Par Hcp 30+
DM Par Hcp 30+, 2027
Tävlingen spelas som direktfinal simultant på flera orter runt om i distriktet, lördagen den 20 mars. Simultanheat måste innehålla minst 11 par för att tillåtas arrangeras, i annat fall erbjuds par anmälda till det aktuella heatet plats i annat heat.
Tävlingen omfattar 33 brickor och utgör också kval till SM-finalen under Bridgefestivalen 2027.
Anmälan av simultanheat görs senast den 1 februari 2027 till:
Carl Ragnarsson (070-678 28 90; cmdrcalle@gmail.com) och kommer, tillsammans med heatets inbjudan, snarast därefter att publiceras på denna sida.
Anmälan till tävlingen görs till det heat i vilket ditt par önskar spela; antingen via länkarna under Simultanheat och anmälan nedan eller via mejl till det aktuella heatets kontaktperson – se rubrik Simultanheatens inbjudan – dock senast den 13 mars 2027.
Startavgiften är 200 kr/spelare, vilken omfattar såväl tävlingsavgiften (110 kr) till SBF som bordsavgiften till ÖMBF (90 kr). Hela startavgiften erläggs till det kvalheat i vilket du deltar på sätt som framgår av berört kvalheats inbjudan till tävlingen.
Mer information finner du på denna länk.
Simultanheatens inbjudan
Nedan finner du såväl de olika simultanheatens inbjudan (klicka på heatets namn) som dess kontaktpersoner.
| Heat | Kontakt | E-post | Telefon |
|---|---|---|---|
| Linköping | Carl Ragnarsson | ✉ | 070-678 28 90 |
| Norrköping | Ove Olofsson | ✉ | 072-262 35 37 |
| Motala | Arne Friberg | ✉ | 070-627 89 80 |
Simultanheat och anmälan
Klicka på respektive orts ”Simultanheat” (under rubriken Tävlingsfas) för att anmäla dig till det heatet.
| Datum | Tävlingsfas | Ort/klubb | Antal par |
|---|---|---|---|
| 20 mar | Simultanheat | Linköping | |
| 20 mar | Simultanheat | Norrköping | |
| 20 mar | Simultanheat | Motala | |
| - | - | - | - |
| - | - | Totalt antal par: | |
| 20 mar | Löpande rapporter | ||
| - | - | - | - |
| 20 mar | Final | ||
| SM-finalplatsfördelning |

