Forum » Allmänna diskussioner » 3:e par till Veteran VM

3:e par till Veteran VM

14 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Lars Nilsson
Bild för Lars Nilsson
3:e par till Veteran VM

Tänkte jag kunde öppna tråden i alla fall…

Magnus Eriksson

Bra val kapten!

Matteo Nordqvist

Vilka vart 3:e par?

Lars Nilsson
Bild för Lars Nilsson

Matteo Nordqvist skrev:


Vilka vart 3:e par?


Du kan se det på SBFs hemsida - Mårten o Joppe
Johan Sylvan

Vi är naturligtvis stolta och glada att få representera Sverige i Veteranklassen. Tycker Olle gjorde ett utmärkt val, att han o Carina dessutom plötsligt köpt ett nytt lantställe är ju en ren slump naturligtvis Smile Vill dock delvis modifiera att vi skulle vara ett ”nytt par” vilket man kan få intrycket av i motiveringen till uttagningen:
Jag och Mårten spelar sågott som i sin helhet det system han och Janne Lagerman har spelat och utvecklat i minst 10 år, vet inte exakt.
Vi har under hela pandemin och även efteråt deltagit i lag Fredin i de 3 stora nättävlingarna OCBL, ALT och WBT där vi genomgående tillhört topplagen.(jag spelade även en del med Anders M för ca 2 år sedan). Vi kom även trea i Champions Cup för ett eller 2 år sedan.
Dessutom spelade vi i öppna laget i NM för ca 15 år sedan. Vi har redan lagt in minst 2 timmars träning på BBO varje vecka och spelar tillsammans minst varannan onsdag i S:t Eriks liga. Förutom detta är vi ju jämngamla och har därmed känt varandra ca 45 år och har ungefär samma bridgeuppfostran och därmed samsyn. Vet inte hur samspelta övriga par är givetvis men tror att jag och Mårten tänker lika i de flesta nya budlägen. Vi är alltså som Carina/Olle påpekar ett nytt par i just veteranklassen men inte ett nytt par rent allmänt. Dessutom har jag och Jonas Pettersson tagit en paus på obestämd tid sedan i höstas så jag kommer att lägga all min bridge-energi/tid på
Spel/träning med Mårten. Fortsättningsvis kommer vi även att spela samtliga nättävlingar i lag Fredin när vi båda kan så det kan krocka med träning för veteranlaget ibland. Isåfall prioriteras givetvis veteranträningen.

Mvh Joppe

Stefan Andersson

Två timmars träning på BBO. Fråga Ebba hur mkt hon tränar. Man tar sig för pannan.

Ola Brandborn

Stefan Andersson skrev:


Två timmars träning på BBO. Fråga Ebba hur mkt hon tränar. Man tar sig för pannan.

Jag visste inte att Ebba Busch spelade bridge?

Hans Kvick

Bra uttagning Olle!

Johan Sylvan

Stefan Andersson skrev:


Två timmars träning på BBO. Fråga Ebba hur mkt hon tränar. Man tar sig för pannan.

Hej Stefan
Som vanligt läser du som fan läser bibeln.
Vi spelar alltså redan 2-3 hela kvällar i veckan och de 2 timmarna du nämner är extra ren budträning på en fast veckotid vi just la in utöver detta. Tillkommer såklart mycket på cuebids och mycket systemgenomgång efter varje speltillfälle.
Och vem är denna Ebba?

MvH Joppe

Philip Berggren

Johan Sylvan skrev:

Och vem är denna Ebba?
MvH Joppe

Med ytterst stor sannolikhet Ebba Andersson som åker längdskidor.

Emanuel Unge

Johan Sylvan skrev:


Stefan Andersson skrev:


Två timmars träning på BBO. Fråga Ebba hur mkt hon tränar. Man tar sig för pannan.

Tillkommer såklart mycket på cuebids

MvH Joppe

Snyggt!

Johan Sylvan

Philip Berggren skrev:


Johan Sylvan skrev:

Och vem är denna Ebba?
MvH Joppe

Med ytterst stor sannolikhet Ebba Andersson som åker längdskidor.

Ja då förstår jag Stefans jämförelse är väl dock bara Fredin som lägger ner så mycket tid Smile

Mvh Joppe

Lars Andersson

Ser ut som en kanonuttagning! Det dolda(?) pluset är de frekventa rapporteringarna på forumet under VM!

Träning. Akiba Rubinstein var en av världens bästa schackspelare runt första världskriget. Han lär ha tränat 6 timmar om dagen 300 dagar om året samt spelat ett antal tävlingar. Fick ett tragiskt slut iofs.

Pg Eliasson
Bild för Pg Eliasson

Kul att veteranlaget hamnar i focus.

Vi skiljer oss från de övriga landslagen främst för att vi måste stå för alla kostnader utom startavgift själva. Vi behöver inte heller betala för kapten på plats eller support av den ovärderliga Carina.

Årets uttagning var ett försök att spela sig till en plats i laget. Förhoppningsvis kommer den modellen att utvärderas och förbättras.
Vi kom i ett känsligt läge med 4 spelare i laget när en av våra medlemmar blev akut sjuk och inte kunde spela finalen. Här vill vi tacka Anders M för att han ställde upp så att finalen kunde spelas.

I o m att vi betalar själva så känns det naturligt att det kvalificerade laget har en betydande åsikt om hur laget skall kompletteras. Vi hade ett samtal med Olle men hur det utföll behåller jag för mig själv.

Uttagningar är alltid känsliga och det finns alltid de som känner sig åsidosatta. Var ju själv kapten för öppna laget ett antal år så jag vet hur det känns att ta de samtalen.

Hur som helst är laget uttaget och det är bara att blicka framåt och bygga laget vilket är viktigare än man kan tro. Vi ser fram emot mästerskapet med tillförsikt.

Logga in för att kommentera