Hallåj gott folk!
Förhoppningsvis har en del av er redan fått lite nys om vad som är på gång i höst.
Nämligen - en svenska cupen-liknande tävling, men med Minibridge-budgivning - där tanken är att du som bridgespelare raggar ihop ett lag med tre adepter (ännu inte etablerade bridgespelare).
Själva idén uppkom för ett par år sedan, men så kom det nån pandemi och stökade till, men nu äntligen hoppas vi på att detta kan bli av.
Här finns en lite längre presentation av konceptet
Under årets bridgefestival kommer vi på tisdagen att bjuda på lunch - framförallt till de som kan tänka sig att vara ambassadörer för detta projekt - och har du inte bestämt dig än för om du vill vara ambassadör eller ej så kanske denna mut-lunch kan vara det du behöver!
Vi har försökt lägga själva seminariet så att man inte behöver missa någon tävling. ![]()
Mer information om lunchmöte och länk till anmälan finns här!
Personligen tror och hoppas jag att denna cup kan bli en riktigt bra inkörsport för många nya potentiella spelare - men, här är det ju superviktigt att alla ”vanliga” medlemmar drar sitt strå till stacken och raggar ihop varsitt lag. ![]()
Ställ jättegärna frågor här i tråden om du tycker detta verkar intressant och vill veta mer - eller hör av dig till mig på linnea.edlund@gmail.com.




Just nu har vi tre anmälda till imorgon. Jag hoppas att det kanske kommer några till, men vi kommer att köra!
Och ja, man hinner spela både morgonbronset och hcp-brons, och lunch ingår!
Anmälningslänk
Och om man inte kan vara med just på själva seminariet så se till att haffa mig mellan några tävlingar för fem-minuters-sammanfattningen!