Mästarpoäng

Senaste uppdatering av Medlem på nätet:  2019-12-06  kl 11:59  (i går)

2019-07-29  Brons 10 Hcp - Best Western City

HEM   |  Mina sidor (20114)   |  Mästarpoäng   |  Handikapp   |  Ranking
Plac   Namn Klubb GP SP BP RP
2 Jan-Erik Helmersson Ätrans BK - - 454 -
Charlotta Jönsson Skänninge BK - - 454 -
3 Ia Börling Uppsalabridgen - - 340 -
Carl-Henrik Nauclér BK S:t Erik - - 340 -
4 Bosse Johansson Boxholms BS - - 284 -
Staffan Rockler Boxholms BS - - 284 -
5 Johan Andersson Malmö BK - - 227 -
Magnus Wegestål Malmö BK - - 227 -
6 Jörgen Neldemo BK Albrekts - - 199 -
Agneta Svenberg BK Albrekts - - 199 -
7 Lena Lundqvist Valdemarsviks BK - - 170 -
Gun-Britt Rindstål Överums BK - - 170 -
10 Ulf Bogren Hässleholms BK - - 128 -
Fredrik Wickström Hässleholms BK - - 128 -
11 Björn Hjelmgren Anderstorps BK - - 114 -
Glenn Nilsson Växjöbridgen - - 114 -
12 Krister Persson BK Björken - - 107 -
Odd Stokka BK Björken - - 107 -
14 Jan Ragnebäck Åsa/Frillesås BK - - 93 -
Jan Stattin Skälby-Barkarby - - 93 -
17 Lennart Ekholm ABB BK - - 78 -
Christer Åström ABB BK - - 78 -
18 Conny Johansson Vårgårda BS - - 75 -
Thomas Johansson Vårgårda BS - - 75 -
19 Therése Andersson Örebridgen - - 71 -
Annika Forsberg Örebridgen - - 71 -
22 Eva Jansdotter Örebridgen - - 61 -
Allan Öberg Nora BK - - 61 -
23 Tuve Gustavsson BK S:t Erik - - 57 -
24 Kerstin Johansson Karlshamns BK - - 56 -
Eva Rosén Karlshamns BK - - 56 -
26 Martin Gårdrup Malmö BK - - 52 -
Emil Vall BK Lyx - - 52 -
28 Patrik Janeröd Falu BK - - 49 -
Mats Winges Falu BK - - 49 -
29 Bengt Johansson Enköpings BS - - 47 -
Dorothy Tägt Borlänge BK - - 47 -
30 Greger Alfonsson Emmaboda BK - - 45 -
Bengt Thuresson Vissefjärda BK - - 45 -
31 Carl-Olof Jagebro BK Albrekts - - 43 -
Bo Johansson BK Albrekts - - 43 -
32 Kathrine Bertheau BK S:t Erik - - 43 -
Isis Lundqvist BK Albrekts - - 43 -
35 Mikael Rydstedt Arboga BK - - 40 -
Rune Svensson Köpings BS - - 40 -
36 Lars-Eije Svensson Motala Bridgeallians - - 39 -
Ulf Törnell Motala Bridgeallians - - 39 -
37 Örjan Randhede Filbyter Bridge - - 38 -
Malgorzata Wesolowska Filbyter Bridge - - 38 -
39 Moa Petersen Frölunda BS - - 36 -
Nicklas Sivelind Frölunda BS - - 36 -
41 Jonas Hjelte Kisa BS - - 35 -
Morgan Johansson Kisa BS - - 35 -
42 Nils Andersson ABB BK - - 34 -
Solveig Byström ABB BK - - 34 -
43 Gabor Barath Emmaboda BK - - 33 -
Ann-Charlotte Tranvik Växjöbridgen - - 33 -
44 Mats Gunnarsson Hultsfred-Målilla BK - - 32 -
Kenneth Hagman Hultsfred-Målilla BK - - 32 -
45 Lars Andersson Frövi BK - - 31 -
Sven Olof Svensson Frövi BK - - 31 -
48 Kjell Andersson Skellefteå BK - - 29 -
Stefan Andersson Skellefteå BK - - 29 -
49 Ingemar Borg Järnvägens BK - - 28 -
Monica Klarvik Järnvägens BK - - 28 -
51 Mikael Brattén Malungs BK - - 27 -
Magnus Eriksson Malungs BK - - 27 -
52 Lisbeth Engdahl RD Trivselbridge - - 27 -
Gerd Holmedahl Billingsfors BS - - 27 -
53 Jessica Larsson BK S:t Erik - - 26 -
Andrea Nilsson BK Albrekts - - 26 -
54 Maria Ohlsson Laholms BK - - 26 -
Kerstin Schlyter-Sunnerholm Västra Bjäre BK - - 26 -
55 Hans Molin Skellefteå BK - - 25 -
56 Christer Persson Sandvikens BK - - 25 -
Ronny Törnberg Sandvikens BK - - 25 -
57 Lena Engman BK S:t Erik - - 24 -
Kjell Pettersson BK S:t Erik - - 24 -
58 Annika Hugosson Stenungsunds BK - - 24 -
Gert-Inge Hugosson Stenungsunds BK - - 24 -
59 Anders Rydebrink Frölunda BS - - 23 -
Christer Rydebrink Frölunda BS - - 23 -
60 Monica Appelros Ryds BK - - 23 -
Laila Möller Ryds BK - - 23 -
61 Åke Bergman Hjo BS - - 22 -
Kurt Karlsson Skövde BA - - 22 -
62 Karin Erlandsson Nora BK - - 21 -
Leif Erlandsson Nora BK - - 21 -
64 Inger Öhman Ljungsbro BK - - 20 -
Rolf Öhman Ljungsbro BK - - 20 -
66 Roland Gyllenhammar Borlänge BK - - 20 -
Jan Johnsson Gävle BK - - 20 -
67 Monica Sandquist Laholms BK - - 19 -
Tom Sandquist Laholms BK - - 19 -
68 Hans Barkman Kungsbacka BS - - 19 -
Stellan Fredriksson Kungsbacka BS - - 19 -
69 Lennart Rehle BK S:t Erik - - 18 -
Christina Torsslow BK S:t Erik - - 18 -
70 Kjell Glans Tjörns BK - - 18 -
Bengt Lundberg Tjörns BK - - 18 -
71 Jan Paulsson Sölvesborgs BK - - 17 -
Maria Paulsson Sölvesborgs BK - - 17 -
73 Gunnar Boström Filbyter Bridge - - 16 -
Eva Menzing BK S:t Erik - - 16 -
74 Connie Friberg Skara BS - - 16 -
Hans Friberg Skara BS - - 16 -
75 Inger Aronsson Örebridgen - - 15 -
Mats Sandequist Kungsbacka BS - - 15 -
76 Aleksandra Stefansson Lerums BK - - 15 -
Annika Westin Lerums BK - - 15 -
78 Birgitta Bengtsson Kalmarsunds BK - - 15 -
Evert Bengtsson Kalmarsunds BK - - 15 -
79 Valdimar Gudmundsson BK Opalen - - 14 -
Margret Vidarsdottir BK Opalen - - 14 -
82 Karin Bryder BK Bridgehuset - - 14 -
Monica Lindberg Lunds BK - - 14 -
84 Göran Eriksson Bollnäs BK - - 13 -
Stefan Fransén Bollnäs BK - - 13 -
86 Rasmus Andersson Munka Ljungby BS - - 13 -
Lisbeth Paulsson BK ESS-löv - - 13 -
87 Olle Sandström Norsjö BK - - 12 -
Hanna Willart BK S:t Erik - - 12 -
88 Kenneth Hedström BK S:t Erik - - 12 -
Ulla Petterson BK S:t Erik - - 12 -
89 Inga-May Fritzing Borlänge BK - - 12 -
Lars Fritzing Borlänge BK - - 12 -
91 Lars Göran Asmundsson BK S:t Erik - - 11 -
Gunnar Janson BK S:t Erik - - 11 -
93 Yvonne Karlsson Hunnebostrand-Kungshamns BK - - 11 -
Peder Olsson Hunnebostrand-Kungshamns BK - - 11 -
95 Kaj Adolfsson BK S:t Erik - - 10 -
Stefan Ekman BK S:t Erik - - 10 -
96 Karin Carlqvist BK Opalen - - 10 -
97 Gabriella Jönsson Pri-Bri 1936 - - 10 -
Johan Karlsson Sala BS - - 10 -
98 Håkan Gabrielsen Borlänge BK - - 10 -
Lisbet Mattsson Borlänge BK - - 10 -
100 Thomas Ehrstedt Höörs BK - - 10 -
Anders Freij LUCK - - 10 -
101 Peder Hägg BK S:t Erik - - 10 -
Per Kvarby BK S:t Erik - - 10 -
102 Claes Andreasson BK S:t Erik - - 10 -
Björn Rahmqvist BK S:t Erik - - 10 -
103 Anders Wilhelmsson Köpings BS - - 9 -
104 Dan Storås Örebridgen - - 9 -
105 Lennart Andersson Svenljunga BK - - 9 -
Åke Johansson Svenljunga BK - - 9 -
106 Arnold Andersson Åsa/Frillesås BK - - 9 -
Lars Viksten Åsa/Frillesås BK - - 9 -
107 Ove Jansson Åkersberga BS - - 8 -
Inga Nyberg Åkersberga BS - - 8 -
108 Sonja Proos Svegs BK - - 8 -
Anneli Stenberg Svegs BK - - 8 -
110 Bo Andersson Fredagsklubben - - 8 -
Peter Nyberg Askims BK - - 8 -
111 Christer Andersson Enköpings BS - - 7 -
Peter Svensson Enköpings BS - - 7 -
112 Lennart Roth BK S:t Erik - - 6 -
Marie Roth BK S:t Erik - - 6 -
114 India Leeming Frölunda BS - - 4 -

Tävlingen spelades med handikapp och följande spelare har fått mästarpoäng utifrån placering inklusive handikapp. Reglerna för sådana mästarpoäng är att de är halverade.
 
5 Johan Englund BK S:t Erik - - 114 -
Plac   Namn Klubb GP SP BP RP
Magnus Uhlin BK S:t Erik - - 114 -
6 Gunilla Bergman Örebridgen - - 100 -
Claus Röhnisch Örebridgen - - 100 -
7 Agneta Persson BK Debut - - 85 -
Marie Tonström BK Debut - - 85 -
8 Thomas Kvist Norrorts Bridge - - 78 -
Erik Myklebust BK S:t Erik - - 78 -
9 Lars Andersson BK Bridgehuset - - 71 -
Jill Franssohn BK Bridgehuset - - 71 -
10 Hasse Roman BK Albrekts - - 64 -
Ylva Roman BK Albrekts - - 64 -
12 Arne Dahlberg BK Sekvens, S-torp - - 54 -
Maj-Louise Dahlberg BK Sekvens, S-torp - - 54 -
21 Ingrid Askö Örebridgen - - 32 -
Kerstin de la Tajada Örebridgen - - 32 -
22 Håkan Hermansson Skövde BA - - 31 -
Agneta Johansson Skövde BA - - 31 -
26 Stefan Bäcklin BK S:t Erik - - 26 -
Christina Lindahl Jenerot BK S:t Erik - - 26 -
27 Urban Mentzer Arvika BS - - 25 -
Elisabeth Østrem BK Everfresh - - 25 -
28 Inger Wästfelt BK ALERT - - 25 -
Lars Wästfelt BK ALERT - - 25 -
29 Anders Ohlsson Strömstads BK - - 24 -
Ros-Marie Ohlsson Strömstads BK - - 24 -
34 Olof Andersson Folkare BK - - 21 -
Peggy Andersson Folkare BK - - 21 -
35 Ulla Holmudd Väsbypensionärernas BF - - 20 -
Kristina Olofsson Sandvikens BK - - 20 -
37 Micael Blomdahl BK S:t Erik - - 19 -
Torbjörn Gräslund BK S:t Erik - - 19 -
38 Per Hedqvist BK Björken - - 19 -
Lennart Schrewelius BK Björken - - 19 -
42 Irene Håberger Nora BK - - 17 -
Berit Jonsson Nora BK - - 17 -
43 Axel Loge BK S:t Erik - - 17 -
Hjalmar Sandblom BK S:t Erik - - 17 -
45 Mikaela Bäckius BK S:t Erik - - 16 -
Maria Thulin BK S:t Erik - - 16 -
51 Kerstin Kinnander BK S:t Erik - - 14 -
Lisbeth Solberg BK Två Ess - - 14 -
52 Hans-Erik Hansson Gamleby BK - - 14 -
Mai Wettermark Hansson Gamleby BK - - 14 -
53 Stina Gottliebsson Lindesbergs BS - - 13 -
Birgitte Thellefsen Lindesbergs BS - - 13 -
56 Torbjörn Hall Boxholms BS - - 13 -
Ann-Britt Östberg Boxholms BS - - 13 -
58 Nillan Essén BK S:t Erik - - 12 -
Joakim Tillas BK S:t Erik - - 12 -
59 Aina Isaksson Växjöbridgen - - 12 -
Sven Isaksson Växjöbridgen - - 12 -
60 Paul de Beurs Skövde BA - - 12 -
Mats Sunesson Mariestads BS - - 12 -
62 Ann-Marie Larsson Smedstadens BK - - 11 -
Rigmor Öhlander Smedstadens BK - - 11 -
66 Jan-Erik Alm Kalmarsunds BK - - 10 -
Rosemarie Fried Bridgekamraterna Nybro - - 10 -
71 Birgitta Ekström Örebridgen - - 9 -
Wenche Järhede Örebridgen - - 9 -
77 Anders Johansson Enköpings BS - - 8 -
Stefan Johansson Enköpings BS - - 8 -
78 Ann Johansson Norrorts Bridge - - 8 -
Jarl Jönsson Norrorts Bridge - - 8 -
80 Irene Eriksson Karlstads BK - - 7 -
Ninni Grönkvist Karlstads BK - - 7 -
81 Ann-sofie Dahlbäck Skutskärs BK - - 7 -
Niklas Dahlbäck Skutskärs BK - - 7 -
82 Lisbeth Eriksson Kumla BS - - 7 -
Birgitta Johansson Kumla BS - - 7 -
83 Marianne Löfquist Borlänge BK - - 7 -
Monika Savberg Borlänge BK - - 7 -
86 Irene Hässledal Örebro Dövas BK - - 7 -
Leif Kroon Örebro Dövas BK - - 7 -
88 Mile Calic Partille/Mölnlycke BK - - 6 -
Ulla Liedholm Partille/Mölnlycke BK - - 6 -
92 Lars Elkert BK Opalen - - 6 -
Weine Nilsson BK Opalen - - 6 -
94 Lena Starkenberg BS Damernas - - 6 -
Eva Thorsson BS Damernas - - 6 -
98 Irene Axelsson Folkare BK - - 5 -
Margareta Magnell Folkare BK - - 5 -
99 Sylvia Andersson Söderköpings BS - - 5 -
Gunilla Jepson Finspångs BK - - 5 -
101 Jane Silvanius Sigtuna BS - - 5 -
Ulla Wikström Sigtuna BS - - 5 -
102 Carl Dufke BK S:t Erik - - 5 -
Dan Lindblom BK S:t Erik - - 5 -
105 Jonatan Johansson Luleå BK - - 5 -
Daniel Lundell BK Björken - - 5 -
106 Birgitta Bornestav BK Tre Sang, Helsingborg - - 5 -
Birgit Johnson BK Tre Sang, Helsingborg - - 5 -
107 Benkt Lundgren BK S:t Erik - - 4 -
Kristina Olsson-Söderhäll Skutskärs BK - - 4 -
110 Hans Brolin Borås BA - - 4 -
Mari-Anne Elsasdotter BK S:t Erik - - 4 -
112 Viveca Alexander Sällskapet, Ronneby - - 3 -
Rolf Andersson Sigtuna BS - - 3 -
114 Britten Edström Örebridgen - - 2 -
Jörgen Edström Örebridgen - - 2 -
Övriga spelare har inte rapporterats. Detta beror på att de inte har fått mästarpoäng eller av olika anledningar inte är berättigade till sådana, till exempel därför att de inte finns i Svensk Bridges medlemsregister eller inte har betalt medlemsavgiften för innevarande år.