BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
19 | 215,5 | 42,58 | Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Sven-Åke Fädmyr Arne Hansson | -8,8 | Lunds BK | Lunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
1 | 2NT | S | = | ♦K | 120 | 9 | 45 | 45 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 9 | 39,13 | 9 |
Rond 1, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 1, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
2 | 3NT | Ö | +2 | ♦K | -460 | 8 | 40 | 40 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 17 | 36,96 | 17 |
Rond 2, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 2, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
3 | 1NT | V | = | ♥6 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 30 | 43,48 | 30 |
Rond 2, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 2, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
4 | 3NT | N | +2 | ♠2 | 660 | 18 | 90 | 90 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 48 | 52,17 | 48 |
Rond 3, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 3, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
5 | 2♠ | N | –1 | ♣E | -100 | 4 | 20 | 20 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 52 | 45,22 | 52 |
Rond 4, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 4, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
7 | 2NT | N | –1 | ♥10 | -100 | 5 | 25 | 25 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 57 | 41,30 | 57 |
Rond 4, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 4, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
8 | 3♠ | S | +1 | ♥10 | 170 | 11 | 55 | 55 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 68 | 42,24 | 68 |
Rond 5, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 5, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
9 | 3NT | Ö | –2 | ♣6 | 200 | 18 | 90 | 90 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 86 | 46,74 | 86 |
Rond 5, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 5, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
10 | 1NT | N | +1 | ♠6 | 120 | 16 | 80 | 80 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | ♠82♥KD87♦D643♣D73 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | 102 | 49,28 | 102 |
Rond 6, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 6, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
11 | 4♦x | V | –1 | ♠9 | 100 | 11 | 55 | 55 | ♠9843♥95♦K743♣862 | ♠EKD10♥Ekn103♦-♣Ekn954 | ♠9843♥95♦K743♣862 | 113 | 49,13 | 113 |
Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠10 | -450 | 12 | 60 | 60 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | ♠EK2♥E1092♦D1076♣76 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | 125 | 49,41 | 125 |
Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
13 | 3♦ | Ö | +1 | ♥4 | -130 | 6 | 30 | 30 | ♠D1074♥86♦983♣8752 | ♠Kkn8♥EK3♦KD10652♣E | ♠D1074♥86♦983♣8752 | 131 | 47,46 | 131 |
Rond 7, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 7, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
14 | 3♣ | S | –1 | ♣5 | -50 | 16 | 80 | 80 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 147 | 49,16 | 147 |
Rond 8, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 8, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
15 | 2NT | S | = | ♠6 | 120 | 8 | 40 | 40 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 155 | 48,14 | 155 |
Rond 8, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 8, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
16 | 2♠ | V | = | ♦E | -110 | 10 | 50 | 50 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 165 | 47,83 | 165 |
Rond 9, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 9, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij |
17 | 2♠ | N | = | ♣E | 110 | 2 | 10 | 10 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 167 | 45,38 | 167 |
Rond 9, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 9, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
18 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 14 | 70 | 70 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 181 | 46,29 | 181 |
Rond 10, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 10, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
19 | 3NT | Ö | –3 | ♣K | 300 | 0 | 0 | 0 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 181 | 43,72 | 181 |
Rond 10, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 10, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
20 | 1NT | V | –1 | ♠8 | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 184 | 42,11 | 184 |
Rond 11, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 11, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
21 | 2♠ | V | +2 | ♦7 | -170 | 10 | 50 | 50 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | ♠EDkn6♥EK1052♦10♣E63 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | 194 | 42,17 | 194 |
Rond 11, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 11, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
22 | 3NT | S | = | ♥kn | 400 | 1 | 5 | 5 | ♠E107♥E854♦854♣764 | ♠K9865♥kn9♦Kkn9♣kn85 | ♠E107♥E854♦854♣764 | 195 | 40,37 | 195 |
Rond 12, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 12, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
23 | 3♦ | Ö | +1 | ♠3 | -130 | 0 | 0 | 0 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | ♠KD64♥Kkn32♦2♣ED43 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | 195 | 38,54 | 195 |