BBO Skåne Bridgehuset
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 288,7 | 57,05 | Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Sven-Åke Fädmyr Arne Hansson | Lunds BK | Lunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Barbro Stangenberg - Magnus Stangenberg | Rond 1, som N-S, mot Barbro Stangenberg - Magnus Stangenberg |
1 | 4♣ | V | –1 | ♠7 | 50 | 7 | 35 | 35 | ♠732♥E874♦kn10763♣2 | ♠ED1084♥K3♦KD95♣96 | ♠732♥E874♦kn10763♣2 | 7 | 30,43 | 7 |
Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
2 | 2♥ | N | = | ♠K | 110 | 17 | 85 | 85 | ♠108♥Dkn65♦ED764♣92 | ♠965♥E9♦K10♣Kkn10853 | ♠108♥Dkn65♦ED764♣92 | 24 | 52,17 | 24 |
Rond 2, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 2, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
3 | 3♣ | S | –2 | ♦K | -100 | 9 | 45 | 45 | ♠10♥Dkn10865♦108764♣7 | ♠E9843♥E♦E♣K109862 | ♠10♥Dkn10865♦108764♣7 | 33 | 47,83 | 33 |
Rond 2, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 2, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
4 | 3NT | V | +1 | ♥8 | -630 | 17 | 85 | 85 | ♠E83♥D10987♦D92♣109 | ♠kn75♥kn654♦10865♣73 | ♠E83♥D10987♦D92♣109 | 50 | 54,35 | 50 |
Rond 3, som N-S, mot Elsy Jakobsson - Margareta Falk | Rond 3, som N-S, mot Elsy Jakobsson - Margareta Falk |
5 | 3NT | Ö | +1 | ♣8 | -430 | 14 | 70 | 70 | ♠Kkn10♥8653♦963♣Dkn4 | ♠876♥Kkn4♦kn75♣9852 | ♠Kkn10♥8653♦963♣Dkn4 | 64 | 55,65 | 64 |
Rond 3, som N-S, mot Agneta Edbergh - Kerstin Schlyter-Sunnerholm | Rond 3, som N-S, mot Agneta Edbergh - Kerstin Schlyter-Sunnerholm |
6 | 3♥ | N | –2 | ♦K | -100 | 5 | 25 | 25 | ♠E532♥kn10975♦D8♣EK | ♠kn107♥862♦E10974♣52 | ♠E532♥kn10975♦D8♣EK | 69 | 50,00 | 69 |
Rond 4, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt | Rond 4, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt |
7 | 6NT | S | = | ♣6 | 1440 | 17 | 85 | 85 | ♠EK84♥EK8♦KD86♣93 | ♠97♥Dkn10♦E9742♣KD10 | ♠EK84♥EK8♦KD86♣93 | 86 | 53,42 | 86 |
Rond 4, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 4, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
8 | 4♠ | S | = | ♦D | 420 | 12 | 60 | 60 | ♠94♥K10643♦8652♣kn10 | ♠EDkn1065♥87♦-♣EKD96 | ♠94♥K10643♦8652♣kn10 | 98 | 53,26 | 98 |
Rond 5, som N-S, mot Sven Rönquist - Birgitta Bornestav | Rond 5, som N-S, mot Sven Rönquist - Birgitta Bornestav |
9 | 1NT | Ö | +5 | ♥kn | -240 | 16 | 80 | 80 | ♠42♥D864♦Dkn962♣97 | ♠Dkn8♥Kkn102♦K108♣854 | ♠42♥D864♦Dkn962♣97 | 114 | 55,07 | 114 |
Rond 5, som N-S, mot Mats Mårtensson - Karin Brundell-Freij | Rond 5, som N-S, mot Mats Mårtensson - Karin Brundell-Freij |
10 | 1NT | Ö | +1 | ♣4 | -120 | 8 | 40 | 40 | ♠E73♥93♦ED962♣kn83 | ♠9842♥KD72♦5♣K1054 | ♠E73♥93♦ED962♣kn83 | 122 | 53,04 | 122 |
Rond 6, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Peter Gati | Rond 6, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Peter Gati |
11 | 4♥ | N | +2 | ♦K | 480 | 16 | 80 | 80 | ♠D103♥76♦EK9752♣kn4 | ♠9♥85♦D10864♣D9753 | ♠D103♥76♦EK9752♣kn4 | 138 | 54,55 | 138 |
Rond 6, som Ö-V, mot Gunvor Arrhén - Jan Hedin | Rond 6, som Ö-V, mot Gunvor Arrhén - Jan Hedin |
12 | 4♣ | N | +2 | ♣10 | 170 | 20 | 100 | 100 | ♠K95♥E10864♦976♣102 | ♠D1043♥kn732♦10843♣kn | ♠K95♥E10864♦976♣102 | 158 | 57,25 | 158 |
Rond 7, som Ö-V, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 7, som Ö-V, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson |
13 | 3♠ | N | = | ♦10 | 140 | 13 | 65 | 65 | ♠D98♥D95♦D109♣kn1084 | ♠K5♥K8♦E876532♣D5 | ♠D98♥D95♦D109♣kn1084 | 171 | 57,19 | 171 |
Rond 7, som Ö-V, mot Lars Becklén - Annette Wald Gärdenfors | Rond 7, som Ö-V, mot Lars Becklén - Annette Wald Gärdenfors |
14 | 2♥ | S | = | ♣9 | 110 | 8 | 40 | 40 | ♠432♥K6♦76♣Ekn10652 | ♠76♥E75♦KD104♣9743 | ♠432♥K6♦76♣Ekn10652 | 179 | 55,59 | 179 |
Rond 8, som Ö-V, mot Ewa Leonhard - Anders Hagen | Rond 8, som Ö-V, mot Ewa Leonhard - Anders Hagen |
15 | 4♥ | Ö | = | ♣10 | -420 | 15 | 75 | 75 | ♠kn8♥EKkn5♦Kkn4♣EK76 | ♠7643♥9863♦E♣D854 | ♠kn8♥EKkn5♦Kkn4♣EK76 | 194 | 56,23 | 194 |
Rond 9, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 9, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
17 | 2♦ | S | –1 | ♦2 | -50 | 13 | 65 | 65 | ♠1062♥92♦E975♣Ekn107 | ♠E543♥K10653♦42♣K8 | ♠1062♥92♦E975♣Ekn107 | 207 | 56,25 | 207 |
Rond 9, som Ö-V, mot Demitrius Berg - Thorbjörn Haraldsson | Rond 9, som Ö-V, mot Demitrius Berg - Thorbjörn Haraldsson |
18 | 2♠ | Ö | = | ♣D | -110 | 15 | 75 | 75 | ♠D9862♥K54♦987♣E6 | ♠kn43♥ED6♦E106♣9752 | ♠D9862♥K54♦987♣E6 | 222 | 56,78 | 222 |
Rond 10, som Ö-V, mot Bengt Emanuelsson - Håkan Tjärnemo | Rond 10, som Ö-V, mot Bengt Emanuelsson - Håkan Tjärnemo |
19 | 3NT | S | +1 | ♠5 | 430 | 2 | 10 | 10 | ♠D10973♥kn86♦10♣6432 | ♠6542♥E1074♦E85♣Ekn | ♠D10973♥kn86♦10♣6432 | 224 | 54,11 | 224 |
Rond 10, som Ö-V, mot Matts Lindberg - Ulf Jonsson | Rond 10, som Ö-V, mot Matts Lindberg - Ulf Jonsson |
20 | 4♠ | S | +2 | ♥6 | 680 | 6 | 30 | 30 | ♠Kkn♥542♦Dkn92♣KD86 | ♠74♥D106♦87643♣1095 | ♠Kkn♥542♦Dkn92♣KD86 | 230 | 52,63 | 230 |
Rond 11, som Ö-V, mot Lars Durlow - Yan Leger | Rond 11, som Ö-V, mot Lars Durlow - Yan Leger |
21 | 3♥ | S | +1 | ♠4 | 170 | 1 | 5 | 5 | ♠D8765♥Ekn♦EKD98♣6 | ♠42♥D96♦kn6432♣K97 | ♠D8765♥Ekn♦EKD98♣6 | 231 | 50,22 | 231 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bo Sperling - Gunnar Anderlind | Rond 11, som Ö-V, mot Bo Sperling - Gunnar Anderlind |
22 | 5♦ | Ö | = | ♠10 | -600 | 12 | 60 | 60 | ♠K954♥75♦975♣EKkn4 | ♠kn6♥EDkn43♦EK10863♣- | ♠K954♥75♦975♣EKkn4 | 243 | 50,31 | 243 |
Rond 12, som N-S, mot Helena Lindmark-Månsson - Lennart Månsson | Rond 12, som N-S, mot Helena Lindmark-Månsson - Lennart Månsson |
23 | 4♥ | V | +1 | ♠2 | -650 | 8 | 40 | 40 | ♠8542♥kn♦D98632♣K6 | ♠K♥10764♦107♣E98754 | ♠8542♥kn♦D98632♣K6 | 251 | 49,60 | 251 |