BBO-Skåne-Lund/Bjärred/Lomma
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
41 | 558 | 48,43 | Berit Nilsson - Peter Aspe | Berit Nilsson Peter Aspe | 21,4 | Lomma BK | Lomma BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Claes Nilsson - Rutger Persson | Rond 1, som Ö-V, mot Claes Nilsson - Rutger Persson |
1 | 3♠ | S | +1 | ♣E | 170 | 38 | 59 | 59 | ♠95♥E43♦97♣1086432 | ♠8♥KD85♦D542♣EKkn9 | ♠95♥E43♦97♣1086432 | 38 | 58,46 | 38 |
2 | 2♠ | N | –1 | ♣6 | -100 | 16 | 25 | 25 | ♠E95♥10872♦EDkn97♣6 | ♠832♥K6♦K43♣E9732 | ♠E95♥10872♦EDkn97♣6 | 54 | 41,54 | 54 |
Rond 2, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson | Rond 2, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson |
3 | 1NT | Ö | –1 | ♦8 | 100 | 28 | 43 | 43 | ♠D82♥EDkn3♦kn65♣Dkn5 | ♠Kkn95♥754♦K92♣632 | ♠D82♥EDkn3♦kn65♣Dkn5 | 82 | 42,05 | 82 |
4 | 1♥ | S | = | ♦E | 80 | 22 | 34 | 34 | ♠974♥E1074♦K76♣1095 | ♠Ekn108♥kn9♦E10932♣kn4 | ♠974♥E1074♦K76♣1095 | 104 | 40,00 | 104 |
Rond 3, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 3, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
5 | 3NT | V | –3 | ♣10 | 150 | 10 | 15 | 15 | ♠EKkn2♥762♦Kkn1086♣6 | ♠D43♥Dkn953♦43♣EK7 | ♠EKkn2♥762♦Kkn1086♣6 | 114 | 35,08 | 114 |
6 | 2♥ | N | +1 | ♠K | 140 | 22 | 34 | 34 | ♠KD2♥kn9♦107652♣1076 | ♠E9873♥E53♦D9♣983 | ♠KD2♥kn9♦107652♣1076 | 136 | 34,87 | 136 |
Rond 4, som Ö-V, mot Gertrud Lindahl - Eva Andersson | Rond 4, som Ö-V, mot Gertrud Lindahl - Eva Andersson |
7 | 4♠ | N | = | ♥E | 620 | 10 | 15 | 15 | ♠K64♥E1064♦Kkn5♣965 | ♠3♥kn873♦1094♣ED842 | ♠K64♥E1064♦Kkn5♣965 | 146 | 32,09 | 146 |
8 | 3♣ | N | +3 | ♦E | 170 | 62 | 96 | 96 | ♠86♥D1076♦EK109863♣- | ♠10932♥kn853♦kn75♣98 | ♠86♥D1076♦EK109863♣- | 208 | 40,00 | 208 |
Rond 5, som Ö-V, mot Dan Nilsson - Lennart Ek | Rond 5, som Ö-V, mot Dan Nilsson - Lennart Ek |
9 | 2NT | V | –1 | ♦5 | 100 | 9 | 14 | 14 | ♠K8653♥E432♦103♣86 | ♠E7♥kn876♦Dkn7♣EKkn5 | ♠K8653♥E432♦103♣86 | 217 | 37,09 | 217 |
10 | 3NT | S | –1 | ♣4 | -100 | 40 | 62 | 62 | ♠KD543♥kn5♦75♣D1083 | ♠kn76♥ED873♦10♣Kkn54 | ♠KD543♥kn5♦75♣D1083 | 257 | 39,54 | 257 |
Rond 6, som Ö-V, mot Gunvor Arrhén - Jan Hedin | Rond 6, som Ö-V, mot Gunvor Arrhén - Jan Hedin |
11 | 3♥ | N | –2 | ♣9 | -100 | 60 | 93 | 93 | ♠D986542♥752♦84♣9 | ♠E♥K86♦kn1052♣Ekn1085 | ♠D986542♥752♦84♣9 | 317 | 44,34 | 317 |
12 | 4♥ | V | = | ♦5 | -420 | 21 | 32 | 32 | ♠KD1076♥D96♦10♣9532 | ♠Ekn♥EKkn432♦kn87♣K10 | ♠KD1076♥D96♦10♣9532 | 338 | 43,33 | 338 |
Rond 7, som Ö-V, mot Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson | Rond 7, som Ö-V, mot Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson |
13 | 2♠ | V | –1 | ♥2 | 100 | 12 | 20 | 20 | ♠5♥kn865♦KD75♣D632 | ♠EKD1073♥D94♦86♣E9 | ♠5♥kn865♦KD75♣D632 | 350 | 41,42 | 350 |
14 | 4♠ | V | –1 | ♣kn | 50 | 16 | 38 | 38 | ♠E3♥E9763♦E1073♣D4 | ♠KD10854♥kn5♦965♣K2 | ♠E3♥E9763♦E1073♣D4 | 366 | 40,22 | 366 |
Rond 8, som Ö-V, mot Anna-Lena Jacobsson - Anethe Erlandsson | Rond 8, som Ö-V, mot Anna-Lena Jacobsson - Anethe Erlandsson |
15 | 3NT | N | = | ♠K | 600 | 24 | 37 | 37 | ♠KDkn7♥873♦E86♣983 | ♠653♥kn964♦1072♣K104 | ♠KDkn7♥873♦E86♣983 | 390 | 40,00 | 390 |
16 | 4♥ | Ö | = | ♦4 | -620 | 59 | 92 | 92 | ♠D72♥kn109753♦1085♣4 | ♠Kkn6♥KD64♦-♣Kkn10532 | ♠D72♥kn109753♦1085♣4 | 449 | 43,17 | 449 |
Rond 9, som Ö-V, mot Karin Wahlström - Magnus Wahlström | Rond 9, som Ö-V, mot Karin Wahlström - Magnus Wahlström |
17 | 2♦ | Ö | +2 | ♣E | -130 | 38 | 59 | 59 | ♠3♥KD73♦ED632♣865 | ♠KD1054♥E10♦kn987♣42 | ♠3♥KD73♦ED632♣865 | 487 | 44,07 | 487 |
18 | 5♦ | V | +1 | ♣E | -420 | 40 | 62 | 62 | ♠D9832♥kn2♦KD42♣K9 | ♠E5♥ED109♦Ekn10953♣6 | ♠D9832♥kn2♦KD42♣K9 | 527 | 45,04 | 527 |