Hej. Ska svarsbud 3 kl efter stark 2kl öppning alerteras. Budet är äkta (minst 5-k) och visar 8+Hp? Jag alerterade inte detta svar på min öppning och fick påpekande vid bordet att jag borde alerterat.
Alertera 3kl efter 2kl (enda krav) öppning?
28 okt 2025 kl 13:22
#1
Alertera 3kl efter 2kl (enda krav) öppning?
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




Nej. Det är ett helt naturligt bud, som inte har någon oväntad bibetydelse.
(hade det varit äkta men bett partnern passa med 22-24 NT så skall det nog allerteras däremot, dvs om det visar en totalblank hand med en knippe klöver).
Tack Ola. Då gjorde jag rätt som inte alerterade.
Vi alerterar det när vi spelar. Ingen har någonsin klagat på att vi har altererat det de få gånger som det kommit upp.
Men vi kanske ska sluta med det?
Tycker mig utläsa att naturliga svarsbud på öppningar över 1-tricksnivån ej ska alerteras, detta oavsett budets styrka och kravtempo (enda undantaget är en höjning av en visad färg som är krav).
Jag missar säkert någonting här, men vad är argumentet för att alertera?
Som Dan skriver, hade 2 klöver visat klöver, och sedan svarsbudet tre klöver var krav, så hade det varit alerteringspliktigt. Men nu betyder ju 2 kl (som ni alerterar såklart) ”jag vill nog till utgång” och då har ni gjort er plikt med den alerten. Ett naturligt svarsbud (som dessutom godtar utgångskravet) kan ju knappast vara alerteringsmässigt, oavsett om det svarsbudet är 2Hö, 2 Nt eller 3 Kl.