspelet spelas med skärmar.
Det först placerade laget får välja motståndare bland lag 3-4 och och de som finns kvar möter varandra. Lag 2 har möjlighet att erbjuda sig själva som valbart alternativ.
Semifinalerna spelas över 2x12 brickor med 100% carry-over från internmötet i slutspelet. Carry-overn kan dock aldrig vara negativ för det högre placerade laget. Om internmötet slutade lika eller vanns av det lägre placerade laget tilldelas det högre placerade laget en carry-over om 0.1 IMP. Det lägre placerade laget har seating rights i set 1. Det högre placerade laget har seating rights i set 2.
Final och bronsmatch spelas över 3x12 brickor, med samma carry-overstruktur som semifinalerna. Rankingen baseras på kvalresultatet. Man tar alltså inte över en seed om man slagit ett högre placerat lag. Det högre placerade laget har seating rights i set 1 och 2. Det lägre placerade laget har seating rights i set 3.
Bananbäraren Cup
De sex lag som missar att spela om medaljerna i JSM Lag gör upp om segern i Bananbäraren Cup, en tävling som i flertalet år har spelats på BK S:t Erik och sponsras av ”Bananbäraren”, Lars Nilsson.
Lagen delas in i två semifinaler om tre lag. Semifinal 1 utgörs av placeringarna 5, 8 och 9. Semifinal 2 utgörs av 6, 7 och 10. Semifinalerna spelas som en tresnurr över 2x12 brickor. Semifinalerna spelas utan carry-over.
Vinnaren av respektive semifinal möts i final över 3x12 brickor med samma regler som i medaljmatcherna. Resterande lag spelar en serie där alla möter alla över 12 brickor för att göra upp om tredjeplatsen.
Kontakt
| Namn | Roll | Kontakt |
|---|---|---|
| Ivar Lichtenstein | Allmänna frågor | ivar.lichtenstein@gmail.com 073-735 41 93 |
| Andreas Abragi | Allmänna frågor | andreasabragi@gmail.com 076-888 12 53 |
| Johnny Östberg | TL | johnny.ostberg@hotmail.com 073-964 13 28 |
| BK S:t Erik | Spellokalen | info@sterik.se 08-650 97 79 |
Spelprogram
Fredag 10 oktober
| Tid | Aktivitet |
|---|---|
| 18:15-19:00 | Ankomst och pizza |
| 19:00-19:45 | Rond 1 |
| 19:55-20:40 | Rond 2 |
| 20:50-21:35 | Rond 3 |
| 21:45-22:30 | Rond 4 |
Lördag 11 oktober
| Tid | Aktivitet |
|---|---|
| 10:00-10:30 | Frukost serveras för de som vill |
| 10:30-11:15 | Rond 5 |
| 11:25-12:10 | Rond 6 |
| 12:20-13:05 | Rond 7 |
| 13:05-14:00 | Lunch |
| 14:00-14:45 | Rond 8 |
| 14:55-15:40 | Rond 9 |
| 15:40-16:00 | Genomgång av formatet samt val av motståndare I slutspelet |
| 16:00-17:30 | Semifinal segment 1/BC tresnurr 1 |
| 17:30-18:25 | Middag |
| 18:30-20:00 | Semifinal segment 2/BC tresnurr 2 |
| 20:10-21:40 | Final segment 1/BC medaljmatch 1 |
Söndag 12 oktober
| Tid | Aktivitet |
|---|---|
| 09:30-10:00 | Frukost serveras för de som vill |
| 10:00-11:30 | Final segment 2/BC medaljmatch 2 |
| 11:40-13:10 | Final segment 3/BC medaljmatch 1 |
| 13:10-13:30 | Prisutdelning |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior






