20 IMPs affären
Micke Melander
Här kommer den berömda given som kostade GreSwe Axon 20 IMP i semifinalen mot Norge .
Syd giv
Alla i zon
När Nord fick napp i hjärter efter att Öst klivit in i ruter fick han någon form av liedersk knäpp och hoppade i slam. 4 hjärter hade varit fullt tillräckligt och även om man är junior och vill pröva lyckan kan man väl i alla fall välja att gå ned i 5 hjärter när partnern inte kan producera en spaderkontroll, risken är ju stor att försvaret kan ha en spaderstöld.
Men inte bara Nord gick bananas, man kan tycka att Syd borde nöja sig med 4 hjärter när Nord splinterbjuder i ruter (visar 0-1 ruter) .
Så hur gick då spelet?
Bakke spelade ut ruterdam som gick till spelförarens ess. Kaplan testade nu en spader till kung som av naturliga skäl inte vann. Öst vann med sitt ess och tog för ruterkung, när Bakke inte gjorde något misstag utan avblockerade knekten. Öst hade ju nu fem ruterstick att hämta hem för sex bet och 1700! Det är lite väl mycket kan man tycka i en frivilligt bjuden slam på den här nivån…
På det andra bordet nöjde sig norrmännen rätt och slätt med att bjuda fyra spader efter att Syd där öppnat med en klöver för 620 hem. Du undrar säkert hur Grude lyckades peta hem den utgången, svaret är att det var ruter ut som han vann med bordets för att sedan slå en direktmask i trumf över Väst och ”fiskade” på så sätt ut spadertian. 2320 gav dem maximal utdelning 20 IMP!
Brickan är dock mer intressant än så låt oss säga att du kommer till det naturliga kontraktet 4 hjärter efter att Öst spärrbjuder i ruter och sedan straffdubblar dig i 4 hjärter? Hur spelar man då med ex. klöverutspel från Öst eller Väst?
Spelföraren vet att högst sannolikt sitter trumfen extremt illa och man måste gå mycket försiktigt fram för att inte tappa kontrollen i trumf. Medveten om att Öst har en lång ruter och lång trumf gör att hans svarta korta är väldigt få och därmed bör man komma fram till att en spadermask kan vara en utväg för att kontrollen ska kunna behållas över spelet och att man inte bör röra i trumfen!
Så i fyra hjärter vinner man lågfärgsutspelet som förväntas komma och spelar spader mot bordet för att ställa upp sin livlina som ska ge stick medan man fortfarande är i kontroll över trumfen. Öst vinner för sitt ess och kan inte röra i trumfen utan att ge favör, spelas en ruter - stjäl man den (om det nu var ruter ut) varpå man fortsätter med hög spader. Öst kan stjäla eller saka oavsett vilket kommer spelföraren att gå hem då man hela tiden är i kontroll över trumfen.
Men hjärter till ess och hjärter en hjärter till dam som många försökte sig på leder omgående oförsiktigt till -11 eller 1400 då kontraktet går mängdbet!
Norway vann matchen mot GreSwe Axon med 18 IMP…
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




