Hjärt- och lungräddning på klubben

Att vara omgiven av människor som behärskar hjärt- och lungräddning (HLR), är en trygghet som är mycket värdefull. Klubbens egen expert på området, Matz Nilsson, har under flera år utbildat en del av klubbens övriga medlemmar i HLR.

Det optimala är, att vi vid varje tävlingstillfälle har minst en kunnig medlem i lokalen. För närvarande saknar vi några frivilliga för att uppnå de cirka 10 som vi beräknar behövas för uppgiften.

Nästa utbildning under ledning av Matz sker på Helsingborgs Lasarett, tisdagen 19 oktober kl 18.00. Då får man också utbildning i att använda hjärtstartare, något som klubben numera är utrustad med. Matz hälsar att alla övningar sker i bekvämt läge, man slipper alltså att krypa på golvet.

Om du vill bidra till allas trygghet så kontakta Matz för mer information och eventuell anmälan. Kontaktinformation finner du om du klickar på hans namn i rött när du är inloggad, Matz Nilsson.

För allas vår trygghet