Onsdagskvällar i sommar 2024

Från och med 12 juni kommer det att bli spel, som till stor del är riktat till nybörjare, på onsdagskvällar 18:30.
Det spelas partävling, framför allt för alla, som har gått kurs hos Magnus Ohlsson de senaste två åren, men även för er, som gått kurs tidigare, men som har haft svårt att komma igång med bridgespelet.
Spelkvällarna är naturligtvis öppna för alla klubbmedlemmar, under förutsättning enligt nedan.

Det enda budgivningssystem som kommer att tillåtas är NORDISK STANDARD under dessa spelkvällar. Viktigt är också att mer erfarna spelare på ett vänligt sätt ska hjälpa nybörjare att använda stopp och alertlapparna. Vid misstag vid borden såsom revoke, otillräckligt bud eller bud eller utspel i fel ordning m m, så tillkallas tävlingsledaren, som löser problemen på ett professionellt sätt.

Sura miner, bitska kommentarer och liknande är absolut förbjudet!
Det är utomordentligt viktigt att nya spelare känner sig välkomna till vår bridgeklubb!
Det kommer också att spelas lite färre brickor för att minimera tidspressen under spelet.

Vi kommer också att erbjuda så kallad partnergaranti, vilket innebär att man kan komma ensam och ändå vara garanterad att få spela!

Alla priser kommer att utdelas efter handicapresultatet!

Varmt välkomna att prova på partävling under trivsamma former i sommar!

Styrelsen
Kristianstads Bridgeklubb

Skickat den: 
24 apr 2024 kl 19:50