Kära medlemmar,
Vi vill tacka er för det gångna året och för ert engagemang i vår bridgeklubb. Ert deltagande har bidragit till att skapa en härlig gemenskap och många minnesvärda spelkvällar.
Under helgen 8-9 november har Uppsala Lagguld spelats parallellt med finalspelet i Svenska Cupen. 14 utslagna lag från Cupen samt ytterligare 13 anmälda lag gav 27 lag till start under ledning av ett härligt team från Uppsala med TL Ping Huang, kökschef Eva Andersson med medhjälpare Stina och Mia samt som vanligt med på ett hörn även Ryszard Sliwinski och Linnea Edlund.
Åren går fort, det är redan 20 år sedan Bridgens hus här i Uppsala invigdes och tänk så mycket roligt vi haft vid de gröna borden. Jubileet firades med en galamiddag lördag 17 maj, givetvis med inledande bridgespel.
Lag Showtime (stockholmssystrarna Louise och Ylva, tillsammans med hemmaspelarna Joakim och Björn) har spelat tillsammans i Mixed-lag under många år. Tre andraplatser har det blivit, men i år räckte det hela vägen till förstapriset - i en hård kamp med Ylvas döttrar Junie och Stella som gjorde debut i Uppsala!
Nu är det dags för terminens sista tema. Måndagen den 28 april kl. 18.30.
Temat kommer att bestå av dels något nytt, men också lite upprepning för de som missat vid tidigare tillfälle.