SM Par Mixed

Information

Informationsbrev till deltagarna
Informationsbrev

Tävlingsdatum
Tisdag 1 augusti: Sista dansen (återkval); för info se längst ned
Onsdag 2 augusti - torsdag 3 augusti: Final

Tävlingsupplägg
Finalen spelas som barometer med 52 kvalificerade par och där alla par möts i 2-brickorsronder; totalt 102 brickor.

Bordsavgift
600 kr per par.

Mästarpoäng
Mästarpoäng i guld - för skala vid 52 par, se denna länk.

Övrigt
I SM Par Dam, SM Par Mixed, SM Par Open och SM Par Veteran avsätts 10 kr per par till en fond för EM Par/VM Par. De tre främsta paren i var och en av dessa discipliners SM-final får ur denna fond bidrag till startavgiften i närmast följande europamästerskap (EM) för par eller världsmästerskap (VM) för par.

Regler för bidraget, samt hur ansökan går till, finns i:
Tävlingsbestämmelser för Svenska Mästerskap 2022/2023

Tidigare vinnare
Visa tidigare vinnare

Program och resultat - Final

Onsdag 2 augusti

DatumDagTidHändelse
2 aug
Ons
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-18:45
Omgång 3

Torsdag 3 augusti

DatumDagTidHändelse
3 aug
Tor
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:15
Omgång 5
15:00
Prisutdelning

Se längst ned för program och resultat i Sista dansen

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 3 3,00 3 3,00 3
Bohuslän 17 1,62 2 1,62 2
Dalarna 18 1,72 2 1,72 2
Gotland 15 1,43 1 1,43 1
Gävle 25 2,39 2 2,39 2
Göteborg 22 2,10 1 2,10 2
Halland 28 2,67 3 2,67 3
Jämtland 8 0,76 1 0,76 1
Jönköping 13 1,24 1 1,24 1
Medelpad 12 1,15 1 1,15 1
Mälardalen 23 2,20 2 2,20 2
Norrbotten 14 1,34 1 1,34 1
Skåne 30 2,87 3 2,87 3
Stockholm 37 3,53 4 3,53 4
Sydöstra 20 1,91 2 1,91 2
Uppland 36 3,44 4 3,44 4
Värmland 22 2,10 2 2,10 2
Vä-botten 12 1,15 1 1,15 1
Västergöt 56 5,35 5 5,35 5
Ångerman 15 1,43 2 1,43 1
Örebro 31 2,96 3 2,96 3
Östra Mel 59 5,64 6 5,64 6
Totalt 516 52 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Mixed

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Ylva Strandberg Tore Stormo Ja
2 Direktkval Ann-Sophie Andersson Ulf Lundgren Ja
3 Direktkval Pernilla Andreasson Kjell Carlsson Ja
4 Bohuslän Petra Svantesson Lennart Johansson Ja
5 Bohuslän Carina Halvorsen Ulf Halvorsen Ja
6 Dalarna Britt-Marie Gallon Johnny Johansson Ja
7 Dalarna Kristin Nedlich Daniel Sivelind Ja
8 Gotland Ulrika Forsberg Per Hult Ja
9 Gävle Kristina Jönsson Daniel Jönsson Ja
10 Gävle Hanna Willart Olle Sandström Ja
11 Göteborg Jan Ahlqvist Berit Fors Ja
12 Halland Suzanne Lemborn Jan Nilsson Ja
13 Halland Bobbo Jovic Torgild Olsson Ja
14 Halland Vera Gemrud Per-Ingvar Skoglund Ja
15 Jämtland Ann-Christin Ahlström Jimmy Herrdin Ja
16 Jönköping Katarina Johansson Mikael Alexandersson Ja
17 Medelpad Åsa Jonsson Peder Linder Ja
18 Mälardalen Lars Marjoniemi Eva Czajkowski Ja
19 Mälardalen Anna Skau Lars Lundgren Ja
20 Norrbotten Emma Karlsson Leif Lundberg Ja
21 Skåne Eva Erlandsson Gerhard Erlandsson Ja
22 Skåne Dan Andersson Maria Andreasson Ja
23 Skåne Tatyana Trendafilova Fredrik Jarlvik Ja
24 Stockholm Ulf Nehlin Tora Philip Ja
25 Stockholm Bengt-Erik Efraimsson Anna Zack Efraimsson Ja
26 Stockholm Gunnar Andersson Gudrun Strandberg Ja
27 Stockholm Jan Andersson Sofia Ryman Ja
28 Sydöstra Siw Modell Leif Johansson Ja
29 Sydöstra Helena Axelsson Ingemar Andersson Ja
30 Uppland Jenny Evelius-Nohrén Ulf Nohrén Ja
31 Uppland Katarina Billefjord Thorngren Jim Thorngren Ja
32 Uppland Linnea Edlund Mats Johansson Ja
33 Uppland Ping Huang Mikael Fahlander Ja
34 Värmland Solweigh Andersson Hannu Oikarainen Ja
35 Värmland Jonas Dåverstrand Tina Elfstedt Ja
36 Vä-botten Krister Persson Lena Jensen Stokka Ja
37 Västergöt Ewa Sjöberg Göran Andersson Ja
38 Västergöt Eva Gunnarsson Nils Åhlén Ja
39 Västergöt Karin Johansson Clas-Olof Olofsson Ja
40 Västergöt Kerstin Becker Lars-Göran Nilsson Ja
41 Västergöt Jaenita Johansson Kaj Toivosson Ja
42 Ångerman Ewa Molin Anders Lundgren Ja
43 Ångerman Lisa Bergqvist Tommy Linder Nej
44 Örebro Therése Andersson Micael Svensson Ja
45 Örebro Maria Grönkvist Johan Grönkvist Ja
46 Örebro Annika Forsberg Björn Forsberg Ja
47 Östra Mel Viveca Rappe Jan-Erik Thomasson Ja
48 Östra Mel Gun-Britt Rindstål Gunnar Schäfer Ja
49 Östra Mel Charlotta Jönsson Per-Inge Helmertz Ja
50 Östra Mel Britt Hellstrand Kjell Hellstrand Ja
51 Östra Mel Anna Björling Sune Björling Ja
52 Östra Mel Eva Fremner Dag Johansson Ja

Ranking i SM Par Mixed

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Örebro Maria Grönkvist Johan Grönkvist Ja
2 Skåne Tatyana Trendafilova Fredrik Jarlvik Ja
3 Stockholm Bengt-Erik Efraimsson Anna Zack Efraimsson Ja
4 Stockholm Jan Andersson Sofia Ryman Ja
5 Östra Mel Viveca Rappe Jan-Erik Thomasson Ja
6 Västergöt Eva Gunnarsson Nils Åhlén Ja
7 Stockholm Gunnar Andersson Gudrun Strandberg Ja
8 Uppland Jenny Evelius-Nohrén Ulf Nohrén Ja
9 Norrbotten Emma Karlsson Leif Lundberg Ja
10 Uppland Linnea Edlund Mats Johansson Ja
11 Halland Suzanne Lemborn Jan Nilsson Ja
12 Östra Mel Charlotta Jönsson Per-Inge Helmertz Ja
13 Dalarna Kristin Nedlich Daniel Sivelind Ja
14 Sydöstra Helena Axelsson Ingemar Andersson Ja
15 Bohuslän Petra Svantesson Lennart Johansson Ja
16 Halland Bobbo Jovic Torgild Olsson Ja
17 Direktkval Ylva Strandberg Tore Stormo Ja
18 Medelpad Åsa Jonsson Peder Linder Ja
19 Stockholm Ulf Nehlin Tora Philip Ja
20 Ångerman Lisa Bergqvist Tommy Linder Nej
21 Direktkval Pernilla Andreasson Kjell Carlsson Ja
22 Västergöt Jaenita Johansson Kaj Toivosson Ja
23 Jämtland Ann-Christin Ahlström Jimmy Herrdin Ja
24 Gotland Ulrika Forsberg Per Hult Ja
25 Bohuslän Carina Halvorsen Ulf Halvorsen Ja
26 Direktkval Ann-Sophie Andersson Ulf Lundgren Ja
27 Örebro Therése Andersson Micael Svensson Ja
28 Örebro Annika Forsberg Björn Forsberg Ja
29 Halland Vera Gemrud Per-Ingvar Skoglund Ja
30 Uppland Ping Huang Mikael Fahlander Ja
31 Jönköping Katarina Johansson Mikael Alexandersson Ja
32 Östra Mel Gun-Britt Rindstål Gunnar Schäfer Ja
33 Gävle Kristina Jönsson Daniel Jönsson Ja
34 Vä-botten Krister Persson Lena Jensen Stokka Ja
35 Västergöt Ewa Sjöberg Göran Andersson Ja
36 Mälardalen Lars Marjoniemi Eva Czajkowski Ja
37 Sydöstra Siw Modell Leif Johansson Ja
38 Östra Mel Eva Fremner Dag Johansson Ja
39 Värmland Jonas Dåverstrand Tina Elfstedt Ja
40 Mälardalen Anna Skau Lars Lundgren Ja
41 Värmland Solweigh Andersson Hannu Oikarainen Ja
42 Skåne Dan Andersson Maria Andreasson Ja
43 Östra Mel Britt Hellstrand Kjell Hellstrand Ja
44 Östra Mel Anna Björling Sune Björling Ja
45 Gävle Hanna Willart Olle Sandström Ja
46 Västergöt Karin Johansson Clas-Olof Olofsson Ja
47 Dalarna Britt-Marie Gallon Johnny Johansson Ja
48 Uppland Katarina Billefjord Thorngren Jim Thorngren Ja
49 Skåne Eva Erlandsson Gerhard Erlandsson Ja
50 Göteborg Jan Ahlqvist Berit Fors Ja
51 Ångerman Ewa Molin Anders Lundgren Ja
52 Västergöt Kerstin Becker Lars-Göran Nilsson Ja

Program och resultat - Sista dansen

Allmänt
Till SM Par Mixed arrangeras en extra kvaltävling, Sista dansen, på plats i Bridgefestivalen, med minst två finalplatser i potten. Vid sena återbud från distrikten fylls sådana platser med ytterligare par från Sista dansen.

Det är tillåtet att delta oavsett om man tidigare kvalspelat på distriktsnivå, och oavsett om man gör det i samma parkonstellation eller annan. Detaljerade regler för Sista dansen finns i:
Tävlingsbestämmelser för Svenska Mästerskap 2022/2023.

Anmälan
Anmälan till tävlingen sker på plats i Bridgefestivalen.

Tävlingsupplägg
Tävlingen spelas som (semi)barometer över 32 brickor.

Startavgift
420 kr per par

Mästarpoäng
Mästarpoäng i silver - för skala, se denna länk

Tisdag 1 augusti

DatumDagTidHändelse
1 aug
Tis
09:00-13:35
SM Par Mixed - Sista dansen

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

På torsdagen avgjordes 2023 års SM Par Mixed.
Det blev en mycket jämn tävling där paren i toppen skiftade i ledning under den andra dagens spel.

På torsdagen avgjordes 2022 års SM Par Mixed.
Det blev en mycket jämn tävling med ett antal ledarskiften under den andra speldagen. Med fem brickor kvar att spela skiljde det mindre än en % mellan första och sjunde plats!

Stort grattis till de Svenska Mästarna i Par Mixed!
Vivianne Norling och Pär Ljungqvist, Askims BK!

På torsdagen avgjordes 2019 års SM Par Mixed.

På torsdagen avgjordes 2018 års SM Par Mixed.

På torsdagen avgjordes 2017 års SM Par Mixed. Äkta makarna Lena och Leif Johansson, Ulricehamns BK inledde den andra dagens spel överst i resultatlistan. Det var dock många par som ville vara med och strida om guldet..

På torsdagen avgjordes 2016 års SM Par Mixed. Syskonen Sara Asplund Sivelind och Daniel Sivelind från Ludvikabygdens BK spelade stabilt tävlingen igenom och hade i princip ledningen från start till mål.

På torsdagen avgjordes 2015 års SM Par Mixedfinal. Catrin Wahlestedt, IFK Karlskrona och Thomas Andersson, Malmö BK hade ledningen inför de avslutande 38 brickorna.

1:a ... Tore Stormo och Ylva Strandberg, Arla BK

På torsdagen avgjordes 2014 års SM Par Mixedfinal. Efter en mycket jämn tävling kunde stockholmsspelarna Ylva Strandberg och Tore Stormo utses till segrare.

Samarbetspartners