Tävlingsprogram 2018/2019

Juni 2018

DatumHändelseOrt
14 juni
- 26 aug
Svenska Cupen - Omgång 5
Svenska Cupen

Juli 2018

DatumHändelseOrt
1 juli
Inställd … StorsjöslagetÖstersund
10-15 juli
EM Par Junior
EBL
Opatija, Kroatien
19 juli
Walters BildelarFalkenberg
25 juli
- 5 aug
ACBL: SommarmästerskapenAtlanta, USA
27 juli
- 5 aug
Bridgefestivalen
Bridgefestivalen
Conventum, Örebro
27-28 juli
SM Par Veteran
Bridgefestivalen
27 juli
TL-uppdatering
Bridgefestivalen
Scandic Grand, Örebro
27 juli
INSTÄLLT … Juniorseminarium
Bridgefestivalen
Scandic Grand, Örebro
28 juli
- 2 aug
Chairman’s Cup
Bridgefestivalen
29-30 juli
SM Par Dam
Bridgefestivalen
30-31 juli
SM Par Nybörjare
Bridgefestivalen
31 juli
- 2 aug
SM Lag Veteran
Bridgefestivalen
31 juli
SM Par Mixed - Sista dansen
Bridgefestivalen

Augusti 2018

DatumHändelseOrt
1-2 aug
SM Par Mixed - Final
Bridgefestivalen
3 aug
SM Par Open - Semi
Bridgefestivalen
4-5 aug
Guldgruvan
Bridgefestivalen
Örebro
4-5 aug
SM Par Open - Final
Bridgefestivalen
8-18 aug
VM Lag Junior
WBF
Wujiang, Kina
18 aug
Inställd … Munka Ljungby BS - GuldtävlingKlippan
30 aug
- 23 sep
Svenska Cupen - Omgång 6
Svenska Cupen

September 2018

DatumHändelseOrt
1-2 sep
Elitserien …. Rond 1-5
Allsvenskan
Uppsala, Göteborg
1 sep
Division 2 … Rond 1-3
Allsvenskan
1 sep
Division 3 … Rond 1-3
Allsvenskan
8-9 sep
INSTÄLLD … JSM par 2018
Junior
Täby
15 sep
BK Albrekts - GuldtävlingVarberg
22 sep
- 6 okt
Öppna VM (Rosenblum m.m.)
WBF
Orlando, USA
22 sep
Division 3 … Rond 4-6
Allsvenskan
27 sep
- 21 okt
Svenska Cupen - Omgång 7
Svenska Cupen

Oktober 2018

DatumHändelseOrt
6-7 okt
SM Par Dam, rekommenderad spelhelg för DM Final
7 okt
Enköpings BS - GuldtävlingEnköping
13-14 okt
Division 2 … Rond 4-7
Allsvenskan
19-21 okt
Elitserien …. Rond 6-11
Allsvenskan
Örebro
20 okt
Division 3 … Rond 7-9
Allsvenskan
27-28 okt
Division 2 … Rond 8-11
Allsvenskan
30 okt
- 1 nov
Riksläger - höstlov
Junior
Varberg

November 2018

DatumHändelseOrt
2-4 nov
Uttagningstävling EM Lag Mixed
Landslag
BK S:t Erik i Stockholm
8-10 nov
Champions’ Cup
EBL
Eilat, Israel
10 nov
Manfred Kamras MinneGöteborg
15-18 nov
Svenska Cupen - Slutspel
Svenska Cupen
Uppsala
17-18 nov
Uppsala bridgefest - LagguldUppsala
22 nov
- 2 dec
ACBL: HöstmästerskapenHonolulu, USA
24-25 nov
SM Par Mixed, rekommenderad spelhelg för DM Final

December 2018

DatumHändelseOrt
1 dec
Malmö BK - GuldtävlingMalmö
29 dec
BK Allians, Halmstad - GuldtävlingHalmstad

Januari 2019

DatumHändelseOrt
5 jan
GävleguldetGävle
12-13 jan
TL-seminarium, steg 3Örebro
12-13 jan
Utbildningshelg, sanktionsförbud råder
12-13 jan
Juniorledarseminarium
Junior
Örebro
26-27 jan
OBS-tävling landslagen
Landslag
BK S:t Erik i Stockholm
26-27 jan
OBS-tävling öppen klass
Landslag
BK S:t Erik i Stockholm
31 jan
- 24 feb
Svenska Cupen - Omgång 1
Svenska Cupen

Februari 2019

DatumHändelseOrt
2 feb
PlattliretStockholm
3-8 feb
CavendishMonaco
9-10 feb
SM Par Veteran, rekommenderad spelhelg för DM Final
15 feb
Sista anmälningsdag av antal lag
SM Lag
22-28 feb
EM Lag Mixed
EBL
Lissabon, Portugal
23 feb
Värnamo BK jubileumsguldVärnamo
28 feb
- 24 mar
Svenska Cupen - Omgång 2
Svenska Cupen

Mars 2019

DatumHändelseOrt
1 mar
Universitets VM online
Junior
10 mar
Sista speldag för distriktsfinalerna
SM Lag
21-31 mar
ACBL: VårmästerskapenMemphis, USA
24-29 mar
White House Junior Internationals
Junior
Amsterdam
28 mar
- 28 apr
Svenska Cupen - Omgång 3
Svenska Cupen

April 2019

DatumHändelseOrt
6 apr
Laholms BK - GuldtävlingLaholm
13-14 apr
Semifinal på tio spelorter
SM Lag
13-14 apr
Göteborg
SM Lag
Göteborg
13-14 apr
Ludvika
SM Lag
Ludvika
13-14 apr
Malmö
SM Lag
Malmö
13-14 apr
Norrköping
SM Lag
Norrköping
13-14 apr
Örebro
SM Lag
Örebro
13-14 apr
Skövde
SM Lag
Skövde
13-14 apr
Täby
SM Lag
Stockholm/ Uppsala
13-14 apr
Umeå
SM Lag
Umeå
13-14 apr
Uppsala
SM Lag
Uppsala
13-14 apr
Växjö
SM Lag
Växjö
15 apr
Ansökningsdatum för guldsanktion 2019/2020
18-20 apr
JNM för nationslag
Junior
Nykøbing F, Danmark
18-22 apr
Riksläger - Påsklov
Junior
Varberg
19-20 apr
INSTÄLLD - SM Lag Junior, direktfinal
Junior
Varberg
19 apr
Trosa BS - GuldtävlingTrosa
22 apr
Rimbo BK - GuldtävlingViby friskola, Lillskogsvägen 2, Rimbo
27-28 apr
SM Par Open, rekommenderad spelhelg för DM Final
28 apr
Sista anmälnings- och speldatum för DM Final Dam, Veteran, Mixed samt Open

Maj 2019

DatumHändelseOrt
3 maj
- 9 juni
Svenska Cupen - Omgång 4
Svenska Cupen
4 maj
IAF-guld, BK S:t ErikKronobergsgatan 12, Stockholm
14-19 maj
1st IMSA World Masters Championship
WBF
Hengshui, Hebei Province, China
25 maj
Uttagningstävling - Mixed VM
Landslag
30 maj
- 2 juni
Final
SM Lag
Örebro

Juni 2019

DatumHändelseOrt
7-9 juni
NM för nationslag
NBU
Kristiansand, Norge
8-9 juni
Inställd … BK S:t Erik, Patton guldStockholm
15-29 juni
Öppna EM
EBL
Istanbul, Turkiet
27-28 juni
Ölandsveckan 2019 - A-final - Omgång 1 - omgång 1
27-28 juni
Ölandsveckan 2019 - A-final - Omgång 1 - omgång 2