Division 4, 2019-2020

2019-2020 spelas lördagarna den 9/11 och 30/11
Spelplats:Malmö BK, Möllevångsgatan 24.

14 brickor per match 2 x 7 med halvleksbyte.

Speltider:
9/11: 56 brickor med start 09.30 och slut ca 18.30
1: 9.30-10.25/10.30-11.25
2: 11.30-12.25/12.30-13.25
3: 14.30-15.25/15.30-16.25
4: 16.35-17.30/17.35-18.30

30/11: 42brickor med start 09.30 och slut ca 16.00
5: 9.30-10.25/10.30-11.25
6: 11.30-12.25/13.00 -13.55
7: 14.00-14.55/15.00-15.55

Startavgiften (inkl. bordsavgift, SBF-avgift mm) är 1200 kronor per lag (1000 för Munka Ljungby BS, Kullabygdens BK, Hässleholms BK och Kristianstads BK) för båda omgångarna som debiteras respektive klubbs ruterkonto.

Svenska Bridgeförbundets generella regelverk gäller som tävlingsbestämmelser.
Givsamlingar hittar ni efter tävlingen här

Troligtvis går de två bästa lagen upp till division 3.

Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
Per-Erik Pettersson 4 3-1-0 185 - 59 3,136 62,74
2 Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
Zhou Ye 4 3-0-1 158 - 107 1,477 52,21
3 LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
Jan Hörnlund 4 2-1-1 159 - 141 1,128 43,91
4 BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
Gun Bellander 4 2-0-2 103 - 98 1,051 40,83
5 Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
Björn Gustavsson 4 1-2-1 105 - 122 0,861 35,31
6 Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ola Svensson 4 1-1-2 144 - 202 0,713 34,12
7 Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
Magne Andersson 4 1-1-2 102 - 147 0,694 31,58
8 Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
Gunilla Wallin 4 0-0-4 70 - 150 0,467 19,30
Rond 1 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
31‑39
Halvlek 1: 13‑22
Halvlek 2: 18‑17
7,56 ‑ 12,44
2 Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
61‑31
Halvlek 1: 22‑28
Halvlek 2: 39‑3
17,04 ‑ 2,96
3 LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
17‑45
Halvlek 1: 17‑45
Halvlek 2: 0‑0
3,28 ‑ 16,72
4 Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
13‑57
Halvlek 1: 2‑24
Halvlek 2: 11‑33
1,13 ‑ 18,87
Rond 2 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
29‑25
Halvlek 1: 5‑13
Halvlek 2: 24‑12
11,28 ‑ 8,72
2 Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
51‑43
Halvlek 1: 51‑43
Halvlek 2: 0‑0
12,44 ‑ 7,56
3 BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
9‑24
Halvlek 1: 3‑2
Halvlek 2: 6‑22
5,81 ‑ 14,19
4 Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
9‑26
Halvlek 1: 9‑26
Halvlek 2: 0‑0
5,36 ‑ 14,64
Rond 3 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
31‑12
Halvlek 1: 30‑6
Halvlek 2: 1‑6
15,06 ‑ 4,94
2 Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
39‑17
Halvlek 1: 11‑7
Halvlek 2: 28‑10
15,66 ‑ 4,34
3 Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
65‑34
Halvlek 1: 65‑34
Halvlek 2: 0‑0
17,19 ‑ 2,81
4 LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
57‑27
Halvlek 1: 57‑27
Halvlek 2: 0‑0
17,04 ‑ 2,96
Rond 4 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
42‑18
Halvlek 1: 9‑18
Halvlek 2: 33‑0
16,03 ‑ 3,97
2 Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
33‑8
Halvlek 1: 6‑1
Halvlek 2: 27‑7
16,21 ‑ 3,79
3 Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
2‑81
Halvlek 1: 1‑44
Halvlek 2: 1‑37
0,00 ‑ 20,00
4 BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
32‑18
Halvlek 1: 22‑5
Halvlek 2: 10‑13
13,96 ‑ 6,04
Rond 5 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
2 Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
3 Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
4 Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
Rond 6 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
2 LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
3 Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
4 Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
Rond 7 [speldag]
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kristianstads BK
Kristianstads BK
Björn Gustavsson [963]
Björn Fylke [4715]
Christer Holst [48988]
Magnus Ohlsson [89166]
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Munka Ljungby BS 5 cl Munkasnaps
Ola Svensson [21351]
Jan-Inge Tuvesson [33922]
Andreas Johansson [24913]
Ingemar Henrysson [21350]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm [5455]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
2 BK Bridgehuset
BK Bridgehuset
Gun Bellander [3638]
Kicki Orre [27718]
Kjell-Åke Nilsson [6427]
Lotta Lundberg [43210]
Kent Hermansson [94292]
Hélene Hommerberg Messing [10233]
Östra Torps BS
Östra Torps BS
Magne Andersson [648]
Hans-Olof Boman [6430]
Mikael Persson [54511]
Björn-Erik Öberg [2152]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
3 Malmö BK Pasodoble All
Malmö BK Pasodoble All
Gunilla Wallin [48390]
Lennart Ek [39185]
Susanne Levin [53421]
Christina Leander [30482]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Charles Björklund [93875]
Mårten Howe [24774]
Anders Ingels [88890]
Mikael Sundahl [18410]
Henrik Wiktor [16485]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑
4 Hässleholms BK II
Hässleholms BK II
Per-Erik Pettersson [10690]
Kenneth Österberg [4700]
Lars-Åke Nilsson [12667]
Lars Malm [6394]
Fredrik Wickström [4496]
Bo Selander [10057]
Kullabygdens BK
Kullabygdens BK
Zhou Ye [87805]
Mats Andersson [15243]
Tomas Truedsson [6380]
Bo Andersson [5896]
0‑0
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: ‑