Skalman vann elitträningen
Carina Wademark
Det blev en helg med mycket bridge att se för de som gillar att hänga med när det spelas på BBO.
7 matcher spelades i elitträningen och vid 5 av dem kunde de som ville roas av livekommentarer från Nichlas Eliazohn via twitch.
Analyserna är inte alltid klockrena, men med glimten i ögat och stundtals mycket underhållande.
Skalman med Krister Ahlesved, Niklas Warne, Jan Selberg, Jonas Petersson, Per-Arne Karlsson, Hans Kvick, Simon Hult och Peter Bertheau var de som hanterade BBO-spelet bäst och snittade imponerande 14,77 vp/match! De vann därmded med dryga 26 vp före Fredin och strax efter dem Scaniazang.
Servicen från TL Ryszard Sliwinski och Linnea Edlund var oklanderlig och resultaten snabbt på plats.
Jag tror att jag kan svara för de flesta som tittade under helgen att det var ett nöje man gärna upplever igen.
Tack till alla spelare, Krister Ahlesved och Mats Nilsland för initiativet, Ryszard och Linnea för resultatservicen samt Nichlas Eliazohn och twitchchatten för underhållande kommentarer.
Elitträning på BBO 11-13 september
Bridgeabstinensen börjar bli påtaglig för många spelare och under helgen 11-13 september, då första omgången av elitserien skulle ha spelats, har Krister Ahlesved och Mats Nilsland samlat ihop några elitlag för en träningshelg på BBO.
8 lag spelar 7 matcher á 20 brickor med start på fredag 11/9 kl: 19.00.
Alla matcher kommer att kunna följas av åskådare och Nichlas Eliazohn livekommenterar via sin kanal på Twitch fredag, första matchen på lördag samt alla matcher på söndag. Länk till kanalen https://www.twitch.tv/zohn
Gemensamma brickor spelas och alla resultat inkl. IAF redovisas på Upplandsbridgens sida i BIT
Tävlingsledare är Ryszard Sliwinski och Linnea Edlund.
Deltagande lag
De deltagande lagen är Fredin, ScaniaZang, Skalman, Zmrzlina, Dalabridgen, Island, Stridsvagn och Berik&Tomas.
Medlemmar i lagen, nicknames på BBO och systemdeklarationer finns på denna sida
Tidsschema
Datum | Dag | Tid | Händelse |
---|---|---|---|
11 sept | fred | 19.00 | Match 1 |
12 sept | lörd | 11.00 | Match 2 |
12 sept | lörd | 14.30 | Match 3 |
12 sept | lörd | 18.00 | Match 4 |
13 sept | sönd | 11:00 | Match 5 |
13 sept | sönd | 14:30 | Match 6 |
13 sept | sönd | 18:00 | Match 7 |
Hur tittar man?
För att titta på spelet loggar man in på Bridge Base Online .
Då det inte är vughraph utan träningsmatcher letar ni upp någon av nicken på denna sida och väljer tag plats/join table alternativt högerklickar och väljer detsamma, beroende på vilken version av programmet man har.
Matchresultat
Rond 1 - Fredag 11 sep, 19:00 - IAF rond 1
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Fredin | Berik&Tomas | 45-41 |
Skalman | Iceland | 57-30 |
ScaniaZang | Stridsvagn | 52-19 |
Zmrzlina | Dalabridgen | 58-17 |
Rond 2 - Lördag 12 sep, kl 11:00 - IAF rond 2
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Iceland | Fredin | 37-51 |
Dalabridgen | Skalman | 34-55 |
Zmrzlina | ScaniaZang | 34-58 |
Stridsvagn | Berik&Tomas | 52-22 |
Rond 3 - Lördag 12 sep, kl 14:30 - IAF rond 3
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Fredin | Stridsvagn | 3-45 |
Skalman | ScaniaZang | 30-24 |
Iceland | Dalabridgen | 40-33 |
Berik&Tomas | Zmrzlina | 36-49 |
Rond 4 - Lördag 12 sep, kl 18:00 - IAF rond 4
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Dalabridgen | Fredin | 12-86 |
Berik&Tomas | Skalman | 11-39 |
ScaniaZang | Iceland | 61-44 |
Zmrzlina | Stridsvagn | 31-29 |
Rond 5 - Söndag 13 sep, kl 11:00 - IAF rond 5
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Fredin | Zmrzlina | 41-35 |
Skalman | Stridsvagn | 45-12 |
Dalabridgen | ScaniaZang | 29-25 |
Iceland | Berik&Tomas | 27-60 |
Rond 6 - Söndag 13 sep, kl 14:30 - IAF rond 6
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
ScaniaZang | Fredin | 30-34 |
Zmrzlina | Skalman | 12-43 |
Dalabridgen | Berik&Tomas | 49-24 |
Stridsvagn | Iceland | 33-67 |
Rond 7 - Söndag 13 sep, kl 18:00 - IAF rond 7
Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|
Fredin | Skalman | 35-44 |
Stridsvagn | Dalabridgen | 43-40 |
Berik&Tomas | ScaniaZang | 68-43 |
Iceland | Zmrzlina | 46-37 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior