TL-utbildning, steg 3
Datum och tid | Fre 10 - sön 12 jan 2020
|
---|---|
Typ av händelse | Utbildning > Tävlingsledare
|
Spelplats | Örebro
|
Sista anmälningsdatum | Fre 20 dec 2019
Föranmälan stängd |
Tävlingskommittén inbjuder till utbildning av TL steg 3 10-12 januari 2020.
TL Steg 3 - Inbjudan
Snabbfakta
Vad: TL-utbildning, steg 3
Tid: 10-12 januari 2020.
Plats: Scandic Väst, Västhagagatan 1 B i Örebro.
Anmälan och frågor: Thomas Winther,
>>e-post
, 019 - 277 24 86, senast den 20 dec.
Vem
- De med TL Steg 2-utbildning som vill gå vidare
- De med TL Steg 3- eller TL Steg 4-utbildning som vill ha vidareutbildning
- De som vill ha repetition och träning inför kommande Steg 4-utbildning
Kostnader
2 500:- per deltagare med boende i enkelrum.
2 000:- per deltagare med boende i dubbelrum.
1 200:- per deltagare med eget boende.
Kostnaden inkluderar förutom ovan, två luncher, två middagar, kaffe, kursavg och TL-väst vid klarad steg 3-licens. Deltagare står själva för sina resekostnader.
Övrigt
Såväl praktik som teori görs på plats. Nya licenser delas ut direkt efter avslutad utbildning.
Simuleringar
Alla simuleringsövningar poängbedöms och ligger tillsammans med det teoretiska provet till grund för TL Steg 3-licenserna.
Kursledning
Carl Ragnarsson, Henrik Johansson, Tommy Andersson, Ryszard Sliwiniski, Jan-Eric Larsson och Thomas Winther.
Program
Tid | Ämne |
---|---|
Fredag 10 januari | |
17.00-17.20 | Inledning, presentation av deltagare |
17.20-17.50 | Våra olika regelverk |
17.50 - 19.50 | Viktiga lagar |
20.00 | Middag, därefter kvällen fri |
Lördag 11 januari | |
09.30-10.45 | Föreläsning om jämförbara bud |
11.00-12.30 | Simuleringsövningar 1 |
12.30-13.30 | Lunch |
13.30-15.30 | Simuleringsövningar 2 |
15.45-17.45 | Simuleringsövningar 3 |
18.30 -19.30 | Middag |
19.30-21.30 | Simuleringsövningar 4 |
Söndag 12 januari | |
09.30-11.30 | Teoretiskt prov |
11.45-13.00 | Genomgång av provet |
13.00 -14.00 | Lunch |
14.00-14.45 | Avslutning och visning av provresultat |
14.45 | Hemfärd |
Sista anmälningsdatum | Fre 20 dec 2019
Föranmälan stängd |
---|---|
Antal anmälda | 19
|
Nr | Namn | Datum |
---|---|---|
19 | Carl Ek | 2019-12-16 |
18 | Anders Eriksson | 2019-12-14 |
17 | Björn Westling | 2019-12-05 |
16 | Annelie Kåberg | 2019-12-04 |
15 | Johan Grönkvist | 2019-12-04 |
14 | Ole J Jensen | 2019-12-01 |
13 | Nils Andersson | 2019-11-26 |
12 | Ping Huang | 2019-11-20 |
11 | Tuve Gustavsson | 2019-11-19 |
10 | Bo Jonsson | 2019-11-19 |
9 | Yvonne Flodqvist | 2019-11-18 |
8 | Elisabeth Nordling | 2019-11-16 |
7 | Håkan Isaksson | 2019-11-16 |
6 | Lars Lundqvist | 2019-11-10 |
5 | Elisabeth Karlsson | 2019-11-04 |
4 | Marianne Melchior Ericson | 2019-09-09 |
3 | Marie Åfors | 2019-09-01 |
2 | Zennica Hammar | 2019-08-31 |
1 | Anders Nordberg | 2019-08-30 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior