Hemsidan åtgärder

Vad håller vi på med just nu!

Vi skall försöka, på ett enkelt sätt, förklara vad vi håller på med när det gäller att förbättra vår prestanda på vår hemsida (site).

Vi har under en tid haft en hemsida som emellanåt varit alltför långsam och trög vid högre belastning.
Dessa toppar är oftast under sen kvällstid när våra tävlingar är färdiga.
Då vill många se sina resultat samtidigt som arrangörerna vill ladda upp sina tävlingar på hemsidan.

Vår IT-struktur är lite komplex, då vi måste anpassa oss till gamla beprövade system som Ruter och (Spader).

Så vad har vi gjort den senaste tiden.

Steg 1

  • Vi har ökat på minnet och lagringsutrymmet.

Steg 2

  • Vi har begränsat vilka andra länder som kommer in på hemsidan.
  • Vi har flyttat vår hemsida till ett annat kluster hos vår serverleverantör.

Steg 3

  • Vi bygger en ny uppladdningsdel för tävlingar.
  • Vi stänger av gamla hemsidan ”Spader” som inte behöver synas publikt.

Steg 1 gav lite effekt men var fortfarande inte tillräckligt.

Vi körde igång steg 2 i måndags (29 sep) och ser en otrolig skillnad med hur siten fungerar nu.

Filtret på vilka länder som fick komma in på vår site har varit Norden tills nu. Vi har nu öppnat upp för trafik ifrån följande länder.

Grekland
Spanien (Kanarieöarna oxå)
Frankrike
England
Italien
Kroatien
Holland
Belgien
Tyskland
Schweiz
Polen
Portugal
Storbritannien
Österrike
Luxembourg
USA

Så nu får vi se hur det fungerar efter att vi släppt på fler länder hur det påverkar siten. Så funkar det så kan vi lyfta på flera länder osv. Har ni nåt speciellt land som är akut, hör av er.

Vi jobbar samtidigt med steg 3 att långsiktigt säkra upp vår miljö. Dessutom är syftet att ersätta gamla funktioner samt sprida tunga beräkningar över tid så att sidan alltid är tillgänglig.