Forum » Allmänna diskussioner » VM-medaljer på gång!?

VM-medaljer på gång!?

5 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Mats Nilsland
VM-medaljer på gång!?

I morgon åker jag och Lena till Herning i Danmark för att uppleva stämningen kring VM i bridge, heja på de svenska lagen och kanske träffa både vänner och lite ”gamla bekanta”. På den tiden när jag spelade i landslaget med Björn Fallenius kvalade vi in till Bermuda Bowl tre gånger. Bästa resultatet blev ett brons 1991 då vi fick stryk i semifinalen av Island som senare blev mästare.

Som den första ”riktiga” Bermuda Bowl (BB) räknas den som spelades 1950 med lag från USA, Europa och Great Britain, 8 år före världsbridgeförbundet (WBF) grundades. 1975 infördes spel med skärmar, troligen uppfunnet på grund av att Italiens lag tagit 10 raka BB. 1985 lade man till Venice Cup med samma format för damlagen. Seniorerna lades till 2001 och mixed 2019.

Sverige open har vunnit VM men aldrig Bermuda Bowl, men vi har två silver och tre brons medan våra damer har två guld och två brons. Seniorlaget har hittills ett silver och ett brons och i mixedklassen väntar vi fortfarande på vår första medalj.
Denna gången har Sverige med lag i alla fyra klasserna. Av de 24 lagen i varje klass går 8 vidare till slutspel efter 6 dagars kval. Öppna laget börjar med att möta Frankrike och i sista kvalronden på söndag spelar vi mot Norge.

Jag har inte sett några officiella odds för 2025 men senast (2023) utsågs Schweiz till favoriter före Nederländerna och USA’s båda lag med Norge som outsider. Sverige lyckades inte kvalificera sig vid EM på Madeira den gången. Schweiz vann och Norge tog silvret. På tal om Schweiz så är det laget ett lag som sponsras av Pierre Zimmerman som tidigare höll till i Monaco, pengarna styr vilka spelare som flyttas till respektive land men sådana är reglerna.

Vilka givar som ska spelas bestäms av ett komplicerat program (Big deal) som avgörs av flera parametrar, bland annat Dow Jones index den 25/7 men ingen kan räkna ut vilka det blir eller hacka systemet (i alla fall tror man det)!

På världsrankingen är Fredrik Nyström bäste svensk på en 30e plats. Han är också bäst på den ranking som gäller endast EM/VM tävlingar genom tiderna, före Magnus Lindkvist och Peter Bertheau.

På damsidan har vi fyra svenskor i topp med Kathrine Bertheau i toppen. Rankingen finns på WBFs hemsida worldbridge.org.

Kan Sverige knipa några medaljer? Kanske första guldet i BB? Vad tror ni?

Anna Zack Efraimsson
Bild för Anna Zack Efraimsson

Jag kommer att vara en stark supporter på hemmaplan och blir tacksam för alla rapporter kring stämning, dödande utspel eller andra briljanta saker som händer.

Seniorerna är för visso seniorer, men hela klassen är ju full av dem. Jag tror på medalj.

Övriga klasser? Alla lag bör ha möjlighet att gå till slutspel och när man väl är där kan allt hända. Vi får väl hoppas på att Dow Jones stod bra till för Sverige den 25:e. Vet inte om amerikanerna tänkte på att det är vår löningsdag och därmed en svensk turdag?

”Då finns det ingen som tar en… Kung för en dag!” Ni vet var ni hörde det först.

GO SWEDEN!

Lars Andersson

Seniorklassen är stentuff men bästa chansen till medalj. ChatGPT tror inte på Sverige i Bermuda Bowl. Mixeden är tuff men mer än kvartsfinal ska vi inte tro på. Damklassen är urlakad och här tror jag Sverige kan överraska!

Thomas Ålander

Lars Andersson skrev:


Seniorklassen är stentuff men bästa chansen till medalj. ChatGPT tror inte på Sverige i Bermuda Bowl. Mixeden är tuff men mer än kvartsfinal ska vi inte tro på. Damklassen är urlakad och här tror jag Sverige kan överraska!

Därmed kan ChatGPT värderas!

Joakim Guldbrand

Det skall bli extra kul att följa detta mästerskapet, semester och ett nöje att få svenska hjältar på BBO det är en högtidsstund. Extra skoj att våra ungdomar från Bollnäs är med, inte lika unga längre men så bra, jag hade förmånen att få vara med om bpde daniels första guld tror jag och Malins när vi gick till kvarten med ett distriktslag, redan på den tiden var dessa ungdomar väldigt duktiga och så angelägna om att spela ofta… Håller självklart på alla lagen vi har och jag tror verkligen att det kan bli allt från en semifinal till ett vinande lag, jag drar till med att två lag går minst till semi. Åker genom Danmark, har inte lokaliserat Herning men det är nog bara en timmes extra resa så vi får se. Heja Sverige och Heja Bollnäs inklusive Carina som alltid har gjort ett makalöst arbete för bridgen,

Logga in för att kommentera