Minnesanteckningar UtbK 2025-05-05
Micke Melander
Minnesanteckningar förda vid digitalt möte med SBF:s UTBK den 5 maj 2025.
Deltagare: Krister Ahlesved (KAH), Britt-Marie Warborn (BMW), Florence Fridén (FFR), Gullvi Högberg (GHÖ), Catharina Ahlesved (CAH), Björn Holm (BHO) och Micke Melander (MME).
1. Mötets öppnande
KAH hälsade alla välkomna.
2. Notarie
Beslutades: Att MME för noteringar
3. Onlinekurserna
Spelträning online första gången igår 5.5 bord, två gånger kvar.
Beslutades: Att köpa in kommenterade spel från Nya Bridgeskolan för genomförandet för 1200 :-.
Beslutades: Att BHO postar artikel om andra vill vara med och träna oavsett vad de gått för kurs. Diskussion om utvärderingen kring hur många som fortsätter spela och blir medlemmar.
Beslutades: BHO undersöker vidare kring den kurs som just avslutats då det varit svårt att utreda vad som hänt med deltagarna.
Diskussion om höstens onlinekurs. Nytt för kursen är att det kommer bli på tisdagskvällar, Erik Fryklund är åter kursledare. Inbjudningar klara och utskickade.
Beslutades: BHO kommunicerar med Ventura om tidningen och löser Facebook annons med Carina Wademark. MME ordnar med medlemsnytt.
4. Bridgelärarutbildning vt 26
Diskussion fördes om andra kommande steg 1 utbildning, den förstnämnda i Uppsala.
Beslutades: Att MME tillfrågar Göteborg om steg 1 utbildning i månadsskiftet mars-april 2026.
Beslutades: Att UTBK inte har någon aktivitet under utbildningshelgen i januari och siktar på steg 2 i januari 2027.
5. Video för nybörjare (Norge)
Diskussion fördes om filmerna. UTBK anser att det finns positiva fördelar med de korta filmerna. Dels kan de användas som marknadsföring och dels som tillägg vid utbildning. Vidare diskuterades också om de anses behöva översättas eller ej. Det är i sådana denna del som kommer skapa kostnader för oss.
Beslutades: Att KAH tar upp frågan med styrelsen vid nästa möte och vid intresse sanktionerar ett projekt med MK. MME talar med JK för att vara med i projektet.
6. Veckans problem
Diskussion om utvärderingen av statistik för populariteten och det är svårt att analysera det. Men det har varit ganska bra med trafik kring problemen. Problemen från RealBridge är slut.
Beslutades: Att köra tolv nya typer av problem tillsammans med Nya Bridgeskolan i höst och sedan utvärdera utfallet.
Beslutades: Att KAH skickar ett exempel till BHO så får han laborera med det och att KAH inkommer med offert för kostnader.
7. Kortkurserna
Beslutades: Att till 1 juni publicera de tre första kortkurserna med målsättningen att nästkommande sju ska finnas publicerade 1 september.
8. Städa upp med hemsidan - material
Beslutades: Att MME städar på hemsidan och gör plats för kortkurserna under material på utbildningsdelen.
9. Övriga frågor
Beslutades: Att ha ett informellt lunchmöte vid Bridgefestivalen på tisdagen klockan 13.
Beslutades: Att nästa möte äger rum torsdag 11 september 09.30 KAH återrapporterar från vad som hände vid styrelsemötet senare i maj vad gäller utbildningsfrågorna.
10. Mötets avslutande
KAH tackade alla för visat intresse och förklarade mötet avslutat.
MME 2025 05 05
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior