Ber att detta avslutas nu. En relevant fråga och ett svar har nu spårat ur. Ingen synpunkt på rätt eller fel. Tack.
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




https://sv.wikipedia.org/wiki/Internettroll
Betyder det att distrikten inte kände till den förra förbundsledningens policies och var oförmögna att i så fall ta reda på det?
När det gäller den ”kommande” ordföranden (var det uppgjort på förhand?) fanns det måhända mindre resursstarka motkandidater som föll bort genom denna otillbörliga konkurrens.
Detta forum bör inte vara en anslagstavla för förbundet, här finns andra alternativ för officiell information….
Per Jehpson
Har du aldrig hört ordspråket ”Tiga är guld”
Många lågvattenmärken har vi sett i detta diskussionsforum, men Herr Jehpson hittade en ännu lägre nivå…..
By the way, var hittar man uppgifter om vem (eller vilka) som modererar detta forum?
Här finns det forumregler
Så anställd personal plus nån mer kan det.
”De av förbundet utsedda moderatorerna har rätt att moderera” tillfredsställer tyvärr inte kravet på information om vilka de är, jag själv skulle tycka det vore obehagligt att bli beskriven som ett ”nättroll” av någon oerfaren junior-apparatchik som av sekretesskäl slipper stå till svars för sina bedömningar….
Alltså… är detta en transparent demokratisk organisation eller liknar det mer en genomsnittlig kommunal förvaltning?
Vad det nu än är som kännetecknar en ”en genomsnittlig kommunal förvaltning” är det uppenbart att transparensen i SBF är tillräcklig för vilka korkade inlägg som helst.
För tio år sedan framgick det tydligt vilka som modererade:
Moderatorer: Thomas Winther [3522], Fredrik Jarlvik [4451], Micke Melander [7164], Johan Grönkvist [8342], Roger Wiklund [10530], Carina Wademark [12540], Tommy Andersson [14659], Björn Andersson [14660], Pontus Silow [87294], Andreas Jansson [19642]
Har klimatet därefter blivit så mycket hårdare att uppdraget kräver anonymitet?
Bör finnas namn på personerna som har som uppgift att moderera angivit på sidan för forumregler
Den som är utsatt för något borde själv kunna kontakta en moderator för att få saken borttagen. Tycker detta hör till
Utan att veta säkert borde det vara anställda på förbundet plus styrelsen (medlemskommittén?) som modererar. Det tyder iaf den gamla listan på.